Zoufalý nedostatek pečovatelek v Česku: Ministryně Němcová chce přivést Ukrajinky

Autor: ČTK, Mii - 
21. 5. 2018
13:20

Problém s nedostatkem pracovnic a pracovníků, kteří by se starali o seniory, postižené a další potřebné, by mohl pomoci řešit program pro získávání pečovatelek z Ukrajiny. Jeho cílem by bylo zjednodušit a zrychlit přijímací proces. Novinářům to v pondělí řekla ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO), která chce jeho vznik navrhnout. Hospodářská komora program vítá, získávání pracovníků by mohl usnadnit i v dalších oborech.

„Tady nám chybí v sociálních službách až kolem 2000 lidí. Víme, že bychom je mohli zaměstnat velmi rychle,“ uvedla Němcová. V Česku je rekordně nízká nezaměstnanost, je nejnižší od roku 1997 a také nejmenší v EU. Na konci dubna dosahovala 3,2 procenta. Úřady práce evidovaly 242 000 uchazečů o zaměstnání a 267 000 volných míst.

Zaměstnavatelé si stěžují na to, že jim chybějí pracovníci, volají po silách z ciziny. Podle Němcové v ČR pracuje nyní asi 374 000 lidí ze zahraničí. Z nich kolem 280 000 pochází z EU a 94 000 ze států mimo společenství. Z Ukrajiny přijelo za prací na 70 000 lidí.

Podle Němcové by speciální program pro snadnější získání ukrajinských pečovatelek a pečovatelů fungoval podobně jako program pro získávání vysoce kvalifikovaných sil či pracovníků do zemědělství. Potřební lidé by se tak do sociálních služeb měli dostat rychleji. Řízení by se zjednodušilo a zkrátilo.

I roční čekání na zaměstnance

Zdravotní sestra z Ukrajiny, která chce v Česku pracovat, potřebuje dlouhodobé vízum na dva roky. Podle Němcové na něj aktuálně čeká téměř rok. Nově by měla do ČR přijet na tříměsíční schengenské vízum a nastoupit do zaměstnání. Její zaměstnavatel by současně požádal o dlouhodobé vízum.

Až budou dokumenty po pár měsících připravené, sestra si pro ně „formálně odjede“ do vlasti, popsala ministryně v demisi. Dodala, že upravit by se mohla také pravidla podávání hromadných žádostí o pracovníky. Zkrátit by se měly vyřizovací lhůty v Česku i v Kyjevě či ve Lvově a změnit by se mohl systém kontroly. Němcová chce navrhnout i změnu pravidel agenturního zaměstnávání, blíž ji zatím neupřesnila.

„Pokud zaměstnavatelé požádají o zaměstnance z Ukrajiny, vyhledají je tam, mají řádně evidované volné pracovní místo, není vůbec neobvyklé, že trvá tři čtvrtě roku až rok, než zaměstnance do své firmy dostanou,“ uvedla Němcová.

S nadměrným čerpáním pozor

Ministryně v demisi minulý týden Ukrajinu navštívila. Doprovázela ji viceprezidentka Hospodářské komory ČR Irena Bartoňová Pálková. Zaměřily se právě na získávání pracovníků. „Jako zaměstnavatelé potřebujeme, aby tu lidé byli do 90 dnů od podání žádosti. Dnes je čekací lhůta na to, aby žadatel mohl ve Lvově přijít předložit žádosti, 85 dní, což je velmi dlouhé,“ popsala viceprezidentka komory.

Někteří zaměstnavatelé upozorňují na to, že Česko by mělo chybějící pracovníky hledat ale i jinde. Odčerpávání velkého množství pracovních sil do vyspělejších států totiž může nepříznivě dopadnout na Ukrajinu a její vývoj. Podle Bartoňové Pálkové je hlavní cílovou zemí Polsko, které z Ukrajiny loni odvezlo milion pracovníků.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

bilakonvalinka ( 30. května 2018 08:17 )

Celý život jsem pracovala jako zdrav. sestra. Pořád po nás chtěli si zvyšovat kvalifikaci nesmyslnými seminářemi, které jsme si musely i samy platit. (nestačila SZS a praxe u lůžka) .Nyní chtějí i magisterské studium. A co budou chtít po sestrách z dovozu??? A i sanitárky, pečovatelky - ti mají pouze rychlo kurs!! A na ně se musíme , my sestry , spoléhat. Mnohé nemají ani v sobě "zakodováno" - mlčenlivost o pacientech. A určinou etiketu .

tomik007 ( 21. května 2018 15:58 )

UKRAJINKY A AFRICZANKY !!!

agfor ( 21. května 2018 15:20 )

Když se člověk stará o své příbuzné, nemůže chodit do práce, ale stát, místo aby to nějak kompenzoval, na všechny se*re. Hlavně, že mladá a zdraví cikáni mají nárok na všechno. PRYČ S RASISTICKOU VLÁDOU.

sores ( 21. května 2018 15:14 )

Ať jsou u nás platy jako v Německu a bude spokojenost. Jenže politici si dávají obrovské platy z našich daní,padáky a odměny. Proto nezůstane nic pro pracující. Je to úplně jednoduché!!!! Za málo peněz žádná práce. Chtěl bych vidět herce a politiky jak makají za 20 táců i méně na celý měsíc + důchody za 9-10tisíc těch je nejvíce těch podprůměrných!!!!!!!!!!!

okurka007 ( 21. května 2018 15:04 )

Problem neni s nedostatkem lidi, problem je s jejich financim ohodnocenim. Takze ti lide odesli do ciziny nebo mimo obor, kdo normalni bude dnes pracovat pod 20 tis? A stat si je toho sakra vedom, jinak by sem lakal lidi v ramci EU. Jenze on chce zachovat mizerne praovni ohodnoceni a tak to chce resit dovozem levne pracovni sily. To je dlouhodobe nesmysl.

Zobrazit celou diskusi
Další videa