Maduro se necítí bezpečně. Diktátor hledá, kam by ze zbídačené Venezuely mohl utéct

Autor: Darina Jíchová - 
22. června 2019
13:25

Kolumbijský prezident Ivan Duque se vyjádřil ke krizi probíhající v sousední Venezuele. Duque prohlásil, že dny venezuelského vůdce Nicólase Madura jsou sečteny a že si jsou tamní prezident, jeho rodina i jeho nejbližší spolupracovníci vědomi toho, že v následujících týdnech pravděpodobně přijdou o podporu armády. Podle Duqueho se Maduro v zemi necítí bezpečně a hledá, jak se dostat z Venezuely, uvedl deník Daily Mail.

Kolumbijský prezident se domnívá, že Maduro se připravuje na kolaps své vlády a snaží se si najít bezpečné útočiště někde za hranicemi Venezuely. Maduro se jen taktak drží u moci, ta spočívá v rukou vůdce opozice Juana Guaidóa, kterého více než 50 zemí přijalo jako prozatímního prezidenta poté, co venezuelský parlament nepřijal výsledky prezidentských voleb.

„Maduro a jeho nejbližší si nejsou jistí, jestli jim někdo poskytne azyl,“ uvedl Duque. „Je pod takovým tlakem, že se v zemi necítí bezpečně. Nemá chvilku klidu, dobře ví, že se ho zřekne i armáda. Od počátku se vědělo, že právě armáda bude mít klíčovou roli v Madurově sesazení,“ vysvětlil Duque.

Maduro dostal zemi na kolena

Venezuela se už několik let potýká s těžkou hospodářskou krizí, ze které mnozí viní zkorumpovanou Madurovu vládu. Maduro se chopil moci v roce 2013 po smrti dlouholetého prezident Huga Cháveze, jeho socialistický režim následně zničil celou ekonomiku. Lidé se museli vyrovnávat nejen s obrovskou inflací a výpadky proudu, ale také s nedostatkem potravin a léků.

Maduro má stále podporu nejvyšších armádních kruhů, (19.06.2019).Maduro má stále podporu nejvyšších armádních kruhů, (19.06.2019). | Reuters

Miliony Venezuelců se kvůli tomu rozhodly ze země odejít, naděje na změnu se objevila letos v lednu, kdy parlament vystoupil proti výsledkům voleb a jmenoval Guaidóa prozatímním prezidentem. Ten se od té doby snaží udělat všechno pro to, aby dosáhl Madurova odchodu. Slíbil, že poté vyhlásí demokratické volby. Guaidóovi chybí podpora nejvyšších armádních kruhů, s několika generály vyjednával, ale nedomluvili se.

Duque: O krok blíž k pádu režimu

„Někteří lidé krach vyjednávání vidí jako neúspěch. Osobně to ale považuju za náznak toho, že i armádní velitelé jsou připraveni na pád diktátora,“ prohlásil Duque, dodal, že několik venezuelských státních úředníků uteklo do Kolumbie a popsali míru korupce ve vládě včetně pašování drog, do kterého jsou zapojení Madurovi nejbližší spolupracovníci i rodina první dámy.

Evropské země jako Velká Británie, Německo, Španělsko, Nizozemsko nebo Francie na Venezuelu a Madura uvalily přísné sankce kvůli brutální razii vedené proti opozici. Americký prezident Donald Trump nechal už před dvěma lety zmrazit Madurovy účty. 

Také Evropská unie zvažuje, že na Madura uvalí přísné ekonomické sankce, aby k tomu došlo, je třeba souhlas všech 28 členských států, nicméně Itálie, Řecko, Slovensko a Kypr neuznaly Guaidóa právoplatným vůdcem země.

Vyjednávání selhala

Zástupci venezuelské opozice a Madura spolu vyjednávali v Norsku, nicméně se nedohodli. Jednání budou pokračovat tento týden na Barbadosu. Guaidó se nechal slyšet, že se nevrátí k jednacímu stolu, dokud Maduro nebude připraven vyhlásit předčasné prezidentské volby.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

agfor ( 22. června 2019 17:36 )

Ať uteče do Česka. O jeho nakradené miliardy se naše vláda ráda postará a budeme moci vykázat Evropské unii jednoho uprdlíka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud