Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Kam zmizela jeho kočka? Mazlíček zatčeného zakladatele WikiLeaks prý skončil v útulku

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
12. dubna 2019
10:17

Zakladatel serveru WikiLeaks, Australan Julian Assange, který se od roku 2012 skrýval na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, byl včera z ambasády vyveden a zatčen. Policie ho zadržela na základě žádosti o vydání do Spojených států a kvůli porušení podmínek kauce v souvislosti s údajným znásilněním ve Švédsku. Z velvyslanectví ho museli doslova vynést, zatímco soud rozhoduje o jeho osudu a možném vydání do USA, lidi zajímá jediné: Kde je jeho kočka? Co se s ní stalo? Zprávu o Assangeho nezvěstném mazlíčkovi přinesla stanice CNN.

Kočku měl Assange od roku 2016, hojně sdílel její fotky na svých sociálních sítích. Snímky zvířete v barevné kravatě se staly jedním ze symbolů jeho azylu na ekvádorském velvyslanectví. Co se s ní ale stalo po jeho zatčení? Není ani známé, jak se k Assangeovi kočka dostala. Jednou se nechal slyšet, že to byl dárek od dětí.

Zatčenému Assangeovi dělala na velvyslanectví společnost kočka, kam se poděla?Zatčenému Assangeovi dělala na velvyslanectví společnost kočka, kam se poděla? | Reuters

Jméno a původ neznámý

Záhadou je také její jméno, měl jí prý říkat Michi, což v ekvádorské španělštině znamená „kočka“. Objevily se také zprávy, že ji na počest kubánského diktátora Fidela Castra pojmenoval Cat-stro. Od roku 2017 Assange nesdílel nové fotky svého zvířecího společníka, nicméně za oknem nebo na balkonku ji zachytily hledáčky fotografů. Australanova kočka jim několikrát „zapózovala“ v různobarevné kravatě.

V roce 2018 bylo na velvyslanectví zavedeno nové pravidlo, podle kterého se Assange měl starat o kočku sám, uklízet po ní a živit ji za vlastní peníze. Italské noviny La Republica informovaly, že zakladatel WikiLeaks zvíře „propustil na svobodu“, aby mu zajistil „lepší život“.

Skončila kočka v útulku?

Není jasné, kde kočka v současnosti žije, její instagramový profil „Embassy Cat“ (Kočka z velvyslanectví), ale od března 2017 zeje prázdnotou. Spisovatel James Ball se nabídl, že ji adoptuje.

„Jen tak pro zajímavost, kočka Juliana Assange skončila v útulku, umístilo ji tam velvyslanectví. Už je to věčnost, takže neočekávejte žádné kočičí vydání, a to jsem se nabídl, že ji adoptuju,“ napsal včera Ball na svém twitteru. Zatím není jasné, zda je zvíře v útulku, případně kdy se do něj dostalo.

Assangeovi hrozí 5 let vězení

Mezitím včera londýnský soud Assange shledal vinným z porušení podmínek kauce a do dalšího stání u soudu vyšší instance 2. května ho poslal do vazby. Americké ministerstvo spravedlnosti ho obvinilo ze spiknutí za účelem získání tajných informací z vládních počítačů. Hrozí mu pět let vězení.

vencapernik ( 12. dubna 2019 23:30 )

Kocku sezrali cigosi, negri nebo jina barevna svoloc!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud