Novinářka na útěku a pod palbou Asadových tanků: „Najednou z nás byly terče“

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
25. 5. 2019
08:23

Britská novinářka Alex Crawfordová, nositelka několika novinářských ocenění a Řádu britského impéria, popsala svou zkušenost ze syrské provincie Idlib, kde se ona a její tým dostaly pod palbu armády syrského prezidenta Bašára Asada. Crawfordová natáčela reportáž ve vesnici Hbit pro britskou televizní stanici Sky News, když je vystopoval syrský dron a zahájil bombardování, na místo dorazily i tanky. Podle novinářky šlo o záměrný útok, kterým chtěl Asad zabránit vzniku autentické reportáže. Zprávu přinesl deník The Guardian.

Crawfordová uvedla, že v Hbitu, který je chápán jako demilitarizovaná zóna mezi vládou a opozičními silami, tedy místem, kde se neválčí, společně s kolegy natáčeli trosky vesnice. Právě zabírali hořící tank, chtěli ukázat, že se v oblasti bojuje, když ho zasáhla rána. „Najednou z nás byly terče,“ řekla novinářka. 

Provincii Idlib se na konci loňského roku sice díky zářijové dohodě o příměří mezi Ruskem a Tureckem vyhnuly tvrdé boje. Oblast, kde žijí tři miliony lidí, se ale stala terčem intenzivního bombardování od letošního ledna, když nad ní získala kontrolu skupina Haját Tahrír aš-Šám. 

Tanky novináře překvapily

„Stáhli jsme se a běželi jsme se schovat. Létal nad námi dron a my jsme slyšeli zvuk blížících se stíhaček. Skrývali jsme se v rozbořené budově, věděli jsme, že nemůžeme být na otevřeném prostranství. Pak nás překvapila první střela z tanku,“ popsala Crawfordová.

Doprovázel ji producent Martin Vowles, kameraman a dva syrští aktivisté. I přes nebezpečí dál točili, na záběrech je vidět, jak prchají skrze prach a kouř. „Běžte, běž, běž, běž!“ ozývá se na záznamu Vowlesův hlas. „Kam jdeme, kam běžíme?“ ptá se další člen týmu. „To je jedno, prostě běž,“ zní následná odpověď.

„Zpozoroval nás vojenský dron, pak jsme byli pod palbou ruského tanku T-72,“ doplnila Crawfordová. Ruský prezident Vladimir Putin vojensky podporuje Asadův režim. „To je to, co si obyvatelé Idlibu prožívají denně,“ komentovala incident Crawfordová.

Novináři nevyvázli bez zranění

„Zatímco jsme se snažili vesnici opustit, dál stříleli,“ jeden člen týmu měl na sobě ochrannou vestu s výrazným nápisem „TISK“. Útok je podle Crawfordové jasným porušením mezinárodních norem. „Ve Hbitu a okolí nejsou naštěstí žádní civilisté,“ vysvětlila, sama byla oblečená v tradiční abáji, dlouhém svrchním oděvu zakrývajícím celé tělo, který muslimky nosí. „Chtěla jsem sledovat kulturní citlivost při ramadánu,“ uvedla Crawfordová.

Jeden z aktivistů, Bilal Abel Karím, byl zasažen šrapnelem do hrudi. Celému týmu se podařilo dostat do auta, pokusili se ujet před útočníky, kteří ale pálili dál. „Dojeli jsme do dalšího skoro opuštěného města, naštěstí tam byla nemocnice. Karíma jsme tam nechali a pokračovali jsme dál. Vojáci nás sledovali,“ vypověděla novinářka.

Asadův režim má na svědomí už několik reportérů

Z provincie Idlib kvůli množícím se útokům uprchlo na 700 tisíc lidí. Podle Crawfordové k nim pravidelně dochází i v demilitarizované zóně ve Hbitu. Počátkem tohoto roku americký soud rozhodl, že Asadův režim je odpovědný za zabití válečné zpravodajky Marie Colvinové a nařídil, aby syrská vláda zaplatila odškodné ve výši necelých 7 miliard korun.

Rozsudek shledal Asadovu vládu vinnou z toho, že během občanské války úmyslně útočila na novináře, aby „zastrašila zpravodaje“ a potlačila disident. Americká novinářka Colvinová a francouzský fotoreportér Rémi Ochlik zemřeli v roce 2012 při útoku na provizorní zpravodajské centrum v západosyrském městě Homs.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

flesch2z ( 26. května 2019 08:22 )

Vraždění válečných novinářů z dronu je speckou USA.
http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=Cgaj­0WGz-3U

A proto by se ta britská novinářka měla postavit před věznici, kde britská vláda vězní Juliana Assange, a hodně nahlas řvát, ať ho propustí. Protože ona právě udělala totéž jen s jedním rozdílem, že ukázala na Sýrii.

Jan Brandis ( 25. května 2019 10:52 )

Takže je vystopoval dron a dorazili i tanky. A novinářka v cizí zemi jim uteče. No tak jasně. Rambo hadr 😂

marais ( 25. května 2019 10:24 )

Novinářka se motá v té zoně a pak se diví? Z Idlibu zase teroristi střílí na syrské vojáky.

wp2t ( 25. května 2019 10:14 )

Ty woe, my NATO, ty války vyvoláváme opravdu za každou cenu.
Četl jsem zprávu na zahraničních serverech a prostě komedie jak má být. Je to porušení mezinárodního práva protože "JEDEN" z té skupinky měl na zádech nápis PRESS a ona prý měla dlouhé šaty, přesně podle muslimského práva šarja.

Nikde sem v multikulturních masmédiích nečetl rozhovor s někým z té irácké svatby, jak to tam tenkrát amíci omylem vybombardovali a byli tam desítky mrtvých včetně dětí.
To je pak velmi nevyrovnané zpravodajství,když paní novinářka řeší dva škrábance na perdeli a neřeší desítky mrtvých civilistů od amerických dronů.

satanas ( 25. května 2019 10:03 )

Hledat ochranu mezi teroristy,,to napadne jen blondynu..Ma doma stat u drezu a nikdo poni palit nebude..Zdalipak mela vubec Syrske Vizum??

Zobrazit celou diskusi
Další videa