Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Zeman řekne velkou věc v den boje Sobotky, výročí Tibetu a narozenin bin Ládina

Autor: Václav Lang - 
15. ledna 2017
05:00

Desátý březen bude letos významným dnem na české politické scéně. Sociální demokraté začnou vybírat nového lídra, který je povede do voleb, a prezident Miloš Zeman oznámí, zda bude znovu kandidovat na prezidenta. Hrad tvrdí, že se nejedná o naschvál. Dílem náhody je nejspíš i to, že si svět v ten samý den bude svět připomínat povstání Tibeťanů proti komunistické Číně, s níž Zeman šlechtí vztahy. Třešničkou na dortu jsou narozeniny Usámy bin Ládina, někdejšího vůdce islamistických teroristů, které prezident nesnáší.  

O druhém březnovém pátku a následujícím víkendu bude na politické scéně zřejmě hodně dusno. Jak informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček, prezident se rozhodl v tento den oznámit, zda bude ve volbách příští rok obhajovat prezidentský post.

Přitom v ten samý den začíná v Brně důležitý volební sjezd sociálních demokratů. Významný bude hlavně proto, že svou předsednickou funkci bude obhajovat premiér Bohuslav Sobotka, o kterém se ví, že ho Miloš Zeman nemá rád.

Video S Tejcem po boku ne, řekl Sobotka v Blesku. Na sjezdu podpoří Chovance. - Blesk TV

Hrad ale odmítá, že by toto datum vybral záměrně, ze škodolibosti. „Pan prezident už od počátku plánoval oznámit rozhodnutí v úvodu měsíce března, kdy je výročí inaugurace,“ odmítl to pro Blesk.cz Ovčáček, aby dodal: „Se sjezdem ČSSD to opravdu nic společného nemá.“

Sobotka: Prezidentskou volbu řešit nebudeme

Premiér Sobotka se shodným termínem neznepokojuje. „Sjezd ČSSD bude v Brně volit vedení na příští dva roky a také schvalovat nový dlouhodobý program sociální demokracie. Prezidentskou volbu řešit nebudeme, chci, aby se k ní mohli vyjádřit všichni členové, ne jenom delegáti sjezdu, a to ve vnitrostranickém referendu. To by mohlo proběhnout v polovině roku 2017,“ reagoval pro Blesk.cz.

Den Tibetu a narození teroristy

Ironií je, že v tento klíčový Zemanův den budou jako tradičně vlát v oknech a na radnicích tibetské vlajky na znamení podpory Tibeťanů vůči Číně. V tento den se totiž připomíná povstání proti čínskému režimu z roku 1959. Prezident Zeman se přitom dlouhodobě snaží projevovat úctu Číně, a to i tím, že se odmítá setkat s tibetským vůdcem dalajlámou a uznává politiku jednotné Číny.

Zbývá jen dodat, že v tento den v roce 1948 zemřel po neobjasněném pádu z okna tehdejší ministr zahraničí Jan Masaryk, o třicet let později skončil vesmírný let prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka, stávajícího velvyslance v Rusku, který měl v první přímé volbě kandidovat za komunisty na prezidenta.

Video Zeman bude kandidovat znovu, zní z kuloárů. Co na to prezident? - redakce BleskTV

Aby toho nebylo málo, v tento den se v roce 1957 narodil Usáma bin Ládin, někdejší lídr islamistických teroristů, na které má Miloš Zeman spadeno. A své 77. narozeniny oslaví známý americký herec Chuck Norris

danyka ( 16. ledna 2017 12:51 )

Když zestárnete, už se společnosti nevyplatíte a je nutné vás jenom okrádat. Ve stáří jsem došla k závěru a moudrosti, že pro člověka je nejlepší se vůbec nenarodit. Když jste staří a už nepotřební a jen nemocní, dojde vám, až na pár vyvolených, že ta krutost stáří nestojí za to.

krupan10 ( 16. ledna 2017 08:39 )

sprostý hovado placený Bakalou, jseš takovej duševní mrzák

krupan10 ( 16. ledna 2017 08:30 )

iciku, to vzpomínáš na Havla ?

zvonik54 ( 16. ledna 2017 00:59 )

Samolibý blb je každý, kdo jako kuře poučuje svou slepici, jak má dělat politiku.

dinguos ( 15. ledna 2017 20:29 )

Neposer se drakulino

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud