
Firmám se nechce platit, tak dovezou Ukrajince, zuří odbory. Vláda dá „víza“ tisícům cizinců
Česko bude přijímat dvakrát více pracovníků z Ukrajiny. Ve středu o tom na návrh ministerstva zahraničních věcí rozhodla vláda. Vyšla tak vstříc zaměstnavatelům, kteří si dlouhodobě stěžují na nedostatek zaměstnanců. Česká republika bude vydávat o 10 tisíc více pracovních karet v takzvaném režimu Ukrajina. Na tom se již při svém jmenování domluvil ministr Martin Stropnický s premiérem Andrejem Babišem (oba ANO). Oznámení ovšem rozhořčilo šéfa odborářů Josefa Středulu.
„Na návrh ministerstva zahraničních věcí České republiky dnes vláda rozhodla o navýšení zaměstnaneckých karet pro pracovníky z Ukrajiny z 9600 na 19600. Model cílené pracovní migrace se v menší míře dotkne i pracovníků z Mongolska a Filipín,“ oznámil Stropnický na sociální síti Twitter.
Hovořil o rozšíření takzvaného režimu Ukrajina. Ten od léta 2016 umožňuje firmám, které mají dlouhodobě problém obsadit volné pozice, najmutí pracovníků z Ukrajiny a rychlejší vyřízení všech náležitostí. Firmy si ovšem pracovníky na Ukrajině musí přímo najít.
Odbory: Proč s námi nikdo nejednal?
To se ovšem nelíbí šéfovi Českomoravské konfederace odborových svazů Josefu Středulovi. „Proč takové věci neprojednáváte s odbory?“ reagoval na oznámení na Twitteru. Odboráři totiž proti dovážení pracovních sil z Ukrajiny dlouhodobě brojí. Již při zavádění speciálního režimu varovali, že podle nich jde o dovážení levné pracovní síly na pozice, které by s vyšším platem mohli zastávat i čeští pracovníci.
proč takové věci neprojednavate s @odbory? Proč @SvazPrumyslu ignoruje socialni dialog? Proč @AndrejBabis o tom nejedná?
— Josef Stredula (@JStredula) 31. ledna 2018
Odboráři také dlouhodobě tvrdí, že současný vysoký počet volných míst by mohli zaplnit lidé, kteří jsou v současnosti v evidenci Úřadu práce. Zástupce podnikatelů pak odboráři dlouhodobě obviňují z toho, že na některé pozice dávají přes Úřad práce nabídky za nesmyslně nízké mzdy, jejichž jediným cílem je získat nárok na zaměstnání levnějšího zahraničního pracovníka.
Tyto obavy přitom Stropnický odmítl. „Nejde o dumpingové náklady, jsou placeni v rámci mzdového mediánu,“ uvedl ministr k cizincům po středečním jednání vlády.
Svaz průmyslu: Jediný, kdo nechce jednat, jsou odbory
Středulovo rozhořčení nenechalo chladným viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy České Republiky Jana Rafaje. Ten odborářskému bossovi připomněl, že celá záležitost měla být několikrát projednávána na Tripartitě. „Odboráři nechtějí nic, zaměstnavatelé úměrné navýšení s regulovanými podmínkami,“ obvinil pro změnu Středulu, že jediným, kdo o novém programu nechce jednat, jsou právě odbory.
Se současným stavem režimu Ukrajina ovšem nejsou spokojení ani samotní zaměstnavatelé. Jak SPČR, tak Hospodářská komora České republiky program dlouhodobě kritizují. Vadí jim zejména to, že ministerstvu zahraničí se dlouhodobě nedaří plnit kapacity zastupitelských úřadů tak, aby byly žádosti vyřizovány dostatečně rychle.
Ministerstvo zvýší kapacity úřadů
Ministerstvo proto chce zvýšit počet zaměstnanců na zastupitelském úřadě ve Lvově, aby bylo možné na 20 tisíc žádostí o práci v Česku vyřizovat rychleji. V současnosti totiž vyřízení jedné žádosti zabere až sedm měsíců, což často vede k tomu, že vytipovaní zájemci o práci ztratí zájem.
„Pro české zaměstnavatele jsou současné lhůty velkým problémem. Hospodářská komora na ministerstvech vnitra a zahraničních věcí rychlejší nábor zahraničních pracovníků aktivně iniciovala a jsem velice ráda, že se to podařilo,“ komentovala rozhodnutí ministerstva o navýšení kapacit viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková.
Na urychlení přijímání pracovníků z Ukrajiny se přitom Stropnický, jako nástupce Lubomíra Zaorálka na pozici ministra zahraničí, dohodl s premiérem Andrejem Babišem už v prosinci, když nastupoval do funkce. Sám Babiš o možném navýšení celkového počtu hovořil už jako ministr financí v minulé vládě.

f o r . . . v Nemecku velke STAVKY a v Cesku se o tom M L C I ?????? ......1.2.2018 - Pracovníci německých průmyslových podniků stávkují za vyšší platy ++ Zaměstnanci německých průmyslových podniků dnes zahajují první z plánovaných celodenních stávek za vyšší platy a změny v pracovní době. Stávky, které svolal největší odborový svaz IG Metall, potrvají do pátku a zasáhnou na 260 firem včetně výrobce nákladních vozů MAN a dodavatele automobilových komponentů ZF Friedrichshafen......Organizace, která zastupuje zhruba 3,9 milionu zaměstnanců především v průmyslu, požaduje zvýšení platů o osm procent na 27 měsíců a lepší pracovní podmínky. IG Metall nejen tradičně volá po vyšších platech, ale zaměřuje se i na to, aby lidé mohli lépe skloubit svůj pracovní a soukromý život. Odbory totiž chtějí, aby zaměstnanci měli možnost až dva roky pracovat místo standardních 35 jen 28 hodin týdně. Lidé, kterým by se částečně dorovnával platový výpadek, by pak měli mít možnost vrátit se znovu k práci na plný úvazek. Zaměstnavatelé nabízejí zvýšení platů o 6,8 procenta a kratší pracovní dobu odmítají. ++ Jaké mzdy mají Němci a jaké Češi? Bude se vám chtít brečet! Nástrojář bere v Německu 93 609 Kč. V Česku bere jen 19 878 Kč. Učitel na gymnáziu bere v Německu 127 305 Kč. V Česku bere jen 27 170 Kč. Průmyslový mechanik bere v Německu 93 717 Kč. V Česku bere jen 19 937 Kč.Kovodělník bere v Německu 90 072 Kč. V Česku bere jen 21 042 Kč. Strojní mechanik bere v Německu 88 101 Kč. V Česku bere jen 19 937 Kč. Tesař bere v Německu 74 439 Kč. V Česku bere jen 18 077 Kč. Zedník bere v Německu 75 519 Kč. V Česku bere jen 17 794 Kč.Zámečník bere v Německu 93 717 Kč. V Česku bere jen 22 835 Kč.Soustružník bere v Německu 78 101 Kč. V Česku bere jen 25 842 Kč. .....Zdravotní sestra bere v Německu 84 168 Kč. V Česku bere jen 19 471 Kč. Učitel na gymnáziu bere v Německu 127 305 Kč. V Česku bere jen 27 170 Kč....