Poprava novináře u jeho domu: Která země je pro média nejnebezpečnější?

Autor: ČTK, dj - 
16. 5. 2018
15:41

V Mexiku byl v úterý zavražděn další novinář. Jde již o čtvrtého člověka, jehož letos stála život novinářská práce v této zemi. Rozhlasového reportéra Juana Carlose Huertu zastřelili ozbrojenci v jihomexickém státě Tabasco ve městě Villahermosa, když vycházel ze svého domu. Informoval o tom španělský deník El País s odvoláním na místní prokuraturu.

„Přijeli, aby ho zabili,“ řekl místním médiím prokurátor Fernando Valenzuela. Vyloučil tak, že by šlo o loupežné přepadení. Skupina ozbrojenců v úterý dopoledne přijela k Huertově domu a zatarasila mu dodávkou cestu, když se chystal odjet ve svém BMW. Muži na něj pak několikrát vystřelili. Huerta, který měl vlastní pořad v rozhlase a dělal též zpravodajství v místní televizi, střelným zraněním podlehl.

Další dva novináři, Huertovi kolegové, jejichž jména v zájmu jejich bezpečí nebudou zveřejněna, uvedli, že si často své články o kriminalitě v Mexiku mezi sebou cenzurují. „Je to naše jediná ochrana, víme, jak to tady chodí,“ řekl jeden z nich.

Nejnebezpečnější země pro novináře

Podle organizace Reportéři bez hranic je Mexiko jednou z nejnebezpečnějších zemí pro novináře. Letos jde již o čtvrtý případ zabitého novináře v Mexiku, loni jich tam bylo zavražděno 12. Úterní vražda se stala přesně rok poté, co byl na severozápadě Mexika zastřelen uznávaný novinář píšící o obchodu s drogami Javier Valdez.

Za šest let vlády současného prezidenta Enriqueho Peni Nieta bylo v Mexiku zavražděno 43 novinářů. Vysoká kriminalita, za níž stojí většinou válka drogových gangů, výrazně snížila popularitu nynější vládní strany. Její kandidát nemá podle průzkumů šanci vyhrát prezidentské volby, které se konají 1. července.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa