Konec chálífátu. Islámský stát je poražen, přišel o poslední území, zní z USA i Sýrie

Aktualizováno -
23. 3. 2019
08:10
22. 3. 2019
20:53

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. Vítězství SDF znamená podle mluvčího těchto jednotek definitivní konec samozvaného chálífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. Stejnou informaci přinesl v pátek i Bílý dům.

Teroristická organizace Islámský stát (ISIS) už neovládá v Sýrii žádné území. Řekla to v pátek novinářům na palubě amerického prezidentského speciálu Air Force One mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Podle ní o tom prezidenta Donalda Trumpa informoval americký ministr obrany Patrick Shanahan. Agentura AP v této souvislosti připomněla, že Trump už o vítězství nad ISIS hovořil v posledních měsících několikrát.

„Vítám, že byl Daeš poražen. Oceňuji ty, kteří se na tom podíleli. Náš boj s terorismem ale nekončí. Skrze naše diplomatické zastupení v místě, jednání a koordinaci s partnery chceme přispět k ukončení konfliktu a utrpení lidí v Sýrii, které dopadá na celý region i Evropu,“ reagoval v sobotu na Twitteru český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Dobré zprávy ze Sýrie

Padla tak definitivně i poslední bašta ISIS v Sýrii, o kterou se bojovalo. V Baghúzu ještě tento týden ISIS držel některé rodiny jako lidské štíty. „Baghúz byl osvobozen. Vojenského vítězství proti Daeši (arabská zkratka pro IS) bylo dosaženo,“ potvrdil mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafa Bálí. Koalice SDF bojovala o obec Baghúz ležící nedaleko hranice s Irákem po celé týdny.

Uprchlíci před Islámským státem v SýriiUprchlíci před Islámským státem v Sýrii | 

Bílý dům se raduje

Sandersová novinářům řekla, že ISIS byl v Sýrii eliminován ze 100 procent území, které v předchozích letech ovládl. Mluvčí rovněž ukázala novinářům mapu Sýrie a Iráku s tím, že IS tam už neovládá žádné území. Území v Iráku IS ztratil už v roce 2017.

Stejně se Trump vyjádřil například 28. února, když americkým vojákům na Aljašce řekl, že arabsko-kurdské milice SDF podporované Spojenými státy dobyly v Sýrii veškeré území z rukou ISIS. Velitel SDF Mazlum Kobani ale tehdy Trumpova slova popřel a řekl, že konečné vítězství očekává do týdne.

Podle Bílého domu už ISIS neovládá v Sýrii žádné území.Podle Bílého domu už ISIS neovládá v Sýrii žádné území. | 

Francouzský prezident Emmanuel Macron nyní ocenil mezinárodní koalici a její spojence a vyjádřil soustrast obětem islamistických radikálů. „Hlavní nebezpečí pro naši zemi je nyní eliminováno, boj proti teroristickým skupinám ale musí pokračovat,“ zdůraznil v prohlášení na twitteru.

Za kritický milník, který představuje zdrcující strategický úder proti IS označil vítězství v Baghúzu vysoký americký diplomat pověřený záležitostmi Sýrie William Roebuck. I podle něj ale zůstává IS nadále výraznou hrozbou v regionu a pro trvalou porážku IS bude zapotřebí ještě mnoho práce.

„Historickou etapou“ nazvala svržení chalífátu IS britská premiérka Theresa Mayová, zdůraznila ale zároveň, že je ještě nutné vyhladit neblahou ideologii islamistů.

Přímý zásah: Britský sniper zastřelil kulometem velitele ISIS ze vzdálenosti 2,4 kilometru!Přímý zásah: Britský sniper zastřelil kulometem velitele ISIS ze vzdálenosti 2,4 kilometru! | 

1912 ( 24. března 2019 07:05 )

a kam potáhnou nyní USA na Irán ,Venezuelu???Mali??Jemen??Sev.Koreu??Nigerií?

cotoje ( 23. března 2019 20:27 )

Tak už není důvod abychom tady měli migranty a oni se mají tedy kam vrátit a mohou si zpět postavit to co si rozmlátili. Ať jdou makat a dají si do pořádku svou zem a mohou se uzmlátit palicí do země a dávat si na držku i ty své podlahové hadry a vylízat ři´tičku to mu svému sraláhovi

janieem ( 23. března 2019 12:29 )

To je úplně jedno, jestli ovládají, nebo neovládají území, IS je IDEOLOGIE a ta je už i v Evropě... Takže žádné veselí. Teď to teprve začne v Evropě pořádně gradovat.

REGIONY ( 23. března 2019 10:34 )

Ale ale....to je vtip ne?

wp2t ( 23. března 2019 10:29 )

Nejhorší je, že se muslimové naučili perfektně válčit podle vojenských příruček s příchutí partyzánské války. Drží nějaké rodiny a nedají se zlikvidovat. Pak až už nebudou rodiny, tak mnohonásobný stínač hlav obrátí zbraň proti sobě a bude křičet, že jestli neodejdete, tak se zastřelí? A aby multikulturní voják nebyl poháněn před soud, že ublížil civilistovi nebo děcku(může být i náctiletý), tak takového nechá nastoupit i na člun a odplout do Evropy? Ještě, že tam sou ty Kurdové a proto je turci tak likvidují. A obávám se toho, že tam zůstali za poslední dva roky jen ti nejhloupější. Ti chytřejší už se vmísili mezi migranty a berou dávky v Evropě. Nejhorší byla ta zpráva jak si ten stínač hlav jezdil do Rakouska odpočinout, vyléčit za peníze EU poplatníků zranění, načerpat dávky, s některou ze tří manželek založit další dítě za porodné od státu a zpátky do bojů v Sýrii. To je neskutečný co tady je za poměry. Každý muslim, který se objeví v médiích má v minulosti pět trestných činů, který se ještě za tu chvíli co tady je ani nemohl odsedět a nejspíš mu to eruokomisaři odpustili. I ten muslimský vrah z Utrechtu použil také zásady boje z vojenské příručky. Zranit jednu osobu, zpomalit nepřítele a až ho budou chtít zachránit tak jich zařve co nejvíce. Tohle učí na amerických vojenských akademiích, víte.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa