Ukrajina: Tisíce lidí kvůli deportaci Saakašviliho vyzývaly k odchodu Porošenka

Autor: ČTK, dj - 
19. 2. 2018
12:06

Několik tisíc stoupenců Michaila Saakašviliho se v noci na pondělí sešlo na mítinku v centru Kyjeva s požadavkem demise prezidenta Petra Porošenka. Shromáždění svolal bývalý gruzínský prezident a oděský gubernátor ještě před svým vyhoštěním do Polska. Saakašvili nyní pobývá u své rodiny v Nizozemsku.

Účastníci demonstrace z improvizované tribuny u památníku národního básníka Tarase Ševčenka obviňovali Porošenka, že otevřel oligarchům cestu k ovládnutí státní moci. Podle agentury Unian nesli lidé transparenty s nápisy „Porošenko nový Janukovyč“ a „Porošenko není náš prezident“. Několik demonstrantů přišlo na akci s prapory politické strany Vlast expremiérky Julije Tymošenkové.

Saakašviliho stoupenci požadovali v Kyjevě demisi Porošenka.Saakašviliho stoupenci požadovali v Kyjevě demisi Porošenka. | 

Organizátoři demonstrace obvinili kyjevskou radnici z pokusu akci sabotovat, protože stanici metra ležící nejblíže mítinku město uzavřelo. Po anonymních hrozbách pumovým atentátem bylo kromě toho evakuováno a uzavřeno šest dalších stanic podzemní dráhy. Podle ukrajinských novinářů se sešlo přes 10 tisíc lidí, ale ministerstvo vnitra uvedlo, že protestujících nebyly ani 3 tisíce.

Deportace do Polska

Saakašvili na Ukrajině založil stranu nazvanou Hnutí nových sil, která je hlavním organizátorem dnešní demonstrace. Na jednom z náměstí chtějí její aktivisté postavit stanový tábor. Podle ukrajinských médií se demonstrace konaly i v Charkově a několika dalších městech. Minulý týden v pondělí Saakašviliho v restauraci zadrželi maskovaní muži, odvezli ho na letiště a deportovali do Polska. Saakašvili ve středu dorazil za rodinou do Nizozemska.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa