Máma tří dětí skončila kvůli e-cigaretě v kómatu. Objevila se u ní záhadná plicní nemoc

Autor: Darina Jíchová - 
16. 9. 2019
12:39

Sherie Canadaová z amerického Texasu u sebe na jaře začala pozorovat nevysvětlitelný úbytek na váze, následně se k tomu přidala bolest na prsou a dávivý kašel. Její stav se neustále zhoršoval a lékaři se rozhodli ji uvést do umělého spánku. Jejich diagnóza zněla: „záhadná“ plicní nemoc, Canadaová si ale myslí, že za její potíže může kouření elektronické cigarety, což následně potvrdili i odborníci. „Udělala jsem si to sama,“ přiznala. Zdraví se matce tří dětí postupně vrací, její příběh přinesl list Mirror.

Canadaová vypověděla, že kouřit elektronickou cigaretu začala před 3 a půl roky, svěřila se, že zcela propadla ovocným příchutím. Podle vlastních slov se domnívala, že je to „zdravější varianta“ kouření. „A to jsem předtím kuřačka ani nebyla,“ připustila Američanka.

Na počátku roku si všimla, že hubne. Na jaře byl její rapidní úbytek váhy patrný, Američanka měla problém udržet jakoukoliv stravu, pevnou i tekutou, navíc se u ní objevil „šílený“ kašel. „První symptomy pak vlastně připomínaly chřipku spojenou se střevními problémy,“ vysvětlila Canadaová. „Vyzkoušela jsem všechny volně prodejné léky i babské rady, nic nepomáhalo a já jsem cítila, jak se tělo pomalu dostává do šoku,“ napsala ve svém facebookovém příspěvku.

V jedné fázi její „záhadné“ nemoci Canadaová vážila pouhých 41 kilogramů, měla problémy se nadechnout a její lékaři jí oznámili, že má zanícené plíce a že je to zřejmě zápal plic. Nasadili jí antibiotika. Léky jí ale neulevily, právě naopak. Zvracela a začala se u ní projevovat silná bolest na prsou a detailní testy ukázaly, že má v plicích krevní sraženiny a tekutinu.

Američanka se bála, že už se neprobudí

„Ta bolest byla příšerná, nemohla jsem to vydržet, myslela jsem, že umírám,“ vzpomíná Canadaová. Lékaři se proto rozhodli ji uvést do umělého spánku. „Bylo to 18. června na den narozenin, mého nejstaršího syna. Bylo mu 15 let,“ popsala žena na svém facebooku. Hospitalizovaná byla v nemocnici ve městě Aibilene. „Měla jsem strach, bála jsem, že se neprobudím. Modlila jsem se, abych se probudila,“ uvedla Canadaová.

Testy i přivolaní specialisté potvrdili její domněnku, za její nemoc s největší pravděpodobností mohlo kouření e-cigarety. Její rodina, zvláště její tři synové, si prošla peklem. Canadaové strávila v nemocnici 24 dní. „Bylo to hrozné. Na jednotku intenzivní péče mě odvezli na 13. narozeniny mého prostředního syna, zmeškala jsem kvůli tomu narozeniny dvou mých dětí. Stydím se, cítím se provinile. Udělala jsem si to sama,“ svěřila se stanici KWTX.

Naštěstí léčba zafungovala a Canadaová se po své nemoci zotavuje už v rodinném prostředí. Američanka se okamžitě zapojila do boje proti e-cigaretám, zdůrazňuje, že lidé by měli být obeznámeni s nebezpečím, které jejich kouření představuje. „Doma jsem prosila o odpuštění za to, čím vším si kvůli mně museli projít. Jsem ráda, že tu dneska jsem, že moje rodina je pořád při mně. Rozhodla jsem se sdílet můj příběh, moje svědectví,“ uvedla Canadaová na facebooku.

„E-cigareta mě málem zabila.“

„Vím, že mám před sebou ještě dlouhou a náročnou cestu k rekonvalescenci. Budu bojovat a chci, aby všichni věděli, co všechno může e-cigareta způsobit. Mě málem zabila,“ zdůraznila Canadaová.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v současnosti vyšetřuje 380 potvrzených případů plicních nemocí, které způsobilo kouření elektronické cigarety. Analýzy zatím neprokázaly, že by za výskytem nemoci byl jeden konkrétní produkt. CDC vyzvalo kuřáky, aby e-cigarety neužívali. Americké úřady zaznamenaly už 6 úmrtí spojených s kouřením e-cigaret.  

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Antikacer ( 18. září 2019 12:06 )

Už to trochu přeháníte Zaprvé proč dáma vapovala, když nebyla kuřačka? Zadruhé jak jste došli k závěru, že za to může zařízení k vapování? To si zkutečně myslíte, že od nynějška za jakoukoli plicní chorobu mohou e-cigarety? Takovýmito články a neustálým hejtěnim chcete vzít lidem poslední možnost s bojem se svou závislostí na nikotinu? http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=hZi_­JllwTd­A&t=92­8s

liskabystrouska ( 16. září 2019 16:30 )

mela kourit-- r a dsi-- manzela

starypes ( 16. září 2019 15:45 )

No, ale plíce má pěkné.

Rena18 ( 16. září 2019 15:32 )

Kazdy si zidpovida za sve zdravi sam pri uziti ale je to jen byznys a latky v tom jsou jedy....

kletom ( 16. září 2019 15:03 )

Zase dalsi nesmyslny blabol z dilny pana Philipa M. Kdo chce, najde si fakta...kdo nechce muze tady tem hovadinam verit. P.S.: u posledniho takovyho clanku byla slecna vyfocena se zlamanyma rukama

Zobrazit celou diskusi
Další videa