Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Zpověď tajného agenta: Přísahal věrnost Usámovi, pak ho špehoval pro MI6

Autor: Darina Jíchová - 
3. září 2018
05:13

Tajný agent MI6 a MI5 ve svých pamětech Devět životů vzpomíná na misi, při které měl za úkol infiltrovat al-Káidu. V teroristické organizaci Aimen Dean, dříve Abú al-Abbas, jako špion strávil bezmála osm let. Ve své zpovědi uvedl, co ho mezi agenty přivedlo a kde během služby trávil dovolenou. I přes všechny hrůzy, kterých byl svědkem, se jako muslim prý nevzdal své víry. Na jeho příběh upozornil web Daily Mail.

Do služeb britské tajné služby MI6 vstoupil Dean v roce 1998 poté, co se stal svědkem sebevražedných bombových útoků, které si vyžádaly 200 obětí. Bylo mu tehdy jen 17 let. Ve své knize vypráví, jak musel přísahat věrnost Usámovi bin Ládinovi a jak pomalu ztratil důvěru v to, co duchovní al-Káidy hlásali.

Špion popisuje svůj přechod k tajné službě a další podrobnosti svého života mezi teroristy. „Mezi misemi jsem jezdil do Paříže, byly to takové prázdniny,“ vzpomíná. „Potloukal jsem se kolem Seiny mezi turisty. Jednou mi přišla zpráva: Bratře, máme mezi sebou špiona. Naprosto mě to vyděsilo, věděl jsem, že je mezi teroristy špeh, byl jsem to já,“ uvedl.

Chvíli žil v Afghánistánu, centru al-Káidy, pak s extrémisty cestoval po Evropě. Značnou část osmi let ale strávil v Británii.

O krytí agenta připravili Američané

V Londýně se pohyboval ve společnosti agentů, kteří měli za úkol rekrutovat nové členy al-Káidy. Určitý čas spolupracoval také s radikálním kazatelem Hamzou Masrím, který byl později v USA odsouzen na doživotí. Díky chybě kolegů ze CIA přišel o své krytí, poskytl jim informace a jim se podařilo zmařit chemický útok na newyorské metro. Následně tuto zprávu sdíleli s tiskem.

Celou událost zpracoval internetový magazín Time, přestože ve článku nebylo uvedeno Deanovo jméno, pro jeho „bratry“ nebylo těžké dát si dvě a dvě dohromady a zjistit, že je to právě on, kdo západním tajným službám podává informace. Dean uvedl, že se vyskytl v obrovském nebezpečí.

Špion vzpomíná, jak se urychleně spojil se svými kontakty v MI5 a MI6 a vyrazil do Londýna. „Ukryli mě na zabezpečené místo a dali mi novou identitu,“ vypráví ve své knize. Jeho kariéra tajného agenta však byla u konce. Britové sdíleli veškeré informace, které jim poskytl s Američany a jeden z nich to nevydržel a evidentně se „pochlubil“ novináři z Time, domnívá se Dean.

Z počátku byl sám přesvědčeným radikálem

Dean dodává, že ztratili jednu z mála výhod, kterou nad teroristy měli. „Bylo to zbytečné a zároveň naprosto typické,“ píše v pamětech, kde se zamýšlí i nad tím, co muslimy vede k tomu, aby se zřekli mírumilovného islámu a přešli k extremismu.

Dean přiznal, že i on jako extrémista začínal a chtěl bojovat za islámskou víru a ochránit muslimy. Uvedl, že agenti rekrutující nové džihádisty vždy poukazují na vpád západních vojsk do muslimských zemí a vyzývají k odplatě v podobě svaté války. „S další a další vojenskou intervencí více muslimů, nejen mladých ale i starších, vstupuje do řad radikálů,“ napsal.

Sám pochází ze Saúdské Arábii a byl vychován v konzervativním islámu, Korán zná od dětství nazpaměť. V 16 letech se přidal k extremistům, bojoval v Bosně a při první návštěvě Afghánistánu se setkal i s vůdcem al-Káidy Usámou bin Ládinem, kterému přísahal věrnost. Jenže záhy začal o svém „poslání“ pochybovat.

„Překroucený výklad islámu“

„To, jak vykládali islámské texty, se naprosto příčilo tomu, jak jsem byl vychován. Doma mě učili, že islám je milosrdný, ne pomstichtivý,“ řekl s tím, že nebyl schopen pochopit „psychotickou krvežíznivost“ svých nových bratrů. Poslední kapkou pro něj byl útok na americkou ambasádu v Keni v roce 1998, při kterém zahynulo 200 lidí.

Dean věděl, že pokud by svoje pochyby vyslovil, okamžitě by ho zabili, proto z al-Káidy utekl. Podařilo se mu spojit se s britskými tajnými službami, se kterými od roku 1999 spolupracuje. Neměl žádný problém infiltrovat radikály v Londýně, kteří se scházeli ve sklepě Severolondýnské ústřední mešity, jež se stala symbolem džihádistů v Londýně.

Život pod fatvou

Používal krycí jméno Lawrence z Arábie, veškeré informace – teroristické kempy, bankovní účty, mapy, spící agenty a dokonce Usámovo osobní číslo, předával svým kontaktům. Dean se stal trumfem západní inteligence, která na přelomu nového tisíciletí v boji proti terorismu tápala. Uvedl, jak moc ho tíží, když vidí mladé muslimy, v podstatě ještě děti, které radikálně podávaný islám mění na vojáky.

Když se teroristé dozvěděli, že je informátorem Západu, okamžitě nad ním byla vynesena fatva. Žije pod neustálým ohrožením života a mnoho muslimů věrným al-Káidě požaduje jeho smrt. Přestože Dean žije v utajení, dál pracuje jako konzultant protiterostického oddělení a stihl se i oženit. Dodal, že přes všechno, co se stalo a děje, neuvažoval o tom, že by se vzdal své víry.

 

Zobrazit celou diskusi