Firmám se nechce platit, tak dovezou Ukrajince, zuří odbory. Vláda dá „víza“ tisícům cizinců

Autor: mah, ČTK - 
4. února 2018
05:02

Česko bude přijímat dvakrát více pracovníků z Ukrajiny. Ve středu o tom na návrh ministerstva zahraničních věcí rozhodla vláda. Vyšla tak vstříc zaměstnavatelům, kteří si dlouhodobě stěžují na nedostatek zaměstnanců. Česká republika bude vydávat o 10 tisíc více pracovních karet v takzvaném režimu Ukrajina. Na tom se již při svém jmenování domluvil ministr Martin Stropnický s premiérem Andrejem Babišem (oba ANO). Oznámení ovšem rozhořčilo šéfa odborářů Josefa Středulu.

„Na návrh ministerstva zahraničních věcí České republiky dnes vláda rozhodla o navýšení zaměstnaneckých karet pro pracovníky z Ukrajiny z 9600 na 19600. Model cílené pracovní migrace se v menší míře dotkne i pracovníků z Mongolska a Filipín,“ oznámil Stropnický na sociální síti Twitter.

Hovořil o rozšíření takzvaného režimu Ukrajina. Ten od léta 2016 umožňuje firmám, které mají dlouhodobě problém obsadit volné pozice, najmutí pracovníků z Ukrajiny a rychlejší vyřízení všech náležitostí. Firmy si ovšem pracovníky na Ukrajině musí přímo najít.

Odbory: Proč s námi nikdo nejednal?

To se ovšem nelíbí šéfovi Českomoravské konfederace odborových svazů Josefu Středulovi. „Proč takové věci neprojednáváte s odbory?“ reagoval na oznámení na Twitteru. Odboráři totiž proti dovážení pracovních sil z Ukrajiny dlouhodobě brojí. Již při zavádění speciálního režimu varovali, že podle nich jde o dovážení levné pracovní síly na pozice, které by s vyšším platem mohli zastávat i čeští pracovníci.

Odboráři také dlouhodobě tvrdí, že současný vysoký počet volných míst by mohli zaplnit lidé, kteří jsou v současnosti v evidenci Úřadu práce. Zástupce podnikatelů pak odboráři dlouhodobě obviňují z toho, že na některé pozice dávají přes Úřad práce nabídky za nesmyslně nízké mzdy, jejichž jediným cílem je získat nárok na zaměstnání levnějšího zahraničního pracovníka.

Tyto obavy přitom Stropnický odmítl. „Nejde o dumpingové náklady, jsou placeni v rámci mzdového mediánu,“ uvedl ministr k cizincům po středečním jednání vlády. 

Svaz průmyslu: Jediný, kdo nechce jednat, jsou odbory

Středulovo rozhořčení nenechalo chladným viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy České Republiky Jana Rafaje. Ten odborářskému bossovi připomněl, že celá záležitost měla být několikrát projednávána na Tripartitě. „Odboráři nechtějí nic, zaměstnavatelé úměrné navýšení s regulovanými podmínkami,“ obvinil pro změnu Středulu, že jediným, kdo o novém programu nechce jednat, jsou právě odbory.

Se současným stavem režimu Ukrajina ovšem nejsou spokojení ani samotní zaměstnavatelé. Jak SPČR, tak Hospodářská komora České republiky program dlouhodobě kritizují. Vadí jim zejména to, že ministerstvu zahraničí se dlouhodobě nedaří plnit kapacity zastupitelských úřadů tak, aby byly žádosti vyřizovány dostatečně rychle.

Ministerstvo zvýší kapacity úřadů

Ministerstvo proto chce zvýšit počet zaměstnanců na zastupitelském úřadě ve Lvově, aby bylo možné na 20 tisíc žádostí o práci v Česku vyřizovat rychleji. V současnosti totiž vyřízení jedné žádosti zabere až sedm měsíců, což často vede k tomu, že vytipovaní zájemci o práci ztratí zájem.

„Pro české zaměstnavatele jsou současné lhůty velkým problémem. Hospodářská komora na ministerstvech vnitra a zahraničních věcí rychlejší nábor zahraničních pracovníků aktivně iniciovala a jsem velice ráda, že se to podařilo,“ komentovala rozhodnutí ministerstva o navýšení kapacit viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková.

Na urychlení přijímání pracovníků z Ukrajiny se přitom Stropnický, jako nástupce Lubomíra Zaorálka na pozici ministra zahraničí, dohodl s premiérem Andrejem Babišem už v prosinci, když nastupoval do funkce. Sám Babiš o možném navýšení celkového počtu hovořil už jako ministr financí v minulé vládě.

Video  Duel Blesku: Kdy se Češi dočkají vyšších platů?  - Blesk TV/D. Budai, J. Jedlička

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 4. února 2018 23:03 )

f o r . . . v Nemecku velke STAVKY a v Cesku se o tom M L C I ?????? ......1.2.2018 - Pracovníci německých průmyslových podniků stávkují za vyšší platy ++ Zaměstnanci německých průmyslových podniků dnes zahajují první z plánovaných celodenních stávek za vyšší platy a změny v pracovní době. Stávky, které svolal největší odborový svaz IG Metall, potrvají do pátku a zasáhnou na 260 firem včetně výrobce nákladních vozů MAN a dodavatele automobilových komponentů ZF Friedrichshafen......Organizace, která zastupuje zhruba 3,9 milionu zaměstnanců především v průmyslu, požaduje zvýšení platů o osm procent na 27 měsíců a lepší pracovní podmínky. IG Metall nejen tradičně volá po vyšších platech, ale zaměřuje se i na to, aby lidé mohli lépe skloubit svůj pracovní a soukromý život. Odbory totiž chtějí, aby zaměstnanci měli možnost až dva roky pracovat místo standardních 35 jen 28 hodin týdně. Lidé, kterým by se částečně dorovnával platový výpadek, by pak měli mít možnost vrátit se znovu k práci na plný úvazek. Zaměstnavatelé nabízejí zvýšení platů o 6,8 procenta a kratší pracovní dobu odmítají. ++ Jaké mzdy mají Němci a jaké Češi? Bude se vám chtít brečet! Nástrojář bere v Německu 93 609 Kč. V Česku bere jen 19 878 Kč. Učitel na gymnáziu bere v Německu 127 305 Kč. V Česku bere jen 27 170 Kč. Průmyslový mechanik bere v Německu 93 717 Kč. V Česku bere jen 19 937 Kč.Kovodělník bere v Německu 90 072 Kč. V Česku bere jen 21 042 Kč. Strojní mechanik bere v Německu 88 101 Kč. V Česku bere jen 19 937 Kč. Tesař bere v Německu 74 439 Kč. V Česku bere jen 18 077 Kč. Zedník bere v Německu 75 519 Kč. V Česku bere jen 17 794 Kč.Zámečník bere v Německu 93 717 Kč. V Česku bere jen 22 835 Kč.Soustružník bere v Německu 78 101 Kč. V Česku bere jen 25 842 Kč. .....Zdravotní sestra bere v Německu 84 168 Kč. V Česku bere jen 19 471 Kč. Učitel na gymnáziu bere v Německu 127 305 Kč. V Česku bere jen 27 170 Kč....

zdenek43 ( 4. února 2018 22:54 )

 stale a dokola nepochopitelne, ze soudruhum O D B O R A R U M to v Cesku stale JITE???? . . . . . co delali??? treba 3 roky co vladla vlada soudruhu-pratel z CSSD + soudruhu-StBaku ANO 2011 - Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - 13.12.2017) a Ing. Andrej Babiš - od 29. ledna 2014 do 24. května 2017 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí........ CESTI ODBORARI NIC ...velke NIC . . . . no a neuchylnejsi je TO ?? , ze si dobrovolne ve volbach 2017 spodnich 10 milionu prave voli soudruha-StBaka Andreje B A B I S E - ktery nejenomze spodnich 10 milionu okrada na prodavanych potravinach - chybi 25% masa,,,, a kdyz tom mase nechybi - TAK JE TAM SEPARAT ..... mrazene ryby - kde chybi 50% masa...atd. NOOOOOOOOO a v jeho podnicich pod AGROFERTEM z a m e s t n a v a - - Andrej Babiš bohatne na levné práci ..... Babiš : Sobě daňové úlevy, zaměstnancům mzdy od 12,500 korun mesicne ...... ++ pracovník ve výrobě ve společnosti Vodňanská drůbež může v chladném a vlhkém prostředí očekávat nástupní mzdu 12,5 tisíce korun, tedy těsně nad minimální mzdou (od letošního ledna 11 tisíc korun). Pracovník na etiketování výrobků ve stejném podniku dostane v třísměnném provozu od 13,5 tisíce. Skladník si v Agrofertu může přijít na 17 až 18 tisíc korun, přičemž mzdový průměr u nás dosahuje 22,5 tisíce. Ještě hůře vychází další žádaná profese elektromechanika. Ten si na pracovním trhu průměrně vydělá 27,5 tisíce, zatímco pracovní nabídky firem z holdingu začínají na 17 tisíci korunách. Podobně podhodnocené jsou nabízené pracovní podmínky pro elektrikáře, pohybující se 6 až 8 tisíc korun pod republikovým průměrem u této profese........

sores ( 4. února 2018 16:45 )

Ať platí pořádné platy a nebude nouze o lidi!!! každý se chce mít dobře. Raději k nám přijde cizí verbeš než slušně zaplatit čechům, to je bordel a hnus.

balika ( 4. února 2018 15:47 )

Už chybí jen nápisy na firmách "Arbeit mach frei".

ivanak ( 4. února 2018 15:32 )

informatik:Nevím,proč máte tendenci můj příspěvek tímto způsobem komentovat.Navyjadřovala jsem se sprostě,jen jsem napsala co skutečně vím.A můj syn nepracuje v Agrofertu.Ale na Ústecku opravdu výběr není a když chce člověk pracovat,tak musí i do jiného oboru,než je ten jeho.Nic o mě nevíte,ale hned jste sprostej.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud