Milenky, orgie i znásilnění: Martin Luther King měl prý v životě víc než sen

Autor: Darina Jíchová - 
27. května 2019
21:15

Je hrdinou afroamerického hnutí za občanská práva, podle připravovaného životopisu má ale inspirující baptistický kazatel a nositel Nobelovy ceny míru Martin Luther King i stinnou stránku. Autor biografie uvádí, že měl King nespočet milenek, s jednou měl mít dokonce dítě. Kniha rovně odtajňuje šokující nahrávky z archivů Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), na záběrech mají být důkazy, že King přihlížel znásilnění, a místo aby ženě pomohl, smál se jí, informoval deník Daily Mail.

Nový životopis sestavuje spisovatel, historik a nositel Pulitzerovy ceny David Garrow, který tvrdí, že pracoval s utajenými záznamy, jež o kazateli nashromáždila FBI. Autor nabízí úplně jiný pohled na Kinga, než jaký je znám z učebnic dějepisu. FBI Kinga odposlouchávala, i díky tomu existují informace, že měl 40 až 45 milenek.

FBI už jeden dokument zveřejnila

Před dvěma lety byl už jeden z dokumentů FBI věnovaný Kingovi zveřejněn; ve stejné době, kdy byly zpřístupněny složky o vraždě bývalého amerického prezidenta Johna Kennedyho. Podle Garrowa jde ale jen o zlomek informací, v archivech je mnohem více materiálů. Dokument, který vznikl v roce 1968 krátce před kazatelovou smrtí, mluví zhruba o 4 Kingových milenkách i jeho účasti na sexuálních orgiích. FBI si o něm ale vedla záznamy od roku 1964.

Garrowa zarazil fakt, že King přihlížel tomu, jak jeho přítel, pastor Logan Kearse, znásilnil jednu ze svých farnic. Kazatel ženě nepomohl, podle životopisce je na záznamu slyšet, jak se ženině utrpení smál.

King svůj život zasvětil úsilí ukončení rasové segregace v 50. a 60. letech 20. století, nicméně nové informace by podle Garrowa mohly vést k jeho pádu z piedestalu, na který ho lidé staví. King nebyl jediný z aktivistů za občanská práva Afroameričanů, které FBI sledovala. Odposlech nařídil tehdejší šéf úřadu J. Edgar Hoover, který se obával, že King a jeho společníci mají vazby na komunisty. Hoover pátral po materiálech, které by Kinga zdiskreditovaly.

Pořízené nahrávky jsou přísně střeženy v trezoru Národního archivu Spojených států, zpřístupněny pro veřejnost nebudou dříve než v roce 2027. Garrow se však k záznamům dostal. V článku pro magazín Standpoint vysvětlil, že FBI umístila dvě štěnice do lamp v pokoji hotelu Willard Hotel nedaleko Bílého domu, kde King pobýval v lednu 1964.

King měl radit příteli při znásilnění

Kinga do Washingtonu tehdy doprovázel jeho přítel Kearse z Baltimoru a několik žen z jeho farnosti. Muži podle Garrowa na nahrávce řešili, která z žen je „vhodná pro přirozený sex a která pro nucený nepřirozený sex“. „Když jedna z žen začala protestovat, pastor ji znásilnil, King to pozoroval, smál se a nabízel příteli rady,“ stojí podle Garrowa v dokumentu FBI.

Agenti FBI byli ve vedlejším pokoji, ale ani nijak nezakročili, další den prý King v pokoji uspořádal sexuální orgie a sám se účastnil „zvrhlých a nemravných sexuálních aktů“. „Osvobodí to tvou duši,“ vyzýval King jednu z žen, která se zdráhala. Garrow tvrdí, že jeden z agentů následně kopii nahrávky poslal Kingovi a označil ho za „zlé abnormální monstrum“. Agent ho měl v dopise dokonce vyzvat k tomu, aby spáchal sebevraždu, než se veřejnost dozví o jeho zvrhlosti.

Mezi historiky se dlouho spekulovalo o tom, že King měl milenku, nebo dvě, popisuje Garrow, který sám jako historik pátral po všech důkazech. Podle vlastních slov byl překvapen, kolik aférek King měl. „Byla to výzva, na jedné straně je obraz hrdiny, který konfrontujete s rozsáhlým historickým rozborem. Míra ošklivosti, která se skrývá pod Kingovou maskou, mě šokovala,“ naspal Garrow.

Nemanželská dcera a „trojka“ s prostitutkou

Spisovatel měl rovněž k dispozici výpověď prostitutky, kterou si King přizval „do trojky“. Podle ní to byly nejhorší orgie, které ve své kariéře zažila. Kingova žena Coretta si často stěžovala, že manžela skoro nevídá, manželé spolu trávili sotva 10 hodin za měsíc. „Měla by chodit ven a začít si taky nějaký románek,“ nechal se slyšet King na jednom ze záznamů FBI.

Podle složky, kterou si FBI o Kingovi vedla, měl kazatel dokonce dceru se svou milenkou z Los Angeles. Matka i dcera jsou stále naživu, obě však odmítly poskytnout Garrowovi rozhovor.

Atentát na Kinga

Na Kinga byl v roce 1968 spáchán atentát, smrtelně ho postřelil James Earl Ray. Kazateli byla poskytnuta okamžitá první pomoc, ale krátce po převozu do nemocnice zemřel. Ray byl po 2 měsících zatčen na londýnském letišti Heathrow, vrah se přiznal a byl odsouzen k 99 letům vězení. V roce 1998 ve svých 70 letech Ray zemřel.

Přestože je průběh Kingovy vraždy jasný, Ray se navíc přiznal, i když později své doznání odvolal a tvrdil, že to na něj „ušili“. Konspirátoři tvrdí, že v atentátu měla prsty tehdejší vláda. Ve Spojených státech si Kingovo dílo a učení připomínají 20. ledna na Den Martina Luthera Kinga, od roku 2020 by se na zadní straně bankovek měl objevit snímek z Kingova ikonického projevu „Mám sen“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud