Trumpovo jednání o Sýrii ukončil záchvat vzteku. „Nebuďte tvrďák,“ napsal pak Erdoganovi

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
17. října 2019
10:31

Prezident Spojených států Donald Trump se sešel s demokratickými lídry, předmětem jejich včerejšího jednání byla turecká ofenziva v Sýrii i Trumpovo nařízení, aby američtí vojáci opustili severovýchodní Sýrii. Sněmovna reprezentantů schválila prohlášení odsuzující prezidentovo rozhodnutí stáhnout vojáky ze Sýrie, dokument podpořili nejen demokraté, ale i Trumpovi republikáni. Schůzka nepřinesla žádné výsledky, podle demokratů ji totiž ukončil prezidentův záchvat vzteku, uvedla stanice CNN. 

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová později řekla novinářům, že Trump měl při setkání s představiteli Kongresu o Sýrii záchvat vzteku. Podle demokratického senátora Chucka Schumera Trump nazval Pelosivou „političkou třetí kategorie“. Demokraté včetně Pelosiové poté jednání opustili. Trump naopak řekl, že si Pelosiová nedokázala zachovat klidnou hlavu a republikánští lídři ji následně kritizovali s tím, že z jednání naštvaně odešla.

Pelosiová: Na Trumpa byl smutný pohled

„Všechny urážel, zvláště pak předsedkyni, ta ale zachovala klid. Řekl o ní, že je třetiřadá politička,“ uvedl Schumer. „Z jeho strany to nebyla debata, ale slovní útok, a to dost nevybíravý, nezajímala ho žádná fakta,“ dodal ke schůzce demokratů s Trumpem. „Byli jsme svědkem prezidentova záchvatu vzteku, byl to dost smutný pohled,“ komentovala incident Pelosiová.

Šéfka Sněmovny ale věří, že vývoj turecké ofenzivy a demokratická rezoluce, kterou podpořili i republikáni, Trumpem „otřásly“. Vůdce většiny ve Sněmovně reprezentantů Steny Hoyer se jménem demokratů nechal slyšet, že je „Trumpovo chování vůči předsedkyni hluboce urazilo“.

Bílý dům: Prezident byl věcný a uvážlivý

„Prezident byl uvážlivý, rozhodný a věcný, oproti tomu předsedkyně Pelosiová neměla žádnou snahu ho poslouchat a jednat o věcech dotýkajících se národní bezpečnosti. Její rozhodnutí předčasně schůzku ukončit je sice nepochopitelné, ale není překvapující. Zatímco demokraté opustili jednání, aby na sebe upoutali pozornost a postěžovali si tisku, ostatní zůstali a pracovali jménem naší země,“ komentovala jednání mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová.

„Podívejte se, já jsem sloužil šesti prezidentům, byl jsem na mnoha jednáních o vypjatých situacích a žádné neskončilo takhle. Nikdy jsem nezažil, aby se prezident k vůdcům opozice choval tak neuctivě,“ reagoval Hoyer na prohlášení Bílého domu. Trump chtěl mít zřejmě ve sporu s Pelosiovou poslední slovo, a tak celou věc, jak je jeho zvykem, komentoval na svém twitteru.

Ze schůzky s demokraty sdílel fotku Pelosiové se slovy „Nervózní Nancy a její nepříčetný záchvat vzteku“.

Demokratka jeho útok ale vzala s noblesou a daný snímek, na kterém prstem ukazuje na prezidenta, použila jako úvodní fotku svého profilu. Je možné, že se inspirovala u náctileté švédské aktivistky Grety Thunbergové (16), která takto využila ironické poznámky Trumpa i ruského prezidenta Vladimira Putina.

Jako úvodní fotku použila Pelosiová snímek sdílený Trumpem.Jako úvodní fotku použila Pelosiová snímek sdílený Trumpem. | Twitter Nancy Pelosiové

„Nebuďte hlupák.“

Později se na twitteru objevil dopis, který 9. října Trump poslal tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Pravost dopisu, v němž Trump Erdoganovi vzkázal, ať není „hlupák“ a „tvrďák“ a ofenzivu okamžitě zastaví, musel potvrdit Bílý dům. Turecko ofenzivu v severovýchodní Sýrii zahájilo právě 9. října.

„Nebuďte hlupák. Zavolám vám později,“ zakončil dopis Trump. Jeho zveřejnění přišlo ve chvíli, kdy se prezident snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. „Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky – a to udělám. Už jsem vám dal malou ochutnávku s ohledem na pastora (Andrewa) Brunsona,“ napsal Trump.

Pastor Brunson, který žil v Turecku přes 20 let, byl zatčen v říjnu 2016 a byl obviněn z kontaktů na hnutí Fethullaha Gülena a Stranu kurdských pracujících (PKK). Obě organizace Turecko považuje za teroristické. Ve vazbě strávil Brunson téměř dva roky, než byl loni propuštěn a následně se vrátil do USA. Proces s Brunsonem přispěl k výraznému zhoršení vztahů mezi Tureckem a USA, po uvalení sankcí na ministry si tehdy obě země také vzájemně zvýšily cla na dovoz zboží.

Dopis, který prezident USA Donald Trump poslala svému tureckému protějšku Recepovi Erdoganovi.Dopis, který prezident USA Donald Trump poslala svému tureckému protějšku Recepovi Erdoganovi. | Reuters

Nezklamte svět, vyzval Trump Erdogana

„Tvrdě jsem pracoval na vyřešení některých vašich problémů. Nezklamte svět. Můžete udělat skvělou dohodu. Generál Mazlúm je ochoten s vámi jednat a je ochoten udělat ústupky, které by v minulosti nikdy neudělali. Důvěrně přikládám kopii dopisu, který mi napsal a který jsem právě obdržel,“ pokračoval americký prezident. Mazlúm Adí, známý také pod válečným pseudonymem Mazlúm Kobani, je velitel kurdsko-arabské koalice Syrské demokratické síly (SDF). Ta bojovala s Američany proti Islámskému státu (ISIS) a ztratila kolem 11 tisíc bojovníků.

„Dějiny na vás budou pohlížet v dobrém, pokud to uděláte správně a humánně. Pokud se nestanou dobré věci, navždy budete vnímán jako ďábel. Nebuďte tvrďák. Nebuďte hlupák! Zavolám vám později,“ zakončil Trump.

Dnes budou s Erdoganem v Ankaře o situaci na severu Sýrie jednat americký viceprezident Mike Pence a ministr zahraničí Mike Pompeo. Ten následně v pátek podle agentury Reuters zamíří do Izraele, kde se setká s premiérem Benjaminem Netanjahuem, a poté do Bruselu na setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Antonn Blha ( 18. října 2019 09:57 )

Anonym01 nemocný retarde přestaňte urážet ostatní, dějiny překrucuje taková chamraď jako Vy a starý pionýr alkoholik Kalousek🤮🤮

anonym01 ( 17. října 2019 13:07 )

NEJSOU VICE POTAPANY NEZ VY CO TU VOLITE TU CHAMRAD KSČM A JEJI ODNOŽ! ZA DEMOZUMPY JAK VY JI NAZYVATE, JSEM NEMELA OTRAVENYHO PSA ZA TO , ZE JSEM SI DOVOLILA NESOUHLASIT S KSCM. TED NEMUZU PROJIT ANI OKOLO DOMU ESTEBAKA ABY MI NEHROZIL OBUSKEM

anonym01 ( 17. října 2019 13:05 )

NIKDO NIC NEPREKRUCUJE. JEN VY SE VYHYBATE DEJINAM A SERVIRUJETE NAM OKUPANTY. ANUSOIDKA S TITULEM PRAVNIKA VEREJNE PROHLASILA JAKY TO BYLO SUPER ZA HITLERA, BOLSEVICKE HOVADO MLATICKA JEZDI NA DONBAS JAKO CESKA DELEGACE. JO A BABIS? PROSIM VAS, POSTAVIL SVOU PSI BOUDU Z CIZICH PENEZ /DOTACI/ ZA KTERE JE ČESKO POPOTAHOVANO JAK NEJVETSI ZLODUCH A ZLODEJ V EU. NO A NAKONEC BABIS NEURIDI ANI http­s://ww­w.sez­namzpr­avy.cz­/cla­nek/ba­biso­va-restaurace-v-provence-konci-utopily-se-v-ni-miliony-eur-81108?dop-ab-variant=19&seq-no=1&source=hp JO ALE KSČM MAME VE VLADE.

anonym01 ( 17. října 2019 13:01 )

TAKOVOU FASISTICKOU SVINI SI ZVOLILI ZŽENSTILY AMICI. ZE SE NESTYDITE!

agfor ( 17. října 2019 12:29 )

Trump neví, že když zavře Erdoganovi kasu, tak Erdogan začne o to víc vydírat Evropu uprdlíkama ? Nebo je to záměr ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud