Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Trumpa vytočily nepříjemné otázky. Novinář dostal od Bílého domu stopku

Autor: ČTK - 
8. listopadu 2018
06:25

Bílý dům odňal akreditaci zpravodaji televize CNN, který se na středeční tiskové konferenci dostal do sporu s prezidentem Donaldem Trumpem. Reportér Jim Acosta pozbyl práva účastnit se prezidentských akcí v Bílém domě.

Acosta se na tiskové konferenci Trumpa zeptal, proč v závěru kampaně označoval za invazi karavanu migrantů mířící k USA ze střední Ameriky. Když chtěl zpravodaj CNN položit další otázku, Trump prohlásil „to stačí“. Acosta se pak přetahoval s asistentkou o mikrofon a prezident ho nazval „neslušným a hrozným“ člověkem, za kterého by se CNN měla stydět.

Když před položením otázky další novinář Acostu hájil jako poctivého a pracovitého reportéra, reagoval Trump slovy: „Upřímně, tebe taky zrovna nemusím.“

Podle mluvčí Bílého domu Sarah Sandersové bylo Acostovo chování „absolutně nepřijatelné“. Vyčetla mu, že „vložil ruku na mladou ženu, která se snažila dělat svou práci“. Akreditace, přesněji bezpečnostní osvědčení vydané prezidentskou ochrankou, mu byla odebrána až do odvolání, uvedla mluvčí.

Acosta na Twitteru Sandersovou obvinil ze lži. Podle očitých svědků se asistentky obsluhující mikrofon sice krátce dotkl, ale omluvil se jí. V prohlášení ho podpořila i televize CNN, podle níž je odebrání akreditace odvetou za Acostovy nepříjemné otázky. Prezident ve vztahu k médiím podle CNN zašel příliš daleko. Agentura Reuters označila incident za „nové dno v chování Trumpa vůči novinářům“.

Vlivné americké Sdružení zpravodajů Bílého domu (WHCA), organizace reportérů informujících o činnosti prezidenta, vydalo prohlášení, v němž se za Acostu postavilo. Jeho chování nebylo podle WHCA útočné a reakce Bílého domu je nepřijatelná. „Tato ubohá a pomýlená akce musí být okamžitě odvolána,“ uvádí se v prohlášení.

PPP150W ( 9. listopadu 2018 22:33 )

Naprosto netuším o čem to tady žvatláte. Já nemohu za to, že nejste schopen se soustředit na text, čítající deset řádků, vy hmoto.....

PPP150W ( 8. listopadu 2018 11:20 )

Co se týče té asistentky mám za to, že nepřijatelně se chovala ona. Nemá co sahat po něčem, co jí nepatří. Pak se nemůže divit, že si dotyčný brání majetek svého zaměstnavatele a dojde ke kontaktu s agresorem. Prudérní američané si za nedlouho budou asi předávat i sperma přes přepážku, aby náhodou nedošlo k nějakému žalovatelnému kontaktu muže s ženou.

PPP150W ( 8. listopadu 2018 11:16 )

Co vám na té otázce položené novinářem příjde pokryteckého? A jaký jasný záměr, podle vás, ten novinář měl? Mně to příjde naprosto jednoduché. Arogantní Trump prostě odmítnul vysvětlit své chování, které se mnoha Američanům nelíbilo. A preziden má vůči svému lidu zodpovědnost, protože jím byl zvolen, proto by také měl zcela srozumitelně a bez výjimek své jednání vysvětlit. Kdyby odpověděl popravdě, že mu to prostě jako invaze příjde, novinář by na to nic nemohl říct. Mimochodem, Donalda nemám rád, ale v tomhle s ním souhlasím. Do USA míří invaze Mexikánů, do Evropy probíhá invaze muslimů. Trump aspoň, v zájmu svého lidu, dělá něco pro to, aby tomu tak nebylo, na rozdíl od připosraných evropských politiků, kteří v obavě aby se navzájem neosočovali z rasizmu xenofobie klidně zaprodají své země hordám neintegrovatelných grázlů.

yokky ( 8. listopadu 2018 10:03 )

yokky ( 8. listopadu 2018 10:00 )

Mr. Trump,u are the BEST....👍👍👍👍👍👍👏👏👏👏👏🦅🦅🦅🦅🦅🦅🤘🤘

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa