Českého novináře nepustili pohraničníci na Ukrajinu. Vyčetli mu proruskou orientaci

Autor: ČTK, mah - 
2. května 2018
16:26

Redaktor Parlamentních listů Jan Rychetský a dva další zahraniční novináři se nedostali na Ukrajinu. Vstup jim zakázali členové ukrajinské pohraniční stráže, podle nichž jde o „prorusky orientované osoby“. S odvoláním na tiskovou službu pohraniční stráže o tom informovala ruská agentura TASS. Podle Parlamentních listů byl ze země vykázán na základě rozhodnutí ukrajinské kontrarozvědky.

Kromě českého novináře byli vyhoštěni reportéři z Itálie a Ruska. Všichni tři měli podle TASS namířeno na Ukrajinu, aby informovali o akcích ke čtvrtému výročí tragických událostí v Oděse, kde počátkem května 2014 při střetech s ukrajinskými pravicovými radikály přišly o život desítky ruských aktivistů.

V prohlášení se uvádí, že Rychetský je redaktorem „politického média, který zkresloval informace a lživě informoval o událostech na Ukrajině“. Spoléhat na nestrannost vyhoštěných žurnalistů podle prohlášení nebylo možné.

Italský novinář, podle ruské agentury TASS fotoreportér Giorgio Bianchi, byl stejně jako Rychetský odeslán zpět domů po příletu na kyjevské mezinárodní letiště Boryspil.

Podle redakce Parlamentních listů byl Rychetský z Ukrajiny „vykopnut“. Až na kyjevském letišti se dozvěděl, že se tak stalo na základě rozhodnutí ukrajinské kontrarozvědky SBU platného pro léta 2015 až 2020.

Redakce českého serveru napsala, že o důvodech vyhoštění může jen spekulovat. Z jejích informací vyplývá, že Rychetský v minulých letech Ukrajinu několikrát navštívil. Mimo jiné v roce 2015 přihlížel volbám v Donbasu na území ovládaném proruskými radikály, „kam byl pozván místními autoritami“.

Rychetský chtěl podle Parlamentních listů o nynějších akcích v Oděse „napsat reportáže, jakož i vyzpovídat tehdejší účastníky z obou znesvářených táborů. Z výše zmíněných důvodů se však do černomořského přístavu nedostal“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

sebr ( 3. května 2018 08:47 )

Jezuskote, ty dovedeš číst, nebo ti to řekli soukmenovci v pražské kavárně?

gladio ( 2. května 2018 20:06 )

tyto havlofašistické pokrytecké zrůdy,k tomuto porušování lidských práv ze stranyukronácků vždy mlčí

sekebo ( 2. května 2018 18:38 )

Parlamentní Listy? To je snad ještě horší fekál, než TV Barrandov se Šlágrem dohromady .

gladio ( 2. května 2018 17:11 )

2.5 2014 kyjevská fašistická junta povraždila desítky lidí v Oděse, své spoluobčany umučili, ženy znásilnili a poté upálili tuto fašistickou juntu podporuje fašistická EU ,řídí ji USA ,vlády čr jso spojencem těchto ukronácků, očekávám, že vláda čr vyhostí statisíce ukrofašistů z čr, včetně diplomatů novinářů avyhlásí embargo na ukro srágory právě Ukrajině je jen dalším důkazem toho ,že usa a nato jsou nástupcem hitlerovského Německa, když tam podporují holokaust, oslavují hitlera, vraždí novináře a nepohodlné politiky ,vraždí své spoluobčany, nenávist ukronácků byla 29 let v kuse pěstována západem USA propagandou stejně jako u nás nenávist k rusku,levici , a lidé s inteligencí na pokraji debility skutečně posluně nenávidí rusko

MarkusHermann ( 2. května 2018 17:04 )

Co na to plavec Štětina a Kalousek,budou protestovat,nebo budou dělat,že to nevidí.Kdyby Češi nepustili ukrajince,tak by Kalousek vyskakoval až do stropu a celý den by žvatlal na ČT.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud