Český Trump si užíval Bílý dům a mluvil moc dlouho, píše americký tisk. Babiše drtí za skandály

Autor: ČTK, nkov - 
8. března 2019
09:21

„Český“ Trump, jak premiéra Andreje Babiše označil magazín Forbes, si ve čtvrtek v Bílém domě podle zahraničních médií užíval náklonnosti opravdového Donalda Trumpa vůči politikům ze střední a východní Evropy. Do sídla amerického prezidenta mu podle listu The Washington Post pomohla skutečnost, že oba muži jsou v mnoha ohledech dost podobní. Zahraniční tisk, který o Babišově návštěvě u Trumpa informuje, neponechává stranou Babišovy kauzy.

Miliardář Trump podle The Washington Post během schůzky s miliardářem Babišem v Oválné pracovně „působil netrpělivě, ale zůstal slušný, když jeho host mluvil o něco déle, než by americkému prezidentovi možná bylo milé“. Trump prý ožil, když Babiš vychvaloval jeho plán, jak „udělat Ameriku opět velikou“.

„Mám podobný plán udělat opět velikou Českou republiku,“ prohlásil šéf české vlády. Důraz na obchod, představování sebe jako outsidera, který je ochoten otřást systémem v základech, nebo odmítání imigrace jsou pro oba politiky společné, poznamenává americký deník.

„A tato podobnost, daleko více než strategický význam Babišovy malé středoevropské země, pomohla (českému premiérovi) k tomu, aby se vedle Trumpa v Bílém domě usmíval do kamer, zatímco jeho manželka a (americká) první dáma Melania seděly tiše po jejich pravici a levici," píše The Washington Post.

Trump, který je podezřelý z toho, že jeho předvolební kampaň ovlivňovali Rusové nebo že svým milenkám nechával vyplácet peníze za mlčení, přivítal premiéra obviněného z podvodů při podnikání, připomíná Forbes.

Na NATO si Trump nevzpomněl

The Washington Post píše, že Babiš je dalším z řady „pravicových populistů nebo nacionalistů“ ze střední a východní Evropy, které Trump v posledních měsících v Bílém domě pohostil. Pozval tam rakouského kancléře Sebastiana Kurze, jehož lidovci jsou v koalici s krajně pravicovou stranou, a setkal se i s dalšími lídry, kteří sdílejí jeho skepsi vůči Evropské unii. Šlo o představitele Polska, Maďarska a Itálie.

A zatímco při schůzkách s německou kancléřkou Angelou Merkelovou si Trump stěžuje, že američtí spojenci z NATO nedodržují závazek dávat ročně dvě procenta HDP na obranu, po setkání s Babišem se veřejně nezmiňoval o tom, že ani Česko tuto povinnost neplní, píše list.

Video Babiše setkání s Trumpem nadchlo: Zasmáli jsme se, je to velice příjemný společník a měl skvělou náladu - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

1912 ( 8. března 2019 15:33 )

a zatím opozice se snaží zde rozehrát Sarajevský puč bez přítomnosti premiéra

pooresh ( 8. března 2019 13:38 )

A nevadi ti,ze jsou oba hutoraci?

pooresh ( 8. března 2019 13:35 )

Ceskymu Trumpovi udelali nejvetsi radost na navsteve v Langley,kdyz ho pozdravili "hallo Mr.Bures"!

pooresh ( 8. března 2019 13:32 )

Zustal klidnej.Milous je cesky Breznev,a to je mnohem vic!

kusinda1 ( 8. března 2019 12:21 )

Co se rozčilujete je snad demokracie ,píšu jen co si myslím.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud