Babiš dal Trumpovi vzácnou pistoli, Monika navrhla Melanii náušnice z granátu

Autor: ČTK - 
7. března 2019
23:25

Stejně jako před 11 lety George Bush mladší i současný americký prezident Donald Trump dostal od českého premiéra střelnou zbraň. Předseda vlády Andrej Babiš přivezl šéfovi Bílého domu jako dar vzácnou jubilejní pistoli CZ 75 z dílen České zbrojovky v Uherském Brodě. První dáma Spojených států Melania Trumpová pak dostala náušnice z českého granátu, uvedl Babiš na svém facebookovém účtu.

Pistole věnovaná Trumpovi je jednou ze sta, které Česká zbrojovka vyrobila k loňskému výročí vzniku Československa. Každý kus ze série Republika má jako výrobní číslo jeden rok z období od vzniku samostatného státu Čechů a Slováků. Ten, který Babiš předal americkému prezidentovi, podle médií nese označení CSR-1946 a odkazuje tedy i na Trumpův rok narození.

Zbraň je bohatě zdobená rytinami a zlatými linkami, přičemž na jedné straně hlavně je vyryto heslo PRAVDA VÍTĚZÍ. Černý rám zbraně doplňují střenky ze dřeva vřesovce stromovitého, ovládací prvky pozlacené 24karátovým zlatem a zlatý malý znak republiky z let 1920 až 1938. Česká zbrojovka na svém webu jako doporučenou maloobchodní cenu pistole uvádí 199 900 Kč.

Kusy z limitované edice CZ 75 jsou uloženy v kazetě ze tří druhů dřeva. Víko zdobí plastická řezba lipové ratolesti, která obklopuje československý velký státní znak z období první republiky. Zevnitř je do víka zasazena fotografie Tomáše Garrigua Masaryka.

K Trumpovi Babiš s pistolí nemohl

Babiš českým novinářům po jednání v Bílém domě řekl, že dar nakonec nemohl sám Trumpovi předat, protože musel být „protokolárně odevzdán“. Americkému prezidentovi tak prý alespoň donesl vytištěnou fotku pistole. „(Pistole) připomíná, že jsme si naši svobodu vybojovali. A taky jak šikovné u nás máme lidi,“ komentoval Babiš na facebooku výběr daru.

Video Andrej Babiš u Donalda Trumpa v Bílém domě: Co si řekli? - Blesk - Jaroslav Šimáček

Náušnice vyrobil klenotník Hájek

Bez dárku nezůstala ani první dáma USA. Náušnice s českým granátem jí u klenotníka Roberta Hájka nechala navrhnout Babišova žena Monika. Každému z devíti Trumpových vnoučat pak po české návštěvě zůstanou pastelky z limitované edice Koh-i-noor Hardtmuth.

Zbraň jako dárek vezl do Bílého domu v únoru 2008 i tehdejší český premiér Mirek Topolánek. Bushovi věnoval kulovnici CZ 550 ráže .308 Winchester s loveckými motivy.

Jako zatím poslední český premiér navštívil Bílý dům v říjnu 2011 Petr Nečas, prezidentovi Baracku Obamovi tehdy přivezl luxusní sadu českého skla. Šlo o dárkovou sadu Splendid ze sklárny Moser, která obsahovala karafu a šest skleniček na vodu.

V roce 2003 pak přivezla manželka premiéra Vladimíra Špidly Viktorie do Bílého domu dar Lauře Bushové - šlo o faksimile Vyšehradského kodexu z 11. století. Obě partnerky politiků mají jako knihovnice ke knihám blízký vztah. Na oplátku dostala Viktorie Špidlová publikaci o sídle amerického prezidenta a stříbrný náramek s perlami.

Fotogalerie Babiš s Monikou u Trumpa v Bílém domě 68 fotografií

Video Babiš v Bílém domě pohledem reportéra Blesku - Blesk - Jaroslav Šimáček

majojo ( 8. března 2019 10:28 )

Celkem to chápu. Česko je ve světě proslulé především vývozem zbraní (mimochodem, slovo pistole je odvozeno z češtiny, z píšťala, což byly husitské střelné zbraně), český granát je jeden z mála přírodních unikátů, které máme (kromě vltavínů) a pastelky kohinorky byly také proslulé - kromě toho, že Ivanka je jednoduchá jak sáňky a víc než pastelky nepochopí.

junkiexl ( 8. března 2019 10:02 )

Pistole, nausnice a pastelky. Velmi promyslene, na sebe navazujici darky. Ma to zkratka logiku. Logiku lopaty.

soorry ( 8. března 2019 09:37 )

Limitováné série, sběratelský kus, tak je jen na parádu. Český alkohol zná, hlavně slivovici, měl první ženu Moravačku. To mu měl dovézt tvarůžky?? ty jsou jen naše specialita. To by pak nevěděli, jestli už tvargle ochutnal, nebo se Babiše ***.

soorry ( 8. března 2019 09:32 )

Jednoduché, ke všem příležitostem, s českým granátem, to je důležité. V krabičce nejde poznat jak jsou velké. Mladé ženě se hodí, to ji měla udělat náušnice ve stylu cingrlat z lustru??

fido2 ( 8. března 2019 09:00 )

Ty náušnice jsou ubohé, to jste se zbláznili, nebo co?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud