Komentář: Zeman se Trumpovi tak vnucoval, až ho Bílým domem trumfl Babiš

22. 2. 2019
11:40

Je to hezká ironie. Prezident Miloš Zeman tak dlouho chválil amerického prezidenta Donalda Trumpa a říkal, že je vlastně trochu jako on, až nakonec do Bílého domu místo něj letí premiér Andrej Babiš (ANO). Ten Babiš, který naopak říká, že není jako Trump. Premiér se s Trumpem setká 7. března a pro Česko je to určitě nová šance, jak po čase oživit vzájemné vztahy, které se i kvůli Zemanovi zadrhly.

Právě Zeman měl přitom do Bílého domu slušně našlápnuto. Ve volební kampani podporoval Trumpa, v jehož slabosti pro politickou nekorektnost i v nenávisti k politické konkurenci a novinářům viděl i sebe. Dva velikáni se prostě inspirovali, jak už to tak bývá. A po vítězství Trumpa to dokonce chvíli vypadalo na vzájemnou lásku.

„Nastupující prezident USA Donald Trump v rozhovoru ocenil skutečnost, že prezident republiky ,byl jediným evropským prezidentem', který ho veřejně podpořil ještě před listopadovými volbami v USA," informoval tehdy Zemanův hradní hlas Jiří Ovčáček. Načež Trump pozval Zemana do Bílého domu, setkání se mělo uskutečnit na jaře 2017.

Pak se ale vzájemná prezidentská náklonnost nějak pokazila. Zeman se stále víc začal stáčet k Rusku, což Američani samozřejmě nepřehlédli, ostatně platí i za naši vojenskou ochranu před Ruskem. A všiml si toho zvlášť Trump, který má pro Rusko taky slabost, a dokonce až takovou, že ho za ni doma na rozdíl od Zemana vyšetřují. I proto teď českého prezidenta v Bílém domě úplně nepotřebuje. A nejen proto.

Video Moniku Babišovou rozplakal v Jeruzalémě pohnutý osud Židů - Blesk - Jakub Veinlich
720p 360p

Kromě Ruska Zeman lobbuje i za Čínu a to je další problém. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo nedávno oznámil, že USA nebudou spolupracovat a sdílet informace se zeměmi, které využívají systém Huawei. Jenže Zeman lobbuje i za tuhle čínskou firmu, před níž teď varuje i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. A představte si, jak Zeman v Bílém domě nakráčí na tiskovku s Huawei v ruce.

Video Tisková konference nového vedení hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem - Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

Takže do Washingtonu jede Babiš. Ten se v kauze Huawei postavil na stranu našich úřadů a na rozdíl od Zemana taky byl pro vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA a ne do Ruska, za což intenzivně lobboval Pražský hrad. Po Petru Nečasovi bude Babiš prvním českým premiérem, který jede do Bílého domu a pro šéfa ANO určitě jde o PR vítězství. Nestává se totiž moc často, aby o něm jako nyní pozitivně v televizi mluvil i šéf ODS Petr Fiala.

A nejen to. Trump nemá v EU nejlepší reputaci a Babiš má přinejmenším symbolickou příležitost rozpory mezi USA a Evropou na chvíli zahladit. Nebo aspoň do dalšího Trumpova nočního tweetu.

Video Babiš dostal pozvánku od Trumpa. Schůzky se zúčastní i Monika s Melanií - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

junkiexl ( 27. února 2019 10:35 )

Chteli samostatnost a proto nam zde zcela samostatne vladnou.Coboli jsou lisky podsite.

junkiexl ( 27. února 2019 10:32 )

Cehuny nezna, zna Moravaky.

monhtik ( 25. února 2019 12:09 )

Zase jedna novinářská lež. Prezident se nikomu nevnucoval ani to nemá zapotřebí. A pak pane redaktore jestli nás někdo ekonomicky ohrožuje, není to Rusko, ale právě Amerika. Myslím, že se pan prezident proto, že ho nepozval Trump nezblázní. Novináři ať již Blesku nebo jiných periodik by měli přestat překrucovat fakta a šířit nepravdu.

victor1 ( 23. února 2019 16:58 )

...... ostatně Američané platí i za naši vojenskou ochranu před Ruskem. ========================= Debilní Blesku,Rusáci nás nějakým způsobem ohrožují?Samozřejmě ne!!!Ohrožují nás nyní ekonomicky právě Američané!!!A myslím,že když pana prezidenta Zemana ten blbec s přehazovačkou nepozval,tak se z toho náš Miloš zrovna neposere.

tomik007 ( 22. února 2019 20:31 )

DONALD cehuny uz zna a ted chce videt aj slovaka

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa