Padne v Británii po prázdninách vláda? Britové se znovu přou o brexit

Autor: ČTK, tva - 
4. 8. 2019
17:20

Říjnové datum odchodu Spojeného království z Evropské unie se blíží. A s tím se na britské politické scéně množí prognózy ohledně toho, zda je možné zabránit brexitu bez dohody. Labouristický expert na zdravotnictví Jonathan Ashworth v neděli v rozhovoru s televizí Sky News prohlásil, že zákonodárci mohou v září opuštění EU bez dohody zabránit. Opačného názoru je poradce premiéra Borise Johnsona Dominic Cummings, který nedělníku Sunday Telegraph řekl, že země by mohla unii 31. října opustit bez dohody i v případě, že by parlament nové vládě nevyjádřil důvěru. Experti upozorňují, že zákon umožňuje různé varianty.

„Až parlament v září opět zasedne, budeme mít šanci zabránit odchodu bez dohody,“ řekl Ashworth v rozhovoru se Sky News. „Vláda bude muset předložit vhodnou legislativu, aby se připravila na brexit bez dohody, který chce, a my v parlamentu využijeme veškeré dostupné prostředky... a zabráníme tomu,“ doplnil s tím, že hodlá spolupracovat i s mnoha konzervativci, kteří si neřízený brexit nepřejí.

Poradce konzervativního premiéra Dominic Cummings naopak v rozhovoru se Sunday Telegraph prohlásil, že i v případě, že by se zákonodárci rozhodli vyslovit kabinetu nedůvěru, odchodu bez dohody by to nezabránilo. Cummings argumentoval tím, že premiér Johnson může v takovém případě vypsat volby až po stanoveném datu odchodu, tedy po 31. říjnu.

Otázka případné nové vlády

S takovým výkladem ale podle BBC nesouhlasí konzervativní poslanec Dominic Grieve. Podle něj by zákonodárci, pokud vláda nebude mít důvěru, měli dva týdny na sestavení nové vlády. Vzniknout by mohla podle Grievea takzvaná vláda národní jednoty tvořená poslanci několika stran.

Catherine Haddonová z výzkumné skupiny Institute for Government ale tvrdí, že Grieveova prognóza by závisela na tom, zda by Johnson při vyslovení nedůvěry rezignoval, což podle zákona nemusí. „Mohl by říct ‚Jako premiér tu zůstanu a budeme mít všeobecné volby‘,“ vysvětlila.

Podle předsedy Konzervativní strany Jamese Cleverlyho Johnsonova vláda volby před 31. říjnem nevypíše.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa