Naděje pro 37 milionů pacientů: Lékaři zřejmě vyléčili muže s HIV

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
5. března 2019
11:22

Vědcům se zřejmě podařilo vyléčit druhého člověka nakaženého virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Případ nicméně ještě není označován oficiálně jako „vyléčení“, ale odborníci ho považují za další krok k hledání léku, tvrdí studie, která vyšla v odborném časopisu Nature. Případ „londýnského pacienta“ by mohl znamenat naději pro 37 milionů dalších nemocných. Úspěch vědců přišel více než 10 let po prvním zdaru v léčbě HIV u „berlínského pacienta“. U obou mužů byla provedena transplantace kostní dřeně od dárců s vzácnou genetickou mutací, uvedla stanice CNN.

Hlavní autor studie Ravindra Gupta vysvětlil, že oba dárci měli genetickou mutaci delta 32 genu CCR5, o které bylo prokázáno, že je odolná viru HIV. „Dosažení remise u druhého pacienta za použití podobného přístupu prokazuje, že berlínský pacient nebyl anomálií a že to skutečně byl léčebný postup, který u těchto dvou lidí zlikvidoval vir HIV,“ uvedl Gupta.

Léčba není vhodná pro všechny

Gupta však upozornil, že tento postup není vhodný pro všechny pacienty, ale nabízí naděje pro další léčebné postupy včetně genové terapie. Londýnský pacient zůstává pod dohledem Gupty a jeho týmu, podle nich je rovněž příliš brzo na to, aby určili, zda se jim u něho skutečně plně podařilo zlikvidovat HIV.

Londýňan, který si přeje zůstat v anonymitě, nevykazuje žádné známky viru ani po 18 měsících od vysazení antivirotických léků. Do současné doby je teprve druhým člověkem po Američanovi Timothym Rayi Brownovi, označovaném právě jako berlínský pacient, u kterého po skončené léčbě není vir HIV detekován.

Případ berlínského pacienta

U Browna lékaři HIV zjistili v roce 1995 a po jedenácti letech se u něj rozvinula ještě leukémie. V roce 2007 a poté znovu v roce 2008 mu lékaři v Berlíně transplantovali kostní dřeň od dárce s mutací, díky které jsou nositelé imunní vůči viru HIV. Brown ihned po první transplantaci přestal užívat antivirotika a do současné doby u něj testy neodhalily přítomnost viru HIV.

Brownův případ vyvolává na vědeckém poli debatu o to, zda berlínského pacienta považovat za skutečně vyléčeného, nebo jen funkčně vyléčeného, tedy v remisi. To je stav, kdy pacient nemá žádné příznaky nemoci, jejíž přítomnost se stále předpokládá.

Úspěch zaručila zvláštní mutace

Podobný případ se nově stal také v Londýně. O londýnském pacientovi je známo, že mu lékaři diagnostikovali vir HIV v těle v roce 2003. Léky, jejichž úkolem je rozvoj infekce zpomalovat, ale začal brát až v roce 2012. Důvod odkladu terapie nebyl podle AP zveřejněn. V roce 2012 se u něj rozvinul Hodgkinův lymfom, což je zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin, a o čtyři roky později pacient souhlasil s transplantací kostní dřeně.

Lékaři pod Guptovým vedením se soustředili na hledání správného dárce pro londýnského pacienta, neboť usoudili, že přítomnost příslušné mutace by mu navíc mohla pomoci v likvidaci viru HIV. Hledání se podařilo, neboť dárce mutaci získal po obou rodičích. AP poznamenala, že takovouto genetickou výbavu, která chrání před většinou virů HIV, má asi jedno procento lidí s kořeny v severní Evropě.

Vir se nevrátil ani po 18 měsících

Londýnský pacient po transplantaci souhlasil se zastavením antivirotické léčby, virus ale i tak zmizel. Pokud se léky běžně vysadí, virus se během dvou či tří týdnů navrátí v plné síle. To se ale nestalo a ani po 18 měsících testy přítomnost viru neodhalily.

Léčba pacientů z Londýna a Berlína se nicméně plně neshoduje. Londýnský pacient podstoupil na rozdíl od Browna méně drastickou chemoterapii, která ho na transplantaci připravila, nebyl vůbec ozařován a na transplantaci měl jen mírnou reakci. Brown prošel tvrdší procedurou a dvěma transplantacemi, neboť se u něj leukémie opět rozvinula.

Krok na cestě k léčbě HIV

Německý hematolog Gero Hütter z berlínské kliniky Charité, který léčbu Browna vedl, označil nový případ za skvělou zprávu a za další díl skládačky v podobě hledání léku proti HIV. S tímto názorem souhlasí i Gupta. Tématem léčby HIV i případem londýnského pacienta se dál budou zabývat odborníci na probíhající vědecké konferenci v americkém Seattlu.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

pdpetr ( 5. března 2019 15:00 )

//--/Najděte nahé ženy ve vašem městě zde : tress.is/zeny

satanas ( 5. března 2019 13:30 )

Copak Bobici z Anglie, ti uz vylecili i otravu Novicokem,,kdy konecne "vyleci " nekdo je??

doktormediciny ( 5. března 2019 13:27 )

Banay...Domnivam se, ze nemusite mit tak docela pravdu..Co kdyz Vas pichne komar, ketry pred tim opichl nemocneho a AIDS..Krome toho jsou i jine druhy prenosu../ V posgteli je to pohodlnejsi/

peyotl ( 5. března 2019 12:21 )

v Německu je 500 tisíc a na UK 300. poslat do Afriky a hodit tam neutronku. radši tři

Monikay ( 5. března 2019 12:20 )

Teď budou lidé s touto genetickou mutací velmi žádaní!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud