Malá vesnička netrpělivě vyhlíží brexit. Po odchodu Británie se stane srdcem Evropy

Autor: Darina Jíchová - 
10. 4. 2019
10:13

Malá bavorská vesnička Gadheim se 76 obyvateli nacházející se v jižním Německu se nemůže dočkat odchodu Velké Británie z Evropské unie. S brexitem se totiž nesníží jen počet členských států EU, ale posune se i geografický střed Unie. Ten se přesune právě do Gadheimu, vzdáleného jen dvě hodiny jízdy od českých hranic. Zprávu přinesl deník Daily Mail.

Od roku 2013, kdy do EU vstoupilo Chorvatsko, byl oficiálním zeměpisným středem bloku Westerngrund. S odchodem Británie se ale centrum posune zhruba o 69 kilometrů na jihovýchod, do Gadheimu. Vesničané doufají, že se díky tomu jejich malá obec dostane na světové mapy.

Zastupitelstvo dokonce vyvěsilo nové značky, které hrdě hlásají: „Gadheim – budoucí střed EU“. Starosta připravil i krátké video, na poli před vesnicí už stojí stožár, na kterém vlaje vlajka EU. Vesnice je tak malá, že nemá vlastního starostu, ale spadá do jurisdikce starosty nedalekého Veitshoechheimu Juergena Goetze.

Stane se Mayová čestnou občankou Gadheimu?

„Samozřejmě spoléháme, že titul do oblasti přiláká více turistů, hlavně pak do Gadheimu,“ uvedl Goetz. Obyvatelé vesnice jsou nadšení a chtějí po starostovi, aby za čestnou občanku obce prohlásil britskou premiérku Theresu Mayovou. „To by asi bylo trošku náročné,“ komentoval návrh lidí Goetz. „Gadheim má samozřejmě důvod k oslavám, ale myslím, že brexit jako takový pro EU zase nebude tak dobrý den, až k němu dojde,“ dodal starosta.

Oproti tomu obyvatelé bavorského města Westerngrund na brexit hledí trochu se smutkem. Přijdou o svou „korunu“ coby srdce EU. Z města, kde žijí dva tisíce lidí, budou muset zmizet plaketky, vlajky i další znaky, které se honosí tímto titulem. I když se geografický střed několikrát posouval, od roku 2004 zůstává v Německu, kdy se blok z 15 členských zemí rozšířil na 25. Střed EU určuje francouzský Národní geografický institut (IGN).

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa