Pussy Riot ztrestala Moskva moc přísně, Štrasburk chce pro aktivistky odškodné

17. 7. 2018
12:30

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že při vyšetřování a odsouzení tří členek ruské punkové skupiny Pussy Riot za jejich protivládní vystoupení v roce 2012 Rusko porušilo jejich práva. Soud nařídil, aby Moskva Marii Aljochinové, Nataliji Tolokonnikovové a Jekatěrině Samucevičové vyplatila odškodné a zaplatila rovněž soudní výdaje.

Tři členky Pussy Riot poslal v roce 2012 moskevský soud na dva roky za mříže za předvolební výtržnosti v moskevském chrámu Krista Spasitele. Pětice členek Pussy Riot tehdy v chrámu křičela text písně Bohorodičko, vyžeň Putina, kritizující prezidenta Vladimira Putina i hlavu pravoslavné církve, patriarchu Kirilla, jenž podpořil Putinovu kandidaturu v tehdejších prezidentských volbách.

Odvolací soud změnil jedné z odsouzených punkerek Samucevičové nepodmíněný trest na podmíněný. Marija Aljochinová a její kolegyně Naděžda Tolokonnikovová byly propuštěny na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo jen čtvrt roku.

Video Ku*da sem, ku*da tam! Co řekla Máša z Pussy Riot na Zemanův výrok? - Lukáš Červený
720p 480p 360p 240p

Ponižování, nelidské zacházení a statisícové odškodné

Štrasburský soud nyní rozhodl, že v případu došlo k porušení článku 3 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, který hovoří o zákazu nelidského a ponižujícího zacházení. Soudu vadí podmínky, ve kterých byly ženy převáženy k soudu, a rovněž ponižující zacházení, kterému byly vystaveny v soudní síni.

Rovněž došlo k porušení článku 5 (právo na svobodu a osobní bezpečnost), článku 6 (právo na spravedlivé řízení) a článku 10 (svoboda projevu). Dívky byly souzeny za výtržnosti a náboženskou nesnášenlivost.

Video Nedá si pokoj: Po ku*dě přidal Zeman další sposťárnu! - Blesk TV
720p 480p 360p 240p

„Soud připustil, že reakce na porušení pravidel chování v místě určeném pro modlitby mohla být oprávněná. Nicméně stanovil, že uvěznit je za to, že měly na sobě barevné oblečení, mávaly rukama a kopaly nohama a použily i nadávky, aniž byl zanalyzován text jejich písně a okolnosti jejich vystoupení, bylo nepřiměřeně přísné,“ uvedl evropský soud ve svém prohlášení.

Rusko musí podle soudu zaplatit Tolokonnikovové a Aljochinové přes 400 tisíc korun a Samucevičové téměř 130 tisíc korun. Má rovněž uhradit soudní výlohy ve výši přes 300.000 Kč.

Taurus70 ( 17. července 2018 17:49 )

 Pry Strasburk😂😂😂😂😂👍

gabreta ( 17. července 2018 15:37 )

Mne by zajímalo, kdy Štrasburský soud nařídí Amíkům zaplatit těm fuchtlím odškodnění, za porušení jejich práv, že si je dovolili vyhostit!!

satanas ( 17. července 2018 13:33 )

Vsak USA neuznavaji ani Haagsky soud,,vse to jsou jen instituce "Vrahu z Wall Stretu" a jejich satelitu!

ivoadler ( 17. července 2018 12:52 )

Pořád mi není jasné, jestli Evropský soud má takovou pravomoc, aby zasahoval do jednání soudu v cizí zemi. Zasahovat do ní může jen v tom případě, když dotyčná země tuto pravomoc evropského soudu uzná (myslím si já). Evropa (především západní) postupuje velmi selektivně - jednou Rusko je součástí Evropy, jindy zase ne. Ale čert vem ty Řvoucí ku ndy. Rusko u mně zabodovalo, když za jejich výtržnost na finále MS ve fotbale dostali jen 15 dní vězení. Možná by stačily jen dvě rány rákoskou na holou.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa