„Táhli ho po schodech. A vypadal hrozně.“ Otec Assange prosí úřady, aby pomohly synovi domů

15. 4. 2019
17:30

John Shipton (74), otec zatčeného zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, se obrátil na australskou vládu se žádostí, aby jeho synovi pomohla. Požaduje, aby ho úřady dostaly zpátky do rodné Austrálie. Shipton v prvním rozhovoru od synova zatčení popsal, že byl v šoku, když viděl, jak Assange vynesli z ekvádorské ambasády v Londýně, uvedla stanice CNN.

„Viděl jsem, jak ho táhli po schodech dolů. Nevypadal dobře. Je mi 74 let a vypadám lépe než syn, kterému je jenom 47. Byl to hrozný šok,“ popsal Shipton synovo zadržení. Assange byl zatčen minulý týden ve čtvrtek britskou policií přímo v budově ambasády, kam je pozval velvyslanec.

Ekvádor předtím zbavil hosta, který zde pobýval sedm let, azylu a pozastavil mu občanství. Podkladem k zatčení bylo vyhýbání se soudu v souvislosti s obviněním ze znásilnění, jehož se Assange údajně dopustil ve Stockholmu v roce 2010, a žádost o vydání do Spojených států, které tvrdí, že zakladatel WikiLeaks pomohl prolomit heslo do počítačů ministerstva obrany.

Otec: Žil jako vězeň

„Měsíce, roky žil jako vězeň ve věznici s vysokou ostrahou, nemohl ani na záchod, všude ho sledovaly kamery,“ řekl Shipton australským novinářům. Prostřednictvím tisku se obrátil na domácí vládu a i na premiéra Scotta Morrisona, požádal je, aby nějakým „jemným“ způsobem zasáhli a pomohli jeho synovi.

Reportéři CNN se spojili s poradcem Assange Gregem Barnsem a potvrdili, že výroky Shiptona publikované v australském listu Herald Sun jsou autentické. Shipton promluvil krátce potom, co britští poslanci vyzvali ministra vnitra Sajida Javida, aby vydal Assange do Švédska, pokud tamní prokuratura znovu otevře případ znásilnění. Assange veškerá obvinění o sexuálním napadení odmítá.

Assange popírá veškerá obvinění

O vydání žádají také USA, jejich ministerstvo spravedlnosti žaluje Assange za spiknutí, i toto obvinění Australan odmítá. Zadržený v současnosti zůstává ve vazbě v londýnské věznici Belmarsh, která patří mezi tři jediná zařízení s nejvyšší ostrahou ve Velké Británii.

Assangeova právní zástupkyně Jennifer Robinsonová mezitím uvedla, že její klient bude spolupracovat se švédskými úřady, pokud požádají o jeho vydání, a že prioritou je vyhnout se vydání do USA. Washington požaduje jeho vydání kvůli zveřejnění tajných vládních informací. „Nestojí nad zákonem, soudů v Británii a ve Švédsku se ale neobáváme,“ prohlásila Robinsonová.

Jménem svého klienta popřela trzení ekvádorského ministra zahraničí Josého Valencii a ministryně vnitra Maríi Pauly Romové, podle nichž se Assange na ambasádě choval „nepřístojně“. Australan se měl po chodbách úřadu prohánět na koloběžce, urážet zaměstnance, a dokonce mazat výkaly po stěnách.

 

Linkavera ( 15. dubna 2019 20:18 )

Mínus 20 kg za dva týdny! Bříško zmizí bez poškození zdraví! Potřebujete >>>> www.SlimExtrem.com

cesky_novinar ( 15. dubna 2019 17:40 )

celoživotní parařitní dement, poseroutka a zloděj Prasange patří na šibenici

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa