Ukrajina je po zastavení dodávek plynu z Ruska v krizi, školáky čekají prázdniny

Autor: ČTK - 
2. 3. 2018
15:35

Ruská společnost Gazprom dnes oznámila, že okamžitě „zahajuje proceduru výpovědi“ smlouvy s ukrajinskou firmou Naftogaz o dodávkách a tranzitu zemního plynu. Ruský plynárenský gigant podle agentury TASS zdůvodnil své rozhodnutí středečním verdiktem stockholmské arbitráže, který Gazpromu nařídil zaplatit Naftogazu 2,56 miliardy dolarů (53 miliard Kč) za tranzit plynu. Spor může podle Kyjeva ohrozit dodávky plynu do Evropy. 

Gazprom a Naftogaz se vzájemně zažalovaly v červnu 2014 u Stockholmského arbitrážního soudu, který řeší obchodní spory. Jde o jejich druhý spor, v těch předchozím soud odmítl požadavky Gazpromu vůči Naftogazu ve výši 56 miliard dolarů související s klauzulí take-or-pay.

Ta zavazuje odběratele k placení i v případě, že neodeberou plyn ve smluvně předpokládaném objemu. Soud však nařídil Naftogazu uhradit nedoplatek za dodávky Gazpromu. Po dvou arbitrážních sporech tak má Gazprom zaplatit Naftogazu 2,56 miliardy dolarů.

Smlouva o tranzitu mezi Naftogazem a Gazpromem se vztahuje na léta 2009 až 2019. Gazprom má podle ní každoročně přepravit přes Ukrajinu nejméně 110 miliard metrů krychlových plynu. Dohoda však nestanovuje žádné sankce za menší objemy.

Rozhodnutí Gazpromu ohrožuje celou Evropu

Ukrajinská transportní společnost Ukrtransgaz dnes oznámila, že rozhodnutí Gazpromu ohrožuje plynulou přepravu zemního plynu ukrajinským, ale i evropským zákazníkům. Spory mezi Kyjevem a Moskvou o cenách plynu vedly k přerušení dodávek do Evropy už dvakrát, v letech 2006 až 2006 a 2008 až 2009.

Podle ruských médií požádal Gazprom ruský soud, aby platnost smlouvy s Naftogazem ukončil. Ruská společnost v prohlášení uvedla, že verdikt arbitrážního soudu je nevyvážený a poškozuje ruské zájmy. „Soudci argumentovali tím, že stav ukrajinské ekonomiky se prudce zhoršil. Kategoricky odmítáme, aby se hospodářské problémy Ukrajiny řešily na náš účet. Pokračování platných kontraktů je za těchto okolností hospodářsky nesmyslné a nevýhodné,“ uvedla ruská společnost.

Podle šéfa Naftogazu Andrije Koboleva v důsledku ruského rozhodnutí bude muset být v zemi s platností od 6. března omezena spotřeba paliva. Do té doby bude platit pětidenní krizový plán, který dnes vyhlásila kyjevská vláda. Počítá s přechodem elektrárenského provozu z pohonu na mazut, což má denně přinést úsporu až 20 milionů krychlových metrů plynu.

Vláda rovněž doporučila všem ukrajinským školám, aby do 6. března zastavily výuku. Průmyslovým podnikům doporučila, aby přezkoumaly své výrobní plány s ohledem na nutnost úspory plynu.

Poláci povedou plyn na Ukrajinu

V reakci na oznámení ruského plynárenského gigantu podepsal Polský státní plynárenský podnik PGNiG dohodu s ukrajinskou státní energetickou firmou Naftogaz o zahájení bezodkladných dodávek plynu na Ukrajinu. Uvedla to v pátek agentura Reuters.

Dodávky byly zahájeny v pátek ráno a potrvají do konce března. Celkový objem měsíčního kontraktu činí více než 60 milionů metrů krychlových.

Společnost PGNiG v loňském roce dodala na Ukrajinu přes 700 milionů metrů krychlových plynu, což je asi dvojnásobek v porovnání s rokem 2016, uvedla agentura Interfax.

České domácnosti odstávka neohrozí

Veškeré toky plynu, které jsou určené pro Česko, proudí přes Ukrajinu i nadále ve sjednaných objemech, uvedl největší velkoobchodník s plynem v Česku, společnost RWE Supply & Trading CZ. Podobně jsou na tom podle ní nyní také dodávky do západní a jižní Evropy. Martin Chalupský, mluvčí společnosti innogy, která je největším tuzemským distributorem plynu dodal, že situace nebude mít dopad na ČR.

Naprostá většina dodávek plynu k nám putuje severní cestou přes Krušné hory z Německa. Kroky nebudou mít na zásobování České republiky aktuálně vůbec žádný vliv,“ řekl v páteční podvečer ČTK Chalupský. „Myslíme si, že jde o reakci na arbitráž, kdy se Ukrajina rozhodla, že bude kupovat plyn jinde, a Gazprom pro ni v tu chvíli zastavil jakoukoliv dodávku,“ dodal.

Video „Uděláme tady pořádek,“ křičeli Rusové. Napadli stánek aktivistů v Praze. - Pražský Majdan
720p 360p

Doporučujeme
satanas ( 4. března 2018 10:23 )

Nikdy vic UA!

satanas ( 3. března 2018 12:15 )

VOt eto "Demokrat" ..Posrancenko govorit da nado poderzat sa zakonov,,nu tolko on dojebal nacistickevo puca..Diktator, chuj dreveny..

Samo ( 2. března 2018 19:44 )

No právě a celou tu ukrajinskou krizi vyvolali Rusové, kteří se jinak pořád označují za bratry Ukrajinců a jejich bratrská láska se projevuje tak, že anektovali část ukrajinského území - Krym a následně začaly ruské jednotky operovat na východní Ukrajině, aby Ukrajinu připravili o největší zdroj energie a tepla a sice černé uhlí z Donbasu a v návaznosti na tento zdroj o nejprůmyslovější region Ukrajiny. Třebaže Kreml tvrdí, že na Východní Ukrajině nemá žádné vojáky, pohybuje se tam ruská armáda v počtu asi 10 tisíc vojáků v plné výzbroji. Na ruské straně za hranice je vojenská základna s počtem asi 40 tisíc ruských vojáků s kompletní výzbrojí a z této základny probíhá pravidelná výměna vojáků na Ukrajině. O tom, že to tak je, svědčí záběry ze satelitů, marné snahy matek ruských vojáků zabitých v rusko-ukrajinské válce, které se domáhají odškodnění za ztrátu svých nejbližších.

uklid ( 2. března 2018 17:29 )

Ukrajina je v krizi už od fašistického puče, a už se s ní nevyhrabe.

Samo ( 2. března 2018 16:18 )

Vot eto bratja z Rusi. Na tomto případě je vidět jací jsou Rusové hajzlové. Když se jedná o platbu za plyn na Ukrajinu, tak chtějí zaplatit dopředu a dokonce i za neodebraný plyn. Ale když mají platit oni za tranzit přes Ukrajinu, tak nezaplatí v normálním čase a odmítají platit i po rozhodnutí evropské arbitráže a ještě k tomu přeruší dodávku plynu na Ukrajinu. Toto je ruský státní terorismus a je vlastně součástí jejich hybridní války na Ukrajině, kde asi nebude klid, dokud tam bude jeden Rus.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa