„Dusím se, dejte pryč ten pytel z mé hlavy.“ Z posledních slov zavražděného novináře mrazí

Autor: peb, ČTK - 
11. 11. 2018
16:56

Posledními slovy zavražděného saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího bylo: „Dusím se...dejte pryč ten pytel z mé hlavy, mám klaustrofobii.“ Podle šéfa investigativního oddělení tureckého deníku Daily Sabah to vyplývá z nahrávek pocházejících ze saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu. Jak novinář Nazif Karaman řekl katarské televizi Al-Džazíra, Chášukdžího vražda trvala asi sedm minut.

Chášukdží, který patřil ke kritikům vlády v Rijádu, na konzulát přišel 2. října, aby si vyřídil potvrzení o rozvodu, aby se mohl oženit s tureckou snoubenkou. Z budovy už nevyšel. Turecko od počátku hovořilo o vraždě, Saúdská Arábie to nejprve popřela a až s velkým zpožděním přiznala, že muž byl uškrcen po příchodu na úřad. Patnáctičlenné komando, které bylo v budově v té době také, odjelo do Saúdské Arábie. 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu uvedl, že Ankara předala nahrávky související se zabitím Džamála Chášukdžího Saúdské Arábii, USA, Německu, Francii a Británii. Saúdská Arábie podle něj ví, že novinářův vrah je mezi 15 členy komanda, které do Istanbulu tehdy dorazilo.

Podle Nazifa Karamana členové komanda po Chášukdžího smrti přikryli podlahu v místnosti plastovými pytli a rozřezali novinářovo tělo. Celý proces trval asi 15 minut.

Saúdové odmítli vydat zatčené

Al-Džazíra s odvoláním na nejmenované zdroje z turecké prokuratury před pár dny uvedla, že turecká policie nalezla v rezidenci saúdskoarabského konzula v Istanbulu stopy po kyselině fluorovodíkové a dalších chemických látkách. Podle jejího istanbulského zpravodaje mohlo být v těchto látkách rozpuštěno Chášukdžího tělo. V sobotu Al-Džazíra oznámila, že turecká policie ukončuje pátrání po těle novináře, nicméně vyšetřování jeho smrti bude i nadále pokračovat.

Podle saúdskoarabských úřadů bylo v souvislosti s vraždou zatčeno v království 18 lidí. Rijád odmítl žádost Turecka o jejich vydání k soudu do Turecka a neodpověděl ani na otázku, kde je tělo.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

an.manchester ( 3. ledna 2019 12:40 )

Kdyz to ctu cele nemohlo to dopadnout jinak...novinar budoval elektronickou opozici.mezi studenty...driv pracoval pro prince a potom se stal nepritelem kritikem. Princ logicky necekal az se pocet rozroste a zpusobi prevrat.Prevrat je i nestabilita. Princ uvolnuje prisna az kruta pravidla vuci zenam je tedy mlady z uhlu pohledu jeho kultury pokrokovy. Logicky byl novinar zavrazden. Ale zase princ je osobnost ktera muze nepeatelum i odpoustet a vest dialog presvedcit je i jinak nez popravou, ci narizenim vrazdy, ze nemaji pravdu..miska vah. Lude s urovni voli prostredky komunikace.Otazka naridil li primo princ vrazdu?

salto ( 12. listopadu 2018 07:51 )

Přikláním se k názoru, že by se Saudská Arábie měla humanitárně vybombardovat. Ještě jednou zdůrazňuji - humanitárně - nerad bych byl označen jako xenofob.

diskutujici ( 12. listopadu 2018 06:02 )

Dusim se...to je divne a ty jejich baby ty pytle na hlave nosit musi

Zobrazit celou diskusi
Další videa