Policistu Martina (†33) našli oběšeného: Z vraždy se zpovídá jeho známý

Autor: ČTK, lm - 
17. 7. 2018
09:38

Případ oběšeného policisty Martina M. (†33) z Olomouce doputoval k soudu! Zprvu to vypadalo, že muž spáchal sebevraždu, pak se ale ukázalo, že šlo o promyšlenou vraždu. Potvrzují to i slova bývalého kolegy mrtvého, který vypovídal před soudem.

Olomoucký krajský soud otevřel případ vraždy policisty Martina M. z Olomouce z února 2015. Muž byl nalezen oběšený na periferii města. Policie věc původně vyšetřovala jako sebevraždu, nakonec se detektivům podařilo zjistit, že za jeho smrtí stojí někdo jiný. Z vraždy je obžalovaný čtyřiatřicetiletý Česlav H., kterému hrozí 12 až 20 let vězení, vypovídat odmítl. Policistův kolega Rudolf B. obžalovaný za neposkytnutí pomoci před soudem potvrdil, že šlo o předem domluvenou fingovanou sebevraždu. Česlav H. však podle něj nakonec nechal muže na laně viset.

Kauza se dotýká vazeb zesnulého policisty s Česlavem H., jeho údajným informátorem, na což policista nakonec podle žalobce doplatil. Česlav H. podle Bajtka dodával policistovi informace z podsvětí, díky kterým měl policista úspěchy v práci. Policista se nakonec dostal sám do hledáčku Generální inspekce bezpečnostních sborů, a to kvůli společným podezřelým aktivitám se zmíněným mužem.

Třiatřicetiletý policista kvůli obavě z prověřování nepřišel na konci ledna 2015 do práce a začal podle obžaloby plánovat, jak se případnému stíhání vyhnout. Policie po něm vyhlásila pátrání a s žádostí o pomoc se tehdy obrátila i na veřejnost. O den později, 3. února, pátrání odvolala. Pohřešovaného kolegu policisté objevili v olomoucké části Černovír oběšeného na laně.

Případ byl na samém počátku prověřován jako sebevražda, vyšetřování se poté ujali detektivové z olomoucké expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu a začali odkrývat podezřelé okolnosti. Nakonec dospěli k závěru, že za jeho vraždou stojí Česlav H. Podle žalobce přesvědčil policistu, aby spáchal demonstrativní sebevraždu s tím, že mu bude okamžitě poskytnuta pomoc. Plánoval, že poté přivolají policii, a policistu tak dostanou na psychiatrii. Muž podle žalobce svému známému důvěřoval a v domnění, že bude záchraněn, s provedením předstírané sebevraždy souhlasil. Česlav H. ho však podle obžaloby nechal na laně oběsit.

Policistův kolega Rudolf B., který s plánovanou fingovanou sebevraždou nesouhlasil, v té době seděl v autě. Ve chvíli, kdy se Česlav H. vrátil od mostu samotný, vyběhl ven a našel svého kolegu, jak visí na laně ze zábradlí. Podle žalobce se však nijak nesnažil kolegu zachránit ani přivolat pomoc.

tomik007 ( 17. července 2018 12:52 )

Olomoooc ? - v tom budou asi tykadla

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud