„Prý to byl vtip!“ Sestra Anny Frankové mluvila se studenty, kteří hajlovali na party

Autor: Darina Jíchová - 
13. března 2019
18:58

Snímky, kde studenti kalifornské střední školy stojí kolem hákového kříže vyskládaného z kelímků s alkoholem a hajlují, pobouřily celé Spojené státy. Středoškoláci fotky ze své party sdíleli s dalšími přáteli prostřednictvím sociálních sítí, jejich známí ale pro ně neměli pochopení. Provinilým teenagerům tento týden do duše promluvila Eva Schlossová (89), nevlastní sestra Anny Frankové, která přežila věznění v Osvětimi, napsal deník Guardian.

Ve čtvrtek 7. března navštívila Schlossová střední školu Newport Harbor, kde popsala utrpení, které si ona a její rodina včetně Frankové prožila v koncentračním táboru. Mluvila s nimi o tom, co symbol, který lehkomyslně vyskládali z kelímků na oslavě, a pozdrav, kterým se bavili, znamenají pro přeživší holokaustu.

Studenti kalifornské střední školy se na party bavili hajlováním. Z kelímků si vyskládali hákový kříž.Studenti kalifornské střední školy se na party bavili hajlováním. Z kelímků si vyskládali hákový kříž. | reprofoto/twitter/itsavarose

Lekce pro studenty

Schlossová si skupinku zachycenou na fotce, jak nad svastikou hajlují, vzala stranou. „Bylo to velmi emotivní, myslím, že to pro ně byla pořádná lekce pro život,“ komentovala setkání Schlossová. Dodala, že si neuvědomili dopad svého chování, plně nepochopili význam nacistického pozdravu ani symbolu hákového kříže. „Omluvili se. Mysleli si, že je to vtipné,“ vysvětlila Schlossová.

Snímky se na sociálních sítích objevily o minulém víkendu. Škola i místní lidé chování studentů odsoudili. „To, co udělali, je hrozné,“ řekl tisku Alan Ramirez (15), spolužák provinilců. Kamarádi ho zklamali, podle něho však nikdo ze studentů na fotce není ve skutečnosti nacista. „Nechali se strhnout davem,“ vysvětlil Ramirez.

Škola, spolužáci i rodiče chování odsoudili

„Většina studentů ze školy byla v naprostém šoku, chování spolužáků nepochopili. Stejně se cítí rodiče, vedení školy, učitelé i místní,“ uvedla Kathy Maderová, jejíž synové také do školy chodí. Uvítala, že se škola rozhodla udělat sezení se Schlossovou. „Doufám, že to byla jen pitomina a ne něco víc,“ komentovala incident.

Schlossová o Osvětimi i Frankových

Schlossová vyprávěla studentům o nacistické okupaci Nizozemska, jak se její rodina skrývala. O zradě, kvůli které byli uvězněni. Mluvila také o Osvětimi, o tom, co tam židé zažívali. Popsala, jak koncentrační tábor v roce 1945 osvobodili vojáci Rudé armády. Promluvila i o životě po válce.

Matka Schlossové se v roce 1953 provdala za otce Frankové Otta Franka, který narozdíl od své manželky a obou dcer přežil věznění v koncentračním táboře. Deník Anny Frankové, ve kterém popsala události z let 1942 až 1944, patří mezi nejčtenější knihy na světě.

Příběh židovské rodiny, jež se dva roky skrývala před nacisty, dodnes fascinuje svět. Frankovi byli kvůli udání nakonec objeveni a zatčeni. Patnáctiletá Franková zemřela v táboře Bergen-Belsen krátce před jeho osvobozením.

Taurus70 ( 14. března 2019 06:19 )

A vzhledem k tomu ze vime jak to opravdu bylo z tzv.denikem je to usmevne😉

Monikay ( 13. března 2019 20:02 )

obávám se, že nějaké varování pro nové generace asi nebude fungovat. pořád se rodí noví lidé s tupou hlavou a jakmile vymřou pamětníci, už to nikomu nebude připadat divné...

ssjs ( 13. března 2019 19:50 )

Madam jistě ví, jak to bylo s deníkem doopravdy

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud