Řval na poslance „klid“, jeho žena provokovala. Charismatický šéf Sněmovny končí

Autor: ČTK - 
31. října 2019
19:05

Po 10 letech ve funkci dnes křeslo předsedy britské Dolní sněmovny opouští charismatický John Bercow, jehož hromování „order“! (klid!) během bouřlivých schůzí z něj učinilo jeden ze symbolů brexitu. Proslavil se nejen vtipnými a pohotovými výroky, ale také některými kontroverzními rozhodnutími, která ovlivnila komplikované odcházení Spojeného království z EU. Nového předsedu Dolní sněmovny zvolí poslanci v pondělí.

Bercowa, který byl až do svého zvolení do čela Dolní sněmovny členem Konzervativní strany, ve středu během premiérských interpelací ocenili konzervativní předseda vlády Boris Johnson i šéf labouristické opozice Jeremy Corbyn.

Johnson připustil, že s Bercowem nebyl vždy zajedno, a někdejšího špičkového juniorského tenistu přirovnal k servírovacímu tenisovému stroji. Bercow podle Johnsona metal své myšlenky a názory do všech koutů Dolní sněmovny a jeho „voleje a smeče“ nebylo možné uhrát.

Tvrdohlavý lídr

Komentátoři připomínají, že Bercow byl díky své tvrdohlavosti trnem v oku už předchozím vládám. Zbavit se ho neúspěšně pokusil už konzervativní premiér David Cameron.

Letos Bercow dvakrát odmítl nechat hlasovat o brexitové dohodě. Jednou se tak s odkazem na prastaré parlamentní pravidlo zakazující opakované hlasování o téže věci postavil Cameronově nástupkyni Therese Mayové a jednou Johnsonovi. Za to si vysloužil obvinění ze zaujatosti.

Výčitkám konzervativců čelil také, když byl v roce 2018 proti tomu, aby americký prezident Donald Trump pronesl na půdě Dolní sněmovny projev. Někteří jeho kritici ho proto obviňovali z arogance a z překročení pravomocí.

Drobný politik se zálibou v pestrobarevných kravatách pochází ze skromných poměrů. Vyrůstal v židovské rodině v severním Londýně a jeho otec byl taxikářem. Studoval politické vědy a ve 23 letech se stal radním londýnské čtvrti Lambeth.

Poslancem byl poprvé zvolen v roce 1997, předsedou Dolní sněmovny v roce 2009 jako nejmladší člověk v této prestižní funkci. Skoncoval pak s některými tradicemi, například odmítl nosit paruku a v roce 2017 povolil poslancům zasedat bez kravaty.

Záchvaty vzteku

Kritiku vzbudily náklady, které vynaložil na renovaci služebního bytu, a údajně tyranské chování vůči podřízeným, které ale popíral. Někteří členové Dolní sněmovny tvrdili, že Bercow je známý svými záchvaty vzteku.

Na titulní stránky tisku se dostala také Bercowova žena Sally, která se pro jeden časopis nechala vyfotografovat oděná jen v bílém prostěradle a rovněž se zúčastnila jedné televizní reality show. Krom toho v místních volbách kandidovala za opoziční labouristy.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Damir55 ( 31. října 2019 20:43 )

Dobrý prase..dvě rychlý do nosu a byl by v pohodě kripl zasra.nej

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud