Čtvrtek 6. května 2021
Svátek slaví Radoslav, zítra Stanislav
Oblačno, déšť 12°C

Zeman i Sobotka dali od dalajlamy ruce pryč. Ujistili Čínu, že stojí při ní

Autor: ČTK - 
18. října 2016
20:11

Setkání několika českých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky, uvedli ve společném prohlášení nejvyšší ústavní činitelé země. Považovali by za nešťastné, aby byly takto kýmkoliv vnímány. Vztahy Česka a Číny jsou podle prezidenta, premiéra a předsedů obou komor Parlamentu v posledních letech velmi přínosné a užitečné a je v zájmu země je nadále intenzivně rozvíjet. S dalajlamou se v úterý mimo jiné sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

„Jako nejvyšší ústavní činitelé České republiky chceme společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí,“ stojí v prohlášení, pod kterým jsou podepsáni prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch ČSSD), předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Setkání s tibetským duchovním vůdcem, 14. dalajlamou, se dnes v sídle ministerstva kultury na Maltézském náměstí zúčastnili vedle Hermana také místopředseda lidovců a místopředseda Sněmovny Jan Bartošek, místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL), předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, bývalá europoslankyně Zuzana Roithová a senátor Petr Šilar (oba KDU-ČSL).

„Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány,“ uvedli čelní představitelé v prohlášení.

Ministerstvo zahraničí už v pondělí sdělilo, že se k soukromému programu členů vlády nevyjadřuje. Herman uvedl, že dalajlamu přijal jako představitele významného světového duchovního směru, což mu náleží, neboť do jeho resortu spadá agenda církví, a tedy i duchovních věcí.

O víkendu se s dalajlamou setkal v Bratislavě slovenský prezident Andrej Kiska, což vyvolalo protesty z čínské strany. Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlamou kritizuje dlouhodobě. Čínské ministerstvo zahraničí označilo schůzku Kisky s dalajlamou za narušení politiky jedné Číny, kterou se podle úřadu Slovensko zavázalo respektovat.

Sobotka už v pondělí sdělil, že česká vláda celistvost Číny dlouhodobě respektuje. „Pan Bělobrádek a pan Herman se s dalajlamou setkávají jako soukromé osoby, nikoliv jako reprezentanti vlády,“ uvedl. Hermanův stranický kolega, vicepremiér Pavel Bělobrádek, se ranní schůzky navzdory pondělnímu vyjádření nezúčastnil.

Dalajlama byl dnes hlavním hostem mezinárodní konference Forum 2000, která třetím dnem pokračovla v Praze.

CELÉ PROHLÁŠENÍ ČTĚTE ZDE

Video Dalajláma vystoupil na Hradčanském náměstí. Organizátoři ho přivítali tvrdým chlebem. - Matěj Smlsal

lev1 ( 19. října 2016 06:46 )

Kalousek se už nějak nebalí do tibetské vlajky zato přebalený Schwarzenberg se snaží potácet v blízkosti dalajlámy

misha46 ( 19. října 2016 06:39 )

Kudy chodil tudy lhal, alkohol si nalejval. V. Havel

gogr ( 18. října 2016 23:27 )

https://tv.seznam.cz/program/1893851

anka ( 18. října 2016 22:56 )

dej par let, Cina tu skoupi vsechno, nakonec to budou oni, kdo bude vydelavat na ceskych narodnich pamatkach.....nejde ani o Cesko, Zeman jim otevrel dvere do Evropy....jemu ani jeste nedoslo co vlastne zpusobil...

anka ( 18. října 2016 22:54 )

- no tak, kdyby se cine nedala prace, tak tam umiraji hlady a kdovi jake zlo zacnou pachat ve svete (si vsimnete jak zbroji), za druhe strane se v Cine zacina lepsit i situace pravocovnich sil, poprve v zivote se tam v nekterych castech zacinaji zavadet treba takove duchody....

Zobrazit celou diskusi
Další videa