Exploze v restauraci zabila šéfa doněckých separatistů, Moskva viní Kyjev

31. 8. 2018
19:25

Při výbuchu v Doněcku na východě Ukrajiny přišel dnes o život jeden z hlavních vůdců proruských separatistů Alexandr Zacharčenko. Naposledy stál v čele neuznávané Doněcké lidové republiky, vyhlášené separatisty. Zprávy ruských médií oficiálně potvrdilo i povstalecké vedení, podle něhož Zacharčenko zahynul v důsledku „teroristického činu“. Moskva z odpovědnosti za útok obvinila Kyjev, Doněck slibuje pomstu.

„K výbuchu došlo v restauraci Separ v době, kdy se tam nacházel šéf Doněcké lidové republiky. Utrpěl smrtelná zranění,“ řekl agentuře TASS nejmenovaný zdroj z bezpečnostních struktur separatistů. Podezřelé z atentátu se podle zdroje agentury Interfax podařilo zadržet, jsou to prý „ukrajinští diverzanti a s nimi spjaté osoby“.

Ukrajinci přičítají smrt konfliktu mezi povstalci

Moskva vzápětí obvinila z odpovědnosti za atentát Kyjev. „Jsou všechny důvody předpokládat, že za vraždou stojí kyjevský režim, který nejednou použil podobné metody k odstranění jinak smýšlejících a nepohodlných,“ prohlásila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. „Nesplnili sliby o míru, zjevně se rozhodli přejít ke krvavé válce,“ prohlásila na adresu „loutkového“ režimu.

Předseda povstaleckého sněmu Denis Pušilin rovněž přičetl Zacharčenkovu smrt Ukrajině. „Je to další agrese od Ukrajiny. Doněck se pomstí za tento zločin,“ prohlásil.

Ukrajinská tajná služba SBU také potvrdila smrt povstaleckého vůdce, ale přičetla ji podle televize 112 „vnitřním konfliktům mezi separatisty, souvisejícím především s přerozdělováním zcizených podniků“. Není prý ani vyloučeno, že se ruské tajné služby rozhodly zbavit osoby, která Rusům začala překážet. Restaurace Separ se původně jmenovala Separatist. Nachází se v centru Doněcka, nedaleko Zacharčenkovy rezidence.

Boje si vyžádaly už přes 10 tisíc mrtvých

Konflikt v Donbasu na východu Ukrajiny vypukl v dubnu 2014, krátce po ruské anexi Krymu, která následovala po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě. Boje si od té doby vyžádaly více než 10 tisíc mrtvých.

Při atentátech zahynulo několik povstaleckých vůdců, Zacharčenko byl z nich nejvýše postavený. Separatisté z atentátů obviňují ukrajinské záškodníky, Kyjev je připisuje vyřizování účtů mezi povstalci a boji o moc a o ruské peníze.

Zacharčenko, pocházející z místní hornické rodiny, se do čela doněckých separatistů postavil počátkem srpna 2014, kdy ve vedení povstalecké vlády nahradil Rusa Alexandra Borodaje. Do povědomí se zapsal mimo jiné antisemitskými výroky na tiskové konferenci, kdy prohlašoval, že Ukrajině vládnou židé.

satanas ( 1. září 2018 09:31 )

Akorat ten jeho laHvovej Prk porad obchazi Ceskem,..

satanas ( 1. září 2018 09:28 )

TAk nejak to smrdi, myslim ze Diktator Posrancenko se moc nelisi od jineho smradlaveho nacka, Pinocheta,..Zadny rozdil vtom, jak se cohpili moci nevidim,,takze se nedivim zre se mu vsichni nepodvolili a doufam ze i oba dopadnou stejne,.Ktomu mi dopomahej Buh!

zeleny.ropak ( 1. září 2018 07:50 )

Je to rukopis Geheime Staatspolizei, potažmo Central Intelligence Agency.To se nedá přehlédnout.

asijo ( 1. září 2018 05:40 )

Naštěstí už několik let.

fotrpjotr ( 1. září 2018 05:38 )

Je potřeba udělit Ukrajině mezinárodní sankce.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa