EU odklad brexitu momentálně řešit nebude. Vláda stále věří v odchod na konci října

Aktualizováno -
20. října 2019
12:43
Autor: ČTK, Mii - 
20. října 2019
12:21

Evropská unie se bude zabývat případným odkladem brexitu až po hlasování britského parlamentu, shodli se v neděli velvyslanci členských zemí. Dohodu dostane ke schválení europarlament. Britský poslanec Michael Gove z vládní strany premiéra Borise Johnsona krátce před tím uvedl, že stále doufá, že Británie opustí EU na konci října. 

Dopolední schůzka velvyslanců s unijním vyjednavačem Michelem Barnierem byla velmi krátká a diplomaté se během asi 15 minut domluvili na dalším postupu. K Johnsonovým sobotním dopisům vůbec nepřihlíželi. „Děláme, jako by se v sobotu nic nestalo a pokračujeme v přípravách tak, jak vyplývá z rozhodnutí summitu,“ řekl po nedělním jednání zdroj obeznámený s jeho výsledky.

Velvyslanci se v neděli shodli, že ze závěrů summitu nevyplývá nutnost vyčkávat, jak dopadne schvalování dohody v Británii. Nyní je podle nich na EP, kdy a zda vůbec dohodu potvrdí. Plenární zasedání ve Štrasburku začíná v pondělí.

Dopis ještě mohou stáhnout

Gove o odchodu Británie z EU promluvil v neděli pro televizi Sky News. Podle něj se termín 31. října stihnout dá. Připouští ale, že se zvýšilo riziko odchodu z unie i bez vyjednané dohody. 

Johnsonovi se v sobotu v dolní komoře parlamentu nepodařilo prosadit dohodu o brexitu, zákonodárci chtějí mít nejprve obsah dohody převedený do britského práva a řádně schválený.

Johnson po sobotním nezdaru v parlamentu odeslal do Bruselu dopis s žádostí o odklad brexitu, jak mu ukládá zákon. Dopis ale podle médií nepodepsal. Připojil k němu naopak další dopis, ve kterém odklad brexitu označuje za chybu.

„Ten dopis poslal jen proto, že to vyžadoval parlament,“ uvedl v neděli Gove. Rozhodnutí Dolní sněmovny podle něj „nezmění postoj vlády ani její odhodlání“ odejít z unie do konce října.

Stanovisko odchodu k plánovanému datu podpořil v neděli i ministr zahraničí Dominic Raab, podle kterého parlament Johnsona neumlčí. S dalším odkladem podle něj nesouhlasí ani evropské státy. „(Johnson) tu dohodu má. Vypadá to, že máme potřebná čísla v Dolní sněmovně. Proč to parlament neschválil? To nás čeká příští týden,“ uvedl Raab.

Tento scénář v sobotu po neúspěšném hlasování zmínil i Johnson, jehož vláda má v úmyslu předložit legislativní opatření k ratifikaci smlouvy o rozluce. Že má návrh dostatečnou podporu si myslí i Gove - žádost o odklad brexitu by při schválení dohody Londýn stáhl.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

cesky_novinar ( 20. října 2019 20:00 )

kdy už konečně bude ve své debilitě odhalen prolhaný blborusácký agent a parařitní hňup Blbis Blbsonovič

Nezadat ( 20. října 2019 13:05 )

Nepovedená taškařice na lidi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud