Vedl hon na Bin Ládina, teď admirál opustil Pentagon. Kvůli Trumpovi

Autor: ČTK - 
14. září 2018
07:50

Ze služeb Pentagonu odešel penzionovaný admirál William McRaven, který v roce 2011 řídil operaci dopadení šéfa Al Káidy Usámy bin Ládina. Oznámil to americký časopis Defence News. McRaven v srpnu ostře kritizoval prezidenta Donalda Trumpa za to, že odebral bezpečnostní prověrku bývalému šéfovi CIA Johnu Brennanovi.

McRaven byl do roku 2014 šéfem Velitelství speciálních sil (SOCOM). Po odchodu do důchodu působil v komisi ministerstva obrany pro inovace. „Ministerstvo admirálu McRavenovi děkuje za jeho služby a za příspěvek k práci komise,“ komentovala dnes admirálův odchod ze služeb ozbrojených sil mluvčí Michelle Baldanzová.

McRaven v srpnu v otevřeném dopisu hájil Brennana jako čestného muže, jehož morální profil nikdo nezpochybňoval „s výjimkou lidí, kteří ho neznali“. Trump odňal bezpečnostní prověrku Brennanovi v polovině srpna s odůvodněním, že bývalý šéf CIA využíval svého přístupu k utajovaným informacím, aby „zaséval chaos“ v Trumpově vládě.

Brennan, který v současné době působí jako bezpečnostní analytik televize NBC, mimo jiné po červencovém rusko-americkém summitu v Helsinkách obvinil Trumpa z velezrady.

McRaven v dopisu vyzval prezidenta, aby mu rovněž bezpečnostní prověrku odebral. „Pokládal bych si za čest, kdyby se moje jméno ocitlo v seznamu lidí, kteří kritizovali vaše výkony ve funkci prezidenta,“ napsal admirál.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud