Mladík (†16) slavil v parku maturitu. Z pylu mu otekly cévy a zemřel

14. 5. 2019
14:12

Pro skupinu teenagerů z britského hrabství South Yorkshire to byl den, kterým oslavili úspěšně složenou zkoušku GCSE, obdobu české maturity. Pro 16letého Joea Dalea den jeho smrti. Když se spolužáky seděl v parku a sdílel s nimi své pocity z testu, chytil náhlý alergický záchvat a musel do nemocnice, kde upadl do kómatu. Jeho stav byl natolik vážný, že doktoři ztratili naději, že se kdy probere. Jeho rodina se nakonec rozhodla Joea odpojit od přístrojů – v den, kdy se měl konat jeho maturitní ples. Informuje o tom agentura South West News Service.

K incidentu došlo 17. června 2017 v britském městě Barnsley. Rodina studenta se o něm rozhodla promluvit až nyní, téměř dva roky poté. Tak dlouho trvalo, než dokázala sesbírat síly a varovat ostatní rodiče, jak závažná pylová alergie může být.

Joe ten den seděl v jednom z místních parků společně se svými spolužáky a slavil úspěšné složení zkoušky General Certificate of Secondary Education (GCSE). To je test, kterým se ukončuje v Británii středoškolské vzdělání. Po něm následují další dva roky školy, tzv. studium A-level, které slouží jako příprava ke studiu univerzity. Joe GCSE absolvoval jen pár hodin před oslavou.

Nic nenasvědčovalo tomu, že by den měl být nějak výjimečný, bylo slunečno a teplo. Ale právě kvůli letnímu počasí byly v té chvíli vysoké pylové úrovně a Joeovi, astmatikovi, se večer velmi přitížilo. Dostal těžký alergický záchvat a vyžadoval okamžitý převoz do nemocnice.

Zde se jeho stav nezlepšil, upadl do kómatu. V něm nakonec strávil šest dní, než rodiče po konzultaci s lékaři učinili rozhodnutí a Joea odpojili od přístrojů – podle zdravotníků nebyla šance, že se kdy vzbudí. Stalo se tak v den, kdy se měl konat Joeův maturitní ples, na který si byl koupit oblek jen pár hodin před kolapsem.

Tělo bylo darováno na orgány

Doktoři se shodují, že příčinou smrti Joea byl otok bronchiálních cév, kvůli kterému nemohl dýchat. „Nedokážu slovy popsat, jaké je to ztratit podobným způsobem své dítě. Je to naprosto srdcervoucí,“ uvedla matka Helen Daleová. „Pokud dokážu zabránit tomu, aby alespoň jedna rodina neprošla tím samým, pak o tom musím mluvit. Chci především zvýšit povědomí o nebezpečnosti astmatu,“ zmínila své důvody, proč promluvila veřejně.

Smrt Joea byla podle ní překvapivější o to více, že až na astma byl kluk velice aktivní a zdravý. Čtyřikrát týdně chodil hrát fotbal a často jezdil na motokárách. Astmatem trpěl od pěti let, ale během svého života měl jen jediný záchvat. Vždy u sebe nosil inhalátor pro stavy nouze.

Tento inhalátor použil i v den, kdy zkolaboval, ale nepomohlo to – stejně upadl do kómatu. Doktoři následně strávili několik dní snahou o pomoc, ovšem bez výsledku. Rodiče tak nakonec po odpojení Joea rozhodli, ať se jeho orgány darují pro potřebné.

„Víme, že by si podobnou věc přál. Byl to velmi milý a starostlivý člověk. Vědomí, že jeho smrt nebyla k ničemu, nám pomáhá,“ řekla Helen s tím, že se nedávno dozvěděla, že Joeho orgány zachránily život třem lidem včetně jednoho teenagera a jednoho otce od rodiny.

Video Jak se zachovat, pokud dítě postihne velká alergická reakce? - Adam Balažovič
360p

muscula ( 14. května 2019 16:09 )

proč nepodali žalobu. tam by určitě něco vysoudili. já jsem alergik a kolem jen řepka. žít s igelitovým pytlíkem na hlavě se nedá

tomik007 ( 14. května 2019 14:56 )

VSUDE SAMA RZEPKA

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa