Tajné služby začaly honbu na syna Usámy bin Ládina. Co za zvěrstva plánuje na Západě?

Autor: Mii - 
2. října 2017
19:20

Hamza bin Ládin, syn strůjce teroristického útoku z 11. září 2001 Usámy bin Ládina, se ocitl v hledáčku spojených koaličních jednotek USA, Británie a dalších zemí. Experti se bojí, že Hamza chce následovat svého otce a aktivně připravuje útoky na Západ. Již se stejně jako on dostal do čela teroristické organizace al-Káida. Koaliční jednotky ho proto mají zadržet – ať už živého, nebo mrtvého.

Hamza (28) se od roku 2011, kdy Američané zastřelili jeho otce, skrývá. Před několika týdny se ale znovu objevil a veřejně pochválil videa, ve kterých islámští radikálové popravují rukojmí. Zároveň jejich účastníky vyzval k dalším útokům na Západ.

Podle tajných služeb se syn Usámy bin Ládina skrýval v Pákistánu, nyní se ale přesunul do Sýrie. Co v zemi plánuje, není jisté. Nebezpečí je ale tak velké, že byl umístěn mezi top 10 nejhledanějších a nejnebezpečnějších cílů koaličních jednotek v rámci operace Shader.

Že Hamzu jako svého následovníka a dědice teroristického impéria zamýšlel i Usáma, dokazují dopisy, které byly nalezeny v bunkru, ve kterém se Usáma skrýval a ve kterém byl zastřelen. „Při hledání lidí, jako je Hamza, jsou důležité technologie, ale ještě důležitější je člověk v terénu, který jej identifikuje. Taková informace má cenu zlata,“ řekl o složitosti hledání muže pro deník Daily Star nejmenovaný zdroj.

„Abyste někoho našli, musíte vědět, kam se podívat. Co se týče shromažďování informací, spoléháme hlavně na místní obyvatele,“ dodal. Hamza podle něj bude dříve nebo později nalezen, protože udělá nějakou chybu, které se koalice chytí. Jen Britové na tajnou operaci vyslali 40 příslušníků speciálních složek SAS, kteří se věci budou věnovat ve dne v noci. Vedle Hamzy mají za úkol najít i další vysoké představitele al-Káidy.

Video Američané zveřejnili nahrávky, které získali v domě, kde zabili bin Ládina. - /Youtube/

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud