Je to válečný štváč a rozhodl špatně, zhodnotilo KLDR Trumpova bezpečnostního poradce

Autor: ČTK, lan - 
27. 5. 2019
07:10

Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton je válečný štváč a jeho hodnocení, že Severní Korea nedávnými raketovými testy porušila rezoluce Rady bezpečnosti OSN, je nesprávné. V prohlášení to v pondělí podle agentury Reuters uvedlo severokorejské ministerstvo zahraničí. Pchjongjang má za to, že zkušebními odpaly raket krátkého doletu uplatňoval své právo na sebeobranu.

KLDR tyto rakety testovala 4. a 9. května a přerušila tak období bez odpalů, které začalo na sklonku roku 2017. Bolton v sobotu na začátku návštěvy Japonska novinářům řekl, že „není pochyb“ o tom, že tím Severní Korea porušila rezoluce RB OSN. Podle Reuters to bylo poprvé, co některý z vysokých amerických činitelů označil nové severokorejské raketové testy za porušení rezolucí OSN.

„Bolton má výhrady vůči běžným vojenským cvičením... Požadovat, abychom zakázali veškeré odpaly s balistickými technologiemi bez ohledu na dolet, je totéž jako žádat, abychom se vzdali práva na sebeobranu,“ uvedl v prohlášení nejmenovaný mluvčí severokorejské diplomacie. „Nikdy jsme je neuznali a nikdy jsme nebyli vázáni takovými nezákonnými a podlými záležitostmi, které zcela popírají právo svrchované země na přežití a rozvoj,“ dodalo ministerstvo zahraničí v souvislosti s rezolucemi RB OSN.

Poradce pro ničení bezpečnosti

„Bolton by neměl být nazýván bezpečnostním poradcem... ale poradcem pro ničení bezpečnosti, který ničí mír a bezpečnost,“ citovala dále z prohlášení agentura AP.

Komuniké zastihlo Boltona a amerického prezidenta Donalda Trumpa na státní návštěvě v Japonsku, kde se očekávají jednání s premiérem Šinzóem Abem mimo jiné o situaci na Korejském poloostrově. Trump v neděli řekl, že nedávné raketové testy KLDR jej neznepokojují. Prý nenarušují důvěru mezi ním a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, protože šlo o střely krátkého doletu. Japonská vláda ale podle Reuters sdílí Boltonův pohled.

Analytici uvádějí, že se KLDR nejnovějšími testy snaží vystupňovat tlak na Spojené státy po nezdaru únorového summitu Kima s Trumpem. Pchjongjang požaduje zrušení sankcí za své odzbrojovací kroky, které ale Spojené státy považují za nedostatečné. Bolton v sobotu uvedl, že sankce proti Pchjongjangu musí zůstat v platnosti.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Taurus70 ( 27. května 2019 11:06 )

To je evidentni kreten,dal bych mu savli do ruky a nejakeho Severokorejce s tymz nastrojem at predvedou co umi bylo by to ferove a rychle.Nesnasim bachrata prasata co vyhrozuji a kdyz k necemu dojde volaji na pomoc nekoho jineho.👿👿😘

Zobrazit celou diskusi
Další videa