Britové chtějí brexit za každou cenu, „nasyslili“ zboží za 111 miliard

Autor: tsv, ČTK - 
13. 8. 2019
11:35

Britové se z obavy z brexitu bez dohody už předzásobili zbožím za asi čtyři miliardy liber (111 miliard Kč), bojí se totiž možných problémů spjatých s dodávání potravin a zásob. Možnost, že Spojené království opustí Unii neřízeně, přitom podle průzkumu podporuje většina tamních obyvatel.

Podle studie společnosti Premium Credit, která poskytuje finanční služby, si začal zhruba každý pátý Brit vytvářet zásobu potravin, nápojů a léků ze strachu, že pokud země koncem října opustí Evropskou unii neřízeně, mohly by nastat problémy s dodávkami kvůli dlouhému čekání na hraniční celní kontroly.

Studie se dotazovala 1052 spotřebitelů, kteří mají práci. Jak z ní cituje týdeník Der Spiegel, zásoby potravin si vytváří 74 procent dotázaných, léků 50 procent a nápojů 46 procent oslovených. Britský potravinářský svaz varoval, že výpadky by mohly trvat „týdny či měsíce“. Britský řetězec pizzerií Domino’s, který dováží třetinu přísad ze zahraničí, oznámil, že se už předzásobil – mimo jiné rajčatovou omáčkou a ananasem, napsal list.

Žádné obavy z případného chaosu po brexitu bez dohody si naopak nepřipouští šéf největšího britského oděvního řetězce Next. K chaosu a zmatku máme daleko, řekl Simon Wolfson zpravodajskému serveru BBC s tím, že britská vláda pod vedením premiéra Borise Johnsona se na takovou eventualitu připravuje lépe, než když ji vedla jeho předchůdkyně v úřadu Theresa Mayová.

Johnson chce Británii vyvést z Evropské unie k 31. říjnu na každý pád. Hrozí, že odejde bez dohody, pokud Brusel nebude souhlasit s jeho žádostí o změnu smlouvy o odchodu, kterou vyjednala Mayová. EU jakékoli úpravy dohody striktně odmítá.

Podle průzkumu preferuje brexit většina Britů

Většina Britů podporuje plán premiéra Borise Johnsona, který chce na konci října vyvést zemi z Evropské unie za jakoukoli cenu. Vyplývá to z průzkumu zveřejněného v pondělí webem deníku The Telegraph, podle něhož by 54 procentům dotázaných nevadilo, kdyby Johnson vyřadil z rozhodování o případném neřízeném brexitu parlament.

Britští politici i politologové jsou nejednotní v názoru, zda by Dolní sněmovna dokázala Johnsonovi jakýmkoli způsobem včetně vyjádření nedůvěry zabránit v tom, aby uskutečnil brexit bez dohody. Ponechat parlamentu možnost vyjádřit se k Johnsonovým plánům by podle ankety chtělo 46 procent respondentů.

Průzkum, který pro konzervativní deník podporující britský odchod z EU uspořádala společnost ComRes, potvrzuje rostoucí trend podpory konzervativců po Johnsonově nástupu do jejich čela na konci července. Zatímco v současné anketě své sympatie vládní straně vyjádřilo 31 procent lidí, v minulém průzkumu to bylo o šest procentních bodů méně. Opoziční labouristé, kteří plánují v září vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, mají nyní podporu 27 procent respondentů.

Johnson v čele strany i vlády vystřídal Theresu Mayovou, která se dlouhodobě snažila předejít divokému opuštění Unie. Podpora konzervativců však po jejích neúspěšných pokusech prosadit v parlamentu výstupní dohodu dramaticky klesala a jejich stoupenci v květnových eurovolbách ve velkém volili novou Stranu pro brexit Nigela Farage.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 15. srpna 2019 18:28 )

ANO - ted pujde Anglie rychle nahoru

AntonioZeseruti ( 13. srpna 2019 13:25 )

Tak že to brekekeke skrátka bude i gdybi štyrbarevný ho::una s nebe padali?

drzaaaa ( 13. srpna 2019 12:35 )

souhlas

agfor ( 13. srpna 2019 12:34 )

S EU je to stejné jako to bylo s KSČ - vstup poměrně snadný (stačilo lézt komoušům do zadku) a odchod nemožný (a když už se to někomu povedlo, byl černou ovcí celého města - vyhazov z práce, pomluvy ostatních komoušů, šikanování fízlama atd.).

bullshit ( 13. srpna 2019 12:19 )

Jednou do toho musí stejně říznout. Je zajímavé jaký prostor se dává strašení obyvatel, jaký to bude kolaps. Nebude nic, jen se oklepou a začnou produkovat více věcí ku soběstačnosti.
EU straší, jestli to dobře zvládnou tak by mohli následovat další země.

Zobrazit celou diskusi
Další videa