Středa 22. března 2023
Svátek slaví Leona, zítra Ivona
Oblačno 17°C

Janukovyč: „Nenařídil jsem střílet do lidí.“ Prokurátor ho viní z vlastizrady

Autor: ČTK, abo - 
28. listopadu 2016
15:17

Svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč během dnešního výslechu, vedeného na dálku ukrajinským soudem, připustil, že před třemi lety jeho tehdejší kancléř Serhij Ljovočkin mohl vydat příkaz rozehnat opoziční demonstranty v centru Kyjeva. Sám však znovu popřel, že by nařídil do demonstrantů střílet. Ukrajinský generální prokurátor při této příležitosti Janukovyčovi sdělil, že je podezřelý z vlastizrady.

Demonstrace v Kyjevě vypukly na protest proti Janukovyčově odmítnutí podepsat již připravenou dohodu o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Protesty přerostly v krveprolití, které vedlo k Janukovyčově pádu v únoru 2014. Vzápětí následovala ruská anexe Krymu a vypuklo povstání proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny.

„Od počátku až do konce jsem byl proti použití zbraní a proti krveprolití. To byl můj zásadní postoj,“ zdůraznil bývalý prezident. „Ano, je možné, že se na tom (kancléř Ljovočkin) podílel. Je to možné, ale osobně jsem o tom neměl žádné důkazy a vyšetřování nic nezjistilo,“ řekl.

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč během dálkového výslechu řekl, že nedal rozkaz střílet do demonstrantů, a svaloval vinu na kancléře. Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč během dálkového výslechu řekl, že nedal rozkaz střílet do demonstrantů, a svaloval vinu na kancléře. | ČTK, EPA, REUTERS

Janukovyč se s kyjevským soudem spojil z oblastního soudu v ruském městě Rostov na Donu prostřednictvím videokonference. Vypovídal jako svědek v procesu s bývalými příslušníky speciální policejní jednotky Berkut, obžalovanými ze střelby do demonstrantů.

Ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko využil vyhlášení přestávky v jednání soudu, aby exprezidentovi na dálku alespoň ústně sdělil, že je podezřelý z vlastizrady a z napomáhání ruské agresi proti Ukrajině. „Vzhledem k tomu, že se Janukovyč zdržuje mimo Ukrajinu, neodpovídá na výzvy a fakticky se skrývá před spravedlností, sděluji podezření ústně,“ vysvětlil prokurátor podle listu Ukrajinska pravda.

Podle Lucenka se Janukovyč kvůli získání ruského exilu snažil budit zdání, že ruská vojska při okupaci Krymu postupují legálně. Exprezident podle něj písemně požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o nasazení ruských sil na ukrajinském území. Napomáhal také ruským silám při podvratné činnosti a agresivní válce proti Ukrajině, jakož i při změně hranic.

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč během dálkového výslechu řekl, že nedal rozkaz střílet do demonstrantů, a svaloval vinu na kancléře. Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč během dálkového výslechu řekl, že nedal rozkaz střílet do demonstrantů, a svaloval vinu na kancléře. | ČTK, EPA, REUTERS

„A teď ne jako generální prokurátor, ale jako Ukrajinec obviňuji Janukovyče, že otevřel dveře agresivní válce proti našemu státu a ničil suverenitu země, které přísahal věrnost na ústavu,“ zdůraznil Lucenko a připomněl, že konflikt si vyžádal životy 2263 ukrajinských vojáků a 1,7 milionu lidí přišlo o své domovy. „Za vše přijde čas odplaty,“ pohrozil.

Konflikt v Donbasu si podle odhadu OSN vyžádal více než 9 600 mrtvých.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa