Snoubenka v slzách, poslední slova rozsekaného novináře pustili lidem: „Dusím se...“

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
12. 11. 2018
18:10

Během memoriálu věnovanému vzpomínce zavražděného novináře Džamála Chášukdžího (†59) jeho snoubenka Hatice Cengizová (38) jen stěží přemáhala slzy. Zatímco se na obrazovce promítaly snímky z Chášukdžího života, Cengizová brečela v hledišti. Na akci dorazilo přes 200 lidí. Vyšetřování novinářovy brutální vraždy stále pokračuje, turečtí policisté předali nahrávku jeho smrti, včetně posledních slov Chášukdžího, Saúdské Arábii, USA, Německu, Francii a Británii. 

V Istanbulu se sešli nejen Chášukdžího přátelé, ale také lidé, kteří přišli vyjádřit podporu jeho rodině a Cengizové. Mezi přítomnými byla nositelka Nobelovy ceny míru pro rok 2011, jemenská politička a aktivistka Tawakkul Karmánová. Nechyběl ani Turan Kışlakçı, turecký novinář a šéf Asociace turecko-arabských médií (TAM), pod kterou patřil i Chášukdží píšící pro list The Washington Post.

„Musíme být jednotní v našem úsilí, musíme trvat na tom, aby byli potrestáni všichni Džamálovi vrazi. Musíme dosáhnout toho, aby se něco podobného už neopakovalo. Tyrani, kteří k vraždě dali příkaz, neujdou trestu,“ prohlásil Kışlakçı.

Cengizová se na Twitteru obrátila na muslimy po celém světě a vyzvala je, aby se za Chášukdžího modlili. Požádala i mešitu v novinářově rodném městě Medína, aby za něj odříkali modlitbu za zemřelého dženaza-namaz. „Nejsem schopná vyjádřit svůj zármutek a muka, která prožívám pokaždé, když si uvědomím, co ti udělali, Džamále,“ uvedla truchlící žena.

„Zabili tě, rozsekali a zničili tvé tělo. Vzali nám i to poslední, co po tobě mohlo zbýt. Já ani tvá rodina nemáme co pohřbít. Jsou Džamálovi vrahové a lidé, kteří jim dali ten strašný rozkaz, vůbec ještě lidské bytosti?“ dodala Cengizová.

Na Chášukdžího memoriálu promluvil také Turan Kışlakçı, turecký novinář a šéf Asociace turecko-arabských médií.Na Chášukdžího memoriálu promluvil také Turan Kışlakçı, turecký novinář a šéf Asociace turecko-arabských médií. | ČTK

Novináře udusili a rozpuštěné ostatky spláchli do odpadu

Včera byla rovněž zveřejněná poslední slova zavražděného novináře. „Dusím se... Dejte pryč ten pytel z mé hlavy, mám klaustrofobii,“ vyzýval své vrahy. Podle novináře Nazifa Karamana členové komanda po Chášukdžího smrti přikryli podlahu v místnosti plastovými pytli a rozřezali novinářovo tělo. Celý proces trval asi 15 minut. Ostatky prý rozpustili v kyselině a spláchli do odpadu.

V neděli se také shromáždili demonstranti před saúdskoarabským konzulátem v Istanbulu, kde k vraždě došlo. Chášukdží, který patřil ke kritikům vlády v Rijádu, na konzulát přišel 2. října, aby si vyřídil potvrzení o rozvodu, aby se mohl oženit s tureckou snoubenkou.

Návštěva konzulátu se mu stala osudnou

Z budovy už nevyšel. Turecko od počátku hovořilo o vraždě, Saúdská Arábie to nejprve popřela a až s velkým zpožděním přiznala, že muž byl uškrcen po příchodu na úřad. Patnáctičlenné komando, které bylo v budově v té době také, odjelo do Saúdské Arábie.

Turecký prezident Recep Erdogan prohlásil, že příkaz k novinářově likvidaci musel přijít z nejvyšších míst. Přestože saúdský prokurátor už několikrát ujistil, že král Salmán ani korunní princ Mohamad bin Salmán o ničem nevěděli. Mnozí o tom ale pochybují, zvláště proto, že mezi 18 muži zatčenými v souvislosti s případem jsou princovi přední poradci a oblíbenci.

Otázka války v Jemenu

Chášukdžího vražda, kterou mají Saúdové na svědomí, otevřela také otázku války v Jemenu. Proti zvěrstvům, která tam Saúdy vedená koalice páchá, vystupoval nejen Chášukdží, ale také OSN. Velká Británie a další státy zatím neúspěšně vyzývají k ukončení násilných střetů. Místo příměří se v zemi dál bojuje, jen v noci na dnešek tam bylo zabito 150 lidí.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

gabreta ( 12. listopadu 2018 21:14 )

Už proti Saúdské Arábii vyhláslila USA sankce? Opak bude pravdou. Naopak zvýší jim dovoz zbraní a podporu na genocidu v Jemenu!! Aby tam nakonec nevyrazilo NATO s našima hrdinnýma bojovníkama, bránit demokracii v EU, proti rozpínavým Jemencům, jak bývá poslední léta zvykem!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa