Británii čekají drsné dopady brexitu. Experti: Bude málo jídla, benzinu i léků

Aktualizováno -
18. 8. 2019
14:38
Autor: ČTK, tsv, tva - 
18. 8. 2019
08:30

Británie bude v případě odchodu z Evropské unie bez dohody čelit nedostatku paliva, potravin a léků. Vyplývá to z vládní analýzy dopadů brexitu bez dohody, kterou získal list The Sunday Times. Přístavy budou podle dokumentu přetížené a hranice s Irskem se vrátí ke klasickému „tvrdému“ režimu. Nejmenovaný zdroj z britského kabinetu ale agentuře Reuters řekl, že tato analýza již není aktuální. Do médií ji podle něj „pustil“ jistý bývalý ministr, který se snaží ovlivnit jednání vlády v Londýně s Evropskou unií.

Podle předpovědi sestavené úřadem vlády nebude možná až 85 procent dopravců zajišťujících svými nákladními automobily obchodní kontakt s Evropou připraveno na francouzské celní kontroly. Čekat budou až dva a půl dne. Chaos bude trvat tři měsíce, než se dopravní situace upraví na 50 až 70 procent nynějšího stavu. Na hranici oddělující Severní Irsko a Irskou republiku prý bude zaveden „tvrdý“ režim.

Podle listu The Sunday Times důvěrná vládní předpověď, vypracovaná tento měsíc pod kódovým označením Operation Yellowhammer (Operace strnad) a určená osobám s bezpečnostní prověrkou, neobsahuje nejpesimističtější, ale nejpravděpodobnější scénář. Šoky po brexitu bez dohody podle ní mohou vyvolat protesty po celém Spojeném království.

Johnson bude příští týden jednat s Merkelovou a Macronem

„Tento dokument je z doby, kdy ministři blokovali to, co je potřeba k odchodu (z EU) a peníze na to nebyly k dispozici,“ prohlásil podle Reuters zdroj z britské vlády, který si nepřál být jmenován. Podle náměstka ministryně pro energetiku je kolem brexitu „spousta úmyslného šíření paniky“ a šéf úřadu vlády Michael Gove operaci Yellowhammer označil za scénář pro nejhorší případ.

Podle předpovědi sestavené úřadem vlády nebude možná až 85 procent dopravců zajišťujících svými nákladními automobily obchodní kontakt s Evropou připraveno na francouzské celní kontrolyPodle předpovědi sestavené úřadem vlády nebude možná až 85 procent dopravců zajišťujících svými nákladními automobily obchodní kontakt s Evropou připraveno na francouzské celní kontroly | Reuters

Premiér Boris Johnson opakovaně dává najevo, že Spojené království opustí koncem října Evropskou unii i bez dohody, pokud se s Bruselem nepodaří dojednat změny v té dosavadní. Příští týden ve středu bude jednat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a o den později s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Ministr podepsal nařízení o konci platnosti zákonů EU

Podle BBC se očekává, že bude opakovat, že britský parlament nemůže měnit výsledky referenda z roku 2016, v němž se těsná většina Britů vyslovila pro odchod z Evropské unie. Bude se také dožadovat nové dohody o podmínkách brexitu. Tu, kterou vyjednala jeho předchůdkyně Theresa Mayová, parlament třikrát smetl pod stůl.

EU ale tuto dohodu, která obsahuje i takzvanou irskou pojistku, měnit nehodlá. Pojistka má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskou republikou a Severním Irskem.

Ministr pro brexit Stephen Barclay v neděli informoval, že formálně podepsal nařízení, na základě kterého 31. října přestanou v Británii platit evropské zákony. List Daily Mail připomíná, že Theresa Mayová byla stoupencům brexitu trnem v oku i kvůli tomu, že toto nařízení nepodepsala a místo toho souhlasila s odkladem rozvodu Londýna s Bruselem.

Johnson podle listu Mail on Sunday v dopise varoval poslance své Konzervativní strany, kteří se staví proti brexitu bez dohody, že jejich odpor snižuje šance na novou dohodu. Napsal jim, že je „jasné jako facka“, že Brusel nepřistoupí na žádný kompromis, dokud se bude domnívat, že existuje sebemenší naděje, že britský parlament zablokuje brexit bez dohody.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Taurus70 ( 1. září 2019 10:26 )

Vubec nic takoveho se nestane lhari,proc myslite ze se sesel s Trumpem ,protoze se obchod preorientuje😂😂😂

Vox-populi ( 25. srpna 2019 06:07 )

EU je podvod!

zdenek43 ( 19. srpna 2019 19:19 )

19.6.2016 ..... Cameron apeluje na Brity: Zůstaňme v EU. Pokud odejdeme, budeme muset zvýšit daně a omezit výdaje

"Pokud se rozhodneme odejít a když se to brzy ukáže jako velká chyba, nebude již možnost změnit názor," varoval v neděli Brity před referendem o setrvání země v EU premiér David Cameron. Po třídenním přerušení, k němuž došlo po čtvrteční vražě poslankyně Jo Coxové, pokračuje kampaň obou táborů. Podle ministra financí Georgea Osborna by vystoupení z Evropské unie poškodilo hospodářství Spojeného království zřejmě více, než udávají vládní odhady.

Nadcházející referendum o budoucnosti Británie v Evropské unii bude životní volbou, po které již nebude možné změnit názor. V článku v nedělním vydání listu The Sunday Telegraph to napsal premiér David Cameron, který setrvání Londýna v evropském bloku podporuje.

"Pokud se rozhodneme odejít z EU, tak odejdeme, a to se všemi následky, které budou mít dopad na každého v Británii. Pokud se rozhodneme odejít a když se to brzy ukáže jako velká chyba, nebude již možnost změnit názor," varoval Cameron. "Tak to je," řekl o referendu s tím, že výsledky budou neodvolatelné.
Cameron v článku uznává, že Evropská unie není bezchybná. Zároveň ale podle něj členství v EU symbolizuje základy "britskosti", jakými jsou nejen soucit či zúčastněnost, ale i skeptický náhled.

Ve večerním debatním pořadu Question Time, kde odpovídal na dotazy diváků z publika, Cameron řekl, že by vláda musela v případě brexitu zvýšit daně a omezit výdaje. Řešení otázky imigrace do Británie je podle něj složité, neboť "do této země chce přijít mnoho lidí". Odchod z EU ale není správným řešením problému s imigrací, jak tvrdí zastánci brexitu, uvedl premiér. Kdyby Británie z EU odešla, byla by podle něj "srab". "A já si myslím, že Británie srab není," dodal.

.. 17,411 miliónu hlasů (51,9 %) pro takzvaný brexit (z anglického „British“ a „exit“, britský odchod), tedy opuštění unie....

pfoto1 ( 18. srpna 2019 15:27 )

Unie musí dát ostatním zemím najevo, že odcházet se nemá a když se odpojí, tak to bude bolet. Krátkodobý efekt to zřejmě mít bude, ale z dlouhodobého hlediska to bude pro VB lepší.

Zobrazit celou diskusi
Další videa