Jašek se chce i po súdánském věznění do Afriky vrátit. Kvůli mučení křesťanů

Autor: ČTK, sou - 
5. března 2017
11:46

Dlouholetý pracovník organizace Hlas mučedníků Petr Jašek, který strávil 14,5 měsíce v súdánských věznicích, předpokládá, že se i po této trpké zkušenosti do Afriky vrátí. Jeho další cesta by mohla vést do Nigérie, kde jsou každý den pronásledováni, mučeni a zabíjeni křesťané. Jašek to uvedl při nedělním setkání se členy církve bratrské v kladenském Domě techniky. Besedu si nenechaly ujít davy lidí, z nichž někteří se nevešli do sálu a poslouchali jeho vyprávění na chodbě.

„Do Afriky určitě jezdit budu, protože ji mám na starosti pro tu naši organizaci. A z toho důvodu to je víceméně otázka času, kdy se tam vrátím. Budu mít teď nějakou dobu na takovou delší dovolenou na rekonvalescenci, ale budu už v kontaktu se svými spolupracovníky a těším se zase na tu práci,“ uvedl Jašek, který se před několika dny vrátil do vlasti v doprovodu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

Súdánské úřady ho vinily z protistátní činnosti včetně špionáže. Zadržen byl předloni, když byl podle české diplomacie na misionářské výpravě s cílem pomáhat místním křesťanům. On sám se prý ale za křesťanského misionáře nepovažuje, v Súdánu byl mimo jiné dokumentovat špatnou situaci tamních křesťanů a demolice křesťanských kostelů.

Jeho první cesta bude nejspíš mířit na sever Nigérie

Podle české diplomacie bylo odsouzení českého občana neodůvodněné. Soud mu vyměřil dvě desítky let ve vězení, nakonec mu údajně udělil milost súdánský prezident a nařídil jeho propuštění. Jašek tomu ale moc nevěří. „Já osobně pochybuji, zda prezident vůbec něco podepisoval,“ uvedl s poukazem na to, že v Súdánu se vše odehrává pod taktovkou tajné služby.

Nejhorší situace na africkém kontinentě je nyní podle Jaška na severu Nigérie, kde jsou křesťané každý den pronásledováni, mučeni, zabíjeni a vyháněni ze svých domovů. „Tam určitě bude mířit moje první cesta,“ předpokládá. Na dotaz, zda by se po poslední zkušenosti vrátil i do Súdánu, uvedl, že pokud by to bylo možné a nutné, tak určitě ano.

„Ale vzhledem k tomu, že jsem byl ze země vyhoštěn – aspoň tak mi to bylo prezentováno, tak pochybuji, že bych dostal opět vízum,“ podotkl. Za nereálné by to považoval i za současné vlády prezidenta Umara Bašíra.

V sudánském vězení prý byl i s jedním členem ochranky Usámy bin Ládina

Jašek v súdánských vězeních zažil i bití od spoluvězňů z řad islamistů, z nichž jeden údajně patřil k ochrance Usámy bin Ládina. Celkem prošel pěti súdánskými věznicemi. V rozhovoru řekl, že islamisté se snaží cíleně dostat do Evropy a využívají při tom uprchlické vlny.

„Oni to skutečně dělají plánovitě. Byl jsem na cele s jedním člověkem, který pašuje zbraně do Evropy, a on se chlubil tím, za jak málo peněz je koupí v jižním Súdánu a než to dojde třeba do Velké Británie, tak už se to z nějakých 150 až 200 dolarů vyšplhá na pět tisíc liber. Takže je to zároveň obrovský byznys, podílí se na něm mnoho lidí a je to cílený útok na naše evropské hodnoty,“ uzavřel Jašek.

Podívejte se na přílet Jaška:

Video 14 měsíců pekla a cela s islamisty! Petr vězněný v Súdánu se vrátil do Česka. - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený

Video Zaorálek o Čechovi propuštěném v Súdánu: Statečný chlapík - Blesk - Jaroslav Šimáček

salto ( 6. března 2017 10:33 )

Klecové lůžko by bylo OK

salto ( 6. března 2017 09:56 )

djaba ( 5. března 2017 23:22 )

Ano , pane ,je nutno neustále pomáhat .i když to nikdo nechce .A co takhle sbírat víčka od PET lahví .Asi to by pomohlo .Navrhuji sbírat i kroužky od víček .

mart33 ( 5. března 2017 15:49 )

Afričtí křesťané naprosto zničili města jako Detroit nebo Chicago. Do Kladna už je Jašek tahat nemusí, tam mají hinduisty.

tomik007 ( 5. března 2017 15:46 )

DRIVE se takovyto exoti biczovali karabaczem sami - a stat to nic nestalo...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud