Proti Madurovi se obrací i armáda. „Je načase povstat,“ burcuje generál

Autor: ČTK - 
13. května 2019
08:10

Venezuelský generál vyzval armádu, aby povstala proti prezidentu Nicolásovi Madurovi, který se díky podpoře vojska drží u moci navzdory hospodářskému kolapsu této jihoamerické země. Podle agentury Reuters generál letectva Ramón Rangel v prohlášení řekl, že venezuelskou vládu ovládá „komunistická diktatura“ na Kubě, klíčový Madurův spojenec.

„Musíme najít způsob, jak se zbavit strachu, vyjít do ulic, protestovat a dosáhnout spojení s armádou, abychom změnili tento politický systém,“ uvedl ve videu zveřejněném na platformě YouTube Rangel, před nímž na stole ležel výtisk venezuelské ústavy. „Je načase povstat,“ dodal.

Podle Reuters se ovšem nezdá, že by právě Rangelova výzva situaci radikálně změnila. Vysoce postavení představitelé armády, kteří se od Madura již dříve distancovali, ze země utekli a ti na nejvyšších místech stále stojí při socialistickém prezidentovi.

Rangel uprchl minulý měsíc do Kolumbie, napsala agentura Reuters s odvoláním na zdroj z venezuelské armády. Na rozdíl od jiných vyšších důstojníků, kteří učinili podobná prohlášení, Rangel nevyjádřil podporu šéfovi venezuelské opozice Juanu Guaidóovi. Ten se v lednu s odvoláním na ústavu prohlásil dočasnou hlavou státu - Madurovo loňské znovuzvolení podle něj neodpovídalo demokratickým standardům. Guaidóa jako venezuelského prezidenta uznalo přes pět desítek zemí, včetně Spojených států.

Podpora vysoce postavených příslušníků venezuelské armády je pro Madurovo udržení se u moci klíčová. Země se potýká s hyperinflací a v důsledku hluboké ekonomické krize se rozšířily jinak léčitelné nemoci a hlad. Jen od roku 2015 Venezuelu opustily asi tři miliony osob, tedy zhruba desetina obyvatel. Maduro tvrdí, že země se stala obětí „ekonomické války“ vedené politickými nepřáteli a Spojenými státy.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

flesch2z ( 13. května 2019 22:15 )

qido zve proti Venezuelannům americkou armádu, přičemž chce, aby ho v tom podpořili. To je, jako podat svému vrahovi kudlu a nastavit mu své hrdlo. Já bych ho kopala do kou..í až k smrti, "vlastence".

Taurus70 ( 13. května 2019 12:05 )

To bude jiste ten blb co utekl jako jedinny a slibil Americanum zhrouceni armady a opak je pravdou co?😂😂😂

satanas ( 13. května 2019 10:04 )

Komentare netreba..Lharum nelze verit ani kdyby meli pravdu..Pritom oni veri svym vlastnim lzim..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud