Lékař šířil mezi svými pacienty HIV. Nakazil 437 dětí, čtyři z nich zemřely

Autor: Darina Jíchová - 
20. května 2019
16:15

Pákistánská policie vyšetřuje doktora Muzaffara Ghanghara nakaženého nemocí AIDS, podle úřadů lékař záměrně šířil virus HIV, zvláště pak mezi svými dětskými pacienty. V jižní pákistánské provincii Sindh prý Ghanghara způsobil epidemii HIV, nakazil přes 500 lidí, z toho 437 dětí. Infekce si mezi dětmi již vyžádala první oběti, informoval deník The Guardian.

Před několika měsíci Fatima Emánová (16 měsíců) onemocněla, přetrvávaly u ní vysoké horečky, proto ji její otec Sjed Šah (31) odvezl k lékaři. Po návštěvě u Ghanghara se dívčin stav ještě zhoršil. Šah svou malou dcerku vzal ke specialistovi, který mu řekl, že příznaky odpovídají infekci HIV. Počátkem března se diagnóza potvrdila.

Batole s HIV

„Testy dělali znovu a znovu, všechno třikrát kontrolovali, ale výsledky se neměnily. Fatima měla HIV,“ vypověděl Šah. Šestnáctiměsíční dívka spustila lavinu, stala se první osobou z regionu Rato Dero, u které byl virus diagnostikován. Minulý týden odborníci oznámili, že mají záznamy o více než 500 nakažených, z toho 437 z nich jsou děti.

Policie následně zadržela ratoderského pediatra Ghanghara a vyšetřuje, zda lidi nakazil záměrně, nebo zda se jedná o nešťastnou nehodu. Proti lékaři vystoupilo nejméně 10 rodin dětí, při jejichž léčbě užíval použité injekce. Ghangharo je navíc oficiálně veden jako osoba s onemocněním AIDS.

4 děti, které léčil nemocný lékař, zemřely

„Tvrdí, že to nedělal záměrně, opakoval to během výslechu několikrát. Nicméně už 4 děti zemřely poté, co je léčil on. Byl u nich prokázán virus HIV a jejich rodiny ho jasně obvinily,“ prohlásil strážník Sartadž Džhagirani. K případu byla povolána řada specialistů, Ghangharo stane poprvé před soudem v úterý.

Ředitel organizace bojující proti AIDS v provincii Sindh, do které spadá i region Rato Dero, Sikandar Memon uvedl, že odborníci vyšetřili přes 16 tisíc lidí. Na HIV bylo pozitivních 437 dětí a 100 dospělých. „Šedesát procent z nakažených dětí je mladších pěti let,“ sdělil Memon reportérům The Guardianu.

Počet nakažených bude stoupat

Místní promluvili o strachu z epidemie, ve kterém žijí. Zdravotníci testují až tisíc lidí denně, aby zjistili závažnost situace. Imran Akbar, lékař, který diagnostikoval HIV u malé Fatimy, se obává, že počet nakažených poroste. „Tohle je jen špička ledovce,“ uvedl Akbar. „Program na boj s AIDS máme v provincii od roku 1995, ale nikdo nám nedal přesné informace. Veřejnost neví, jak je infekce HIV nakažlivá a jak smrtelné onemocnění AIDS je. Ani lékařům nebyla vysvětlena bezpečnostní opatření, jak zabránit jeho šíření,“ vysvětlil Akbar.

Lékařům z místních regionů podle Akbara chybí odborná praxe, mnoho z nich praktikuje léčitelství. Nemoci se šíří zvláště kvůli opakovanému užívání injekcí, používání nevydezinfikovaných nástrojů a nechráněnému sexu.

„Zdravotnická zařízení, která tu máme, jsou hrozná. Lékaři nemůžou Fatimě poskytnout péči, kterou potřebuje,“ uvedl Šah. O zdravotním stavu své dcerky se rozepsal na facebooku. Chce rozšířit povědomí o epidemii, které lidé v provincii Sindh čelí. Vyzval také, aby Pákistánci nechali otestovat sebe i své děti, pokud tak ještě neučinili. Pákistánské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že v zemi je více než 23 tisíc lidí nakažených virem HIV.

 

Video Monika Arenbergrová o HIV a kapavce 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud