USA nechají v Sýrii 200 vojáků. „Malá mírová skupina,“ tvrdí Bílý dům

22. 2. 2019
06:41

Spojené státy po stažení svých vojsk ze Sýrie ponechají v zemi na určitou dobu malou mírovou skupinu asi 200 vojáků. Oznámila to ve čtvrtek v krátkém prohlášení mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Prezident Donald Trump loni v prosinci nařídil stažení 2000 amerických vojáků ze Sýrie po likvidaci posledních zbytků islamistických jednotek.

„Malá skupina mírových sil o síle 200 (mužů) zůstane v Sýrii po určitou dobu“ uvedla Sandersová. Její prohlášení vydal Bílý dům krátce po Trumpově telefonátu s tureckým prezidentem Reccepem Tayipem Erdoganem. Prezidenti se podle úřední zprávy dohodli, že budou „pokračovat v koordinaci úsilí o vytvoření případné bezpečnostní zóny“.

Jak dlouho „mírová skupina“ v Sýrii zůstane ani kde bude umístěna, není známo. Krok by podle agentury Reuters mohl umožnit evropským spojencům USA, aby vyčlenili stovky svých vojáků na vytvoření a kontrolu bezpečnostních zón na severovýchodě Sýrie.

„Je to jasný signál spojencům a členům koalice, že tam do určité míry zůstaneme,“ řekl agentuře nejmenovaný americký činitel. Oznámené rozhodnutí by mohlo Bílému domu zároveň umožnit, aby se vyhnul kritice, že stažení vojáků ze Sýrie bylo unáhlené a mohlo by posílit islamisty.

Evropské státy se podle Reuters zatím zdráhají poskytnout své vojáky pro operace v Sýrii, pokud nedostanou americké ujištění, že Spojené státy se v regionu budou dál angažovat. Vlivný republikánský senátor Lindsey Graham minulý týden prohlásil, že američtí generálové požádají spojence, aby svými jednotkami přispěli ke stabilizaci oblastí osvobozených od bojovníků Islámského státu.

Video Rakety USA, Británie a Francie udeřily na Asadův režim - Twitter / MohammadiRashid a ČTK
360p

1912 ( 22. února 2019 07:13 )

Omluva za presidenta Sýrie !! Bašár Háfiz al-Asad

1912 ( 22. února 2019 07:10 )

Mírová skupina Nebo US žoldáci co budou zde vysvičovat nadále islamisty proti Sadámovi aby byly zde nepokoje

Taurus70 ( 22. února 2019 07:02 )

Aspon je potom nebude nikdo hledat😂😂😂😂

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa