Středa 22. března 2023
Svátek slaví Leona, zítra Ivona
Oblačno 17°C

Janukovyč promluvil z ruského azylu. Ukrajinské separatisty označil za obránce

Autor: ČTK - 
2. března 2018
13:01

Události na ukrajinském Donbasu jsou „tou nejčernější skvrnou“ v dějinách Ukrajiny. Na tiskové konferenci v v pátek Moskvě to prohlásil bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, svržený prozápadním převratem před čtyřmi lety. Boj proruských separatistů ze samozvaných lidových republik proti ukrajinské armádě označil za přirozenou sebeobranu. Rusko a Ukrajina také v pátek oznámily výměnu osob zadržených loni v hraničním prostoru. Obě země ale podávají jiné informace o zajatcích.

Janukovyč se díky operaci ruských tajných služeb v únoru 2014 dostal z povstaleckého Kyjeva na ruské území. Dnes žije v ruském Rostově na Donu nedaleko ukrajinských hranic, na Ukrajině je obžalován z velezrady, zneužití moci a z odpovědnosti za krvavý incident na kyjevském náměstí Nezávislosti, kde při převratu zahynulo kolem stovky lidí. Janukovyč připouští jistá politická pochybení, trestní odpovědnost ale rozhodně odmítá.

I v ruském exilu prý dodnes Janukovyč vede politická jednání o řešení ukrajinské krize, s kým konkrétně jedná ale na tiskové konferenci neřekl. Udržuje prý spojení i s Kremlem, osobního styku s prezidentem Vladimirem Putinem se ale nedomáhá. Z Donbasu, kde od počátku proruského povstání zahynulo přes 10 tisíc lidí, má Janukovyč „sto procent informací“. Odpovědi na otázku, zda region i po útěku do Ruska navštívil, se donbaský rodák vyhnul. S „představiteli Donbasu" se ale občas setkává.

Moskva si udržuje od Janukovyče odstup

Moskva si po dramatických změnách v Kyjevě udržuje od Janukovyče odstup, i když mu poskytla azyl a podle dostupných informací mu prodlužuje pobytová práva. Kremelští poradci vyčítají exprezidentovi politické selhání v krizi z roku 2014. Anexe Krymu zůstává citlivým problémem, Janukovyč ji nikdy výslovně neuznal.

Své jednání v osudných dnech před okupací Krymu Ruskem se bývalý prezident pokusil vysvětlit. Komentoval informace ukrajinského tisku, že sám ruské jednotky na poloostrov pozval. „Napsal jsem poselství Putinovi, v němž jsem se odvolal na smlouvu o přátelství a vzájemné pomoci. Navrhl jsem uspořádat konzultace a povolat (na Krym) policejní mírovou misi,“ řekl.

Ze ztráty Krymu Janukovyč de facto obvinil prozápadní kyjevskou vládu. Režim prý udělal všechno proto, aby se problematického Krymu zbavil. Žádné konkrétní kroky k obnovení svrchovanosti prý ukrajinská vláda neudělala, věnovala se radši „rozdělování mocenských pozic“. Rozhodnutí obyvatel Krymu vyslovit se v referendu pro připojení k Rusku bylo podle Janukovyče „předvídatelné a vynucené převratem kyjevské junty“.

Rusko a Ukrajina si vyměnily zajatce

Rusko a Ukrajina v pátek oznámily výměnu osob zadržených loni v hraničním prostoru. Z ruské strany byli Kyjevu vydáni dva ukrajinští pohraničníci zadržení na hranici s Ruskem, z ukrajinské internace byli vydáni dva příslušníci ruské armády zatčení ukrajinskou hlídkou na administrativní hranici Krymu.

Ukrajinci Ihor Dzjubak a Bohdan Marcoň podle Moskvy loni v říjnu překročili ruskou hranici v Brjanské oblasti, podle Kyjeva byli uneseni. V Rusku jim hrozil trest až šestiletého vězení. Ruští vojáci Askar Kulub a Vladimir Kuzněcov se účastnili manévrů ruské armády na anektovaném Krymu, podle přiznání ruských úřadů opustili loni v červnu vyznačenou trasu a dostali se do ukrajinského zajetí.

Zadržené osoby si Kyjev postupně vyměňuje i s proruskými separatisty z Donbasu, zatím ale internaci opustila jen část vězňů. Zatím největší výměna se uskutečnila koncem loňského roku, kdy ukrajinská strana předala proruským povstalcům na Donbasu 237 lidí a převzala od nich 74 lidí.

Video  Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč dostal věncem po hlavě  - Youtube.com, rvs, pes
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa