Zavírání obchodů na svátky se osvědčilo, tvrdí odbory. Chtějí zákaz rozšířit o další dny

Autor: ČTK - 
18. prosince 2017
15:09

Omezení prodeje ve velkých obchodech, které nyní platí o sedmi státních svátcích, by se mělo rozšířit na všech 13 svátků. Zákon o prodejní době v obchodech se po roce účinnosti osvědčil. Novinářům to v pondělí řekla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová. 

V mezirezortním připomínkovém řízení je nyní návrh poslanců ODS na zrušení tohoto zákona, které podporují Hospodářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu. Kvůli němu v pondělí odboráři odeslali dopis premiéru Andreji Babišovi (ANO) ve kterém uvádějí, že zrušení zákona by byl krok zpátky.

Zákon se podle odborů osvědčil, obavy z propouštění se nenaplnily, obchod trpí spíše nedostatkem zaměstnanců. Také maloobchodní tržby meziročně neklesly. „Zákazníci si rychle zvykli a zaměstnanci zejména řetězců jsou velmi spokojení. Co by, myslím, trochu udělalo jasno v spotřebitelském orientování, je rozšíření svátků (kdy je zavřeno) na 13. Veřejnost je trochu zmatená v tom, kdy je zavřeno a kdy je otevřeno,“ uvedla předsedkyně odborů obchodu Renáta Burianová.

Podle podnikatelských svazů ale není jasné, proč se zákaz prodeje týká jen některých svátků a jen prodejen nad 200 m2. „Je to zcela zbytečný zákon. Ti, kteří prosazovali, aby se omezila otevírací doba v obchodech, jsou dnes v Poslanecké sněmovně v minoritním postavení. Složení Sněmovny nahrává tedy tomu, že by se zrušení zákona mohlo řešit zákonodárnou cestou,“ uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý. Regulaci prosadily ČSSD, KDU-ČSL a KSČM.

Zákon podle Hospodářské komory tvrdě dopadl na řadu menších obchodů, kterých se regulace týkat neměla. Některá obchodní centra totiž rozhodla, že se jim nevyplatí otevírat jen pro vybrané obchody, a proto mnohdy zavírají úplně. „Chaos je ale i ve výkladu samotného zákona. Není jasné, co se vlastně do rozlohy 200 m2 počítá – zda jen prodejní plocha nebo například i sklady. Stát touto regulací rovněž připravil zaměstnance o možnost přivydělat si díky příplatkům za práci o svátcích,“ dodal Dlouhý.

Na Ústavním soudu také leží stížnost na omezení otevírací doby velkých obchodů o některých státních svátcích. Plénum Ústavního soudu se jí začne zabývat na začátku příštího roku. Stížnost proti zákonu podepsala skupina 19 senátorů vedená Jaroslavem Kuberou (ODS).

Podle Hospodářské komory je trend v Evropě opačný a řada států od regulace prodejní doby ustupuje. Například v Maďarsku byl odvolán rok starý zákaz nedělního prodeje, stejně zareagovali v Itálii a ve Švédsku, postupná deregulace je patrná také v Německu a Rakousku. Portugalsko a Irsko od regulace ustoupily, Finsko ji výrazně omezuje, tvrdí komora.

Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den obchody mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

Video Zavřené obchody ve svátek? Jsou dny, kdy nakupování nemusí být na prvním místě, říká Mihola. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

brugal ( 18. prosince 2017 17:36 )

Zase zbytečné zásahy státu,které způsobují jen chaos.Přitom stačilo uzákonit 100% příplatek za práci ve svátek a lidé s hypotékami a půjčkami by se prali o přesčasy.Polovina zaměstnanců supermarketů jsou cizinci a ti mají nějaké české svátky na háku,rádi by šli do práce a vydělali si něco navíc.

brugal ( 18. prosince 2017 17:31 )

Jako,že by zaměstnanci supermarketů nadělávali i víkendy?

kiwi65 ( 18. prosince 2017 17:22 )

 Zjišťoval taky někdo za kolik ty lidi v nadnárodních marketech dělají a jaký mají pracovní podmínky???Pro mě za mě ať jsou zavřený třeba i víkendy,lidi mají dost času si nakoupit i v týdnu..

Bocian ( 18. prosince 2017 16:55 )

Nemohu než souhlasit.

jakoja ( 18. prosince 2017 16:21 )

Ženy v obchodech to vidí tak, že by se jim moc líbilo být ve svátek doma a nemuset do práce místo toho jiný den. Ženy v obchodech si svátek nadpracovávají, i když paní Burianová zarputile tvrdí, že ne. Letošní prosinec má pro prodavačky 21 pracovních dní. A nemají za svátek náhradu mzdy, opravdu nemají.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud