Co dámy pobavilo? Mayová se mohla potrhat smíchy nad fotkami, které jí ukázala Merkelová

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
11. 4. 2019
11:30

Britská premiérka Theresa Mayová na včerejším mimořádném jednání summitu Evropské unie ohledně brexitu našla i důvod k úsměvu. Salvu smíchu u ní vyvolaly fotky, které jí na svém iPadu ukázala německá kancléřka Angela Merkelová. Na snímcích podle všeho byly zachycené obě ženy, které do Bruselu dorazily oblečené do stejného odstínu modré. Experti na řeč těla však uvedli, že Mayová své pobavení trochu přehrávala, zřejmě z důvodu, že stojí o podporu Merkelové, informoval deník Daily Mail.

Merkelová na summitu přišla za Mayovou, aby jí ukázala video. Obě se u toho rozesmály. Na záběrech byly fotky jejich outfitů, obě pro jednání členských států EU zvolily modrý kostýmek. Merkelová zůstala věrná osvědčenému modelu: kalhotový kostým s černými kalhotami a výrazným sakem. Britka přijela v celomodrém sukňovém setu, neopomněla leopardí lodičky na kačence.

Video Mayová s Merkelovou se pobavily nad fotkami. - Reuters

Merkelová pak snímky ukazovala i dalším kolegům, jejich reakce byla o mnoho střízlivější než výbuch Mayové. Podle odborníků na řeč těla to britská premiérka „trochu přehrávala“, protože si chtěla Merkelovou naklonit, chtěla její podporu při jednání o brexitu.

Odborníci: Mayová to přehrávala

Nad snímky se pousmál i předseda Evropské rady Donald Tusk. „Reakce Mayové jasně vypovídá o tom, že Merkelovou chtěla potěšit a tím ji dostat na svou stranu. Možná se s ní dokonce chtěla spřátelit,“ vysvětlila expertka Judi Jamesová. Doplnila, že včerejší chování bylo pro Mayovou netypické.

„Dalo by se to přirovnat k momentu, kdy šéf svým zaměstnancům ukazuje fotky svých dětí nebo zvířat a oni předstírají přehnaný zájem a nadšení, aby se dostali do jeho přízně,“ uvedla Jamesová. „Když se Mayová na tablet podívala, zvedla obočí a otevřela ústa, to je jasné gesto překvapení a radosti. Odpověď Merkelové byla reciprocitní, naklonila hlavu a podívala se na Mayovou, aby zhodnotila její reakci a užila si ji,“ poukázala expertka.

Boj o přízeň Merkelové

„Mayová to pak posunula ještě o úroveň výš, začala ukazovat na obrazovku, zaklonila hlavu a zasmála se. To Merkelová očividně ocenila a také se začala smát,“ rozebrala celou situaci Jamesová. „Zcela kontrastní bylo chování ostatních. Byli mnohem střízlivější, až rozpačití. Jen Donald Tusk se tvářil mírně pobaveně,“ prohlásila Jamesová.

Je otázkou, zda si Mayová svým výlevem Merkelovou skutečně naklonila. Kancléřka během summitu zaujala k otázce odchodu Británie z EU, konkrétně jeho flexibilního odkladu, poněkud smířlivější postoj.

Závěr summitu: Brexit do konce října

Na summitu představitelé EU odsouhlasili odklad brexitu do 31. října s tím, že pokud britský parlament schválí dohodu o vystoupení, odejde země z Unie dřív. Mayová následně prohlásila, že se pokusí dosáhnout schválení do prvních třech květnových týdnů. V takovém případě by se Británie nemusela účastnit evropských voleb, brexit by pak oficiálně nastal v sobotu 1. června.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ale zastává tvrdší postoj a co se odklonu týče, prosazuje daleko kratší termín, než je poslední říjen. Konkrétně chce, aby brexit proběhl před 22. květnem. Oficiálním důvodem je jeho obava o hladké fungování evropských institucí. V případě delšího odkladu brexitu by se totiž také v Británii musely konat volby do europarlamentu a země by stále jako člen Unie mohla promlouvat do debat o budoucnosti bloku.

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

y1xcvbnm ( 11. dubna 2019 11:37 )

děvčata fasovala pracovní oděv ve stejné barvě,????

Zobrazit celou diskusi
Další videa