Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Trumpova nevybíravá kritika: Do Mayové se pustil kvůli brexitu, koho dalšího si vzal na mušku?

Autor: ČTK - 
13. července 2018
12:26

Prezident Donald Trump během své návštěvy Velké Británie nešetří kritikou, jeho terčem se stala i jeho hostitelka premiérka Theresa Mayová, kterou strhal za brexitovou dohodu. Trumpovy nediplomatické výroky důrazně kritizují někteří britští politici i tamní tisk. Americký prezident se tento týden nepustil jen do Mayové, mluvil i o londýnském starostovi a migrantech. Na summitu NATO se trefoval do „slabé a závislé Evropy“.

Mayová podle aktuálního plánu hodlá zachovat více obchodních vazeb na EU, než si přáli zastánci rázné odluky od Bruselu. Kvůli tomu počátkem týdne rezignoval Johnson a ministr pro brexit David Davis.

„Pokud udělají dohodu v tomto stylu, budeme jednat s Evropskou unií, místo abychom jednali s Británií, takže to zřejmě zhatí dohodu (o volném obchodu s Británií),“ řekl Trump v rozhovoru pro The Sun. „Říkal jsem Therese Mayové, jak to (brexit) provést, ale ona nesouhlasila, neposlechla mě. Chtěla jít jinou cestou,“ Trump dodal, že jednání o brexitu trvají již moc dlouho, a proto z nich jistě nevzejde dobrá dohoda.

Právě separátní dohoda s USA, o níž Trump mluví dlouhodobě, je jedním z významných bodů zdůrazňovaných stoupenci tvrdého brexitu jako výhoda nezávislosti na EU.

Mayová označila USA za nejbližšího přítele, Trump ji kritizoval

Americký prezident se s Mayovou sešel již při čtvrteční slavnostní večeři a znovu s ní bude jednat dnes. Premiérka v projevu na úvod setkání zvolila diplomatický tón a USA označila nejen za „nejbližšího spojence, ale i nejdražšího přítele“. Trump přitom nešetřil kritikou její představy o brexitu již během summitu NATO bezprostředně předcházejícího jeho britské návštěvě.

Trump prý lituje odchodu Johnsona a doufá, že se do vlády jednoho dne vrátí. „Chovám k němu velký respekt. Zjevně mě má rád a říká o mně velice hezké věci,“ prohlásil americký prezident, podle něhož by Johnson byl skvělý premiér. Na otázku, zda by měl exministr zahraničí nahradit v úřadě Mayovou, Trump odvětil: „No, nesnažím se je štvát jednoho proti druhému.“

Politikové se postavili za Mayovou

Mayové se zastala labouristická stínová ministryně zahraničí Emily Thornberryová. „Donald Trump se chová mimořádně neurvale. Ona je hostitelka. Co ho jeho matka učila?“ řekla Thornberryová. Podle ní komentáře o brexitové strategii Mayové a tvrzení, že by Boris Johnson byl „skvělý premiér“ jsou „jedna hrubost za druhou“.

Konzervativní poslankyně Sarah Wollastonová uvedla, že Trump je „odhodlán urazit“ Mayovou. Tato rozdělující rétorika je odpudivá, dodala poslankyně s tím, že „jestli přitakání Trumpovu světovému názoru je cenou za dohodu, tak to nestojí za to“.

Konzervativní poslankyně a náměstkyně ministra pro kulturu, média a sport Margot Jamesová na twitteru napsala „Ne, pane prezidente. Boris Johnson by byl hrozný premiér“. Náměstek ministra školství Sam Gyimah se na twitteru zeptal: Kde je vaše vychování, pane prezidente?

Trump v Británii našel i zastánce

Naopak přední stoupenec rázného odchodu Británie z EU a vnitrostranický soupeř Mayové, konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg se domnívá, že Trumpovy výroky o obchodní dohodě jsou „naprosto rozumné“. „Británie chce obchodní dohodu s Donaldem Trumpem a on řekl: jestli chcete obchodní dohodu se Spojenými státy, takhle se to nedělá,“ řekl Rees-Mogg rozhlasu BBC. „Je naprosto rozumné, když americký prezident něco takového řekne.“

Reakce tisku na Trumpovu kritiku

Sám The Sun uvádí, že Trump v rozhovoru odhodil diplomatické zvyklosti, když kritizoval Mayovou za to, jak jedná o brexitu, a chválil Borise Johnsona jako „skvělého“ budoucího premiéra. Deník napsal, že rozhovor přilije nitroglycerin do již nyní doutnající vzpoury stoupenců tvrdého brexitu proti premiérce.

The Guardian označuje interview za „mimořádné“. Zdůrazňuje, že Mayová bude pod velkým tlakem, když se bude snažit při dnešním jednání s Trumpem zabezpečit obchodní dohodu s USA jen pár hodin poté, co uvedl, že její návrhy na měkký brexit takovou dohodu „zabijí“.

Místo utužení vztahů přišel rozvrat

Také americký list The New York Times označil Trumpovy výroky za „pozoruhodné porušení tradičního protokolu“. Podle deníku předvedl v plné síle svůj styl konfrontační a rozkladné diplomacie, když „podkopal premiérku Mayovou jen pár hodin po příletu do její země“.

Newyorský list shrnul Trumpovo čtvrteční vystoupení na summitu NATO a začátek návštěvy v Británii ze „turné zaměřené na globální rozvrat, kterému se nepodobá nic, co by udělal kterýkoli nedávný americký vůdce“.

Bláhová Mayová

Diplomatický komentátor televize Sky News napsal, že prezident bude nadšen z pompy z večeře v Blenheimském paláci a hlavně z čaje u královny. Ale Mayová by byla bláhová, kdyby si myslela, že za to něco dostane.

Teď Mayová ví, že Trump ukazuje vděčnost slovy, která jen dále oslabují její již tak vratkou pozici. Ale neměla by být překvapena. Stačí se zeptat francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, napsal komentátor Sky News.

Přes veškeré Macronovo úsilí se Trump choval hrozně na summitu skupiny G7 v Québeku a oslabil celé západní spojenectví. Jeho vystoupení v NATO bylo stejně mimořádné. Některé země, například Německo, označil za závislé na Rusku. Jeho pozérství, pokud jde o náklady na zbrojení, se asi líbí jeho stoupencům doma, kteří věří, že Ameriku okrádají instituce jako NATO. Ale předvedl neznalost základních věcí a přesto, že tvrdil opak, NATO zanechal oslabené. Vladimirovi Putinovi se to musí líbit, dodal komentátor Sky News.

„Přišel. Řádil. Vyhlásil vítězství. Odjel,“ tak okomentovala agentura Reuters Trumpovu účast na summitu NATO v Bruselu. Poznamenala, že prezident s sebou přivezl svůj chaotický styl, kterým zaskočil a rozhněval spojence. „Byl to klasický výstup někdejší hvězdy realitní show,“ uvedl Reuters s odkazem na Trumpovo někdejší působení v pořadu The Apprentice (Učeň).

Trump: Starosta a migranti můžou za nárůst kriminality

Kromě Mayové sklidil kritiku také starosta Londýna Sadiq Khan. Trump uvedl, že starosta umožnil přijít migrantům do města, takže je odpovědný za teroristické útoky, kterým Londýn za jeho působení dosud čelil.

Na amerického prezidenta Donalda Trumpa v Londýně čekaly protesty. Na amerického prezidenta Donalda Trumpa v Londýně čekaly protesty. | Reuters

„Je zajímavé, že prezident Trump neodsuzuje starosty jiných měst,“ řekl Khan s tím, že Londýn není jediným městem, kde se staly teroristické činy. Trump Khanovi vyčetl i nárůst kriminality, zejména útoků nožem. Podle Khana je směšné obviňovat z těchto zločinů přistěhovalectví. Prezidentovi se nelíbilo ani to, že Khan podpořil demonstrace v britské metropoli proti Trumpovi včetně balonu, který má podobu karikatury Trumpa jako mimina v plenkách.

V rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC Khan důrazně bránil rozhodnutí povolit ve městě protestní akce proti Trumpovi. „Dovedete si představit, že bychom omezili svobodu slova kvůli tomu, že by se někdo mohl cítit dotčený?“ řekl Khan. Dodal, že on sám nebude rozhodovat, co je vhodné a co ne. Rozhodně ale čeká, že demonstrace budou mírumilovné a v poklidném duchu. K tomu vyzval všechny účastníky protestů.

Britové Trumpa nechtějí u královny

Opoziční britská labouristická poslankyně Anna Turleyová zpochybňuje, zda by se Trump kvůli své neomalenosti a aroganci měl vůbec setkat s královnou Alžbětou II. Za pravdu jí dává řada uživatelů na twitteru, kteří se nyní baví hledáním výmluv pro královnu, aby Trumpa nemusela odpoledne na hradě Windsor přijmout. „Trump je rasista a nerespektuje naši zemi. Proč se má setkat s naší královnou?“ poznamenala Turleyová na twitteru.

Mezitím se na twitteru rojí nápady, jak by se panovnice mohla odpolednímu čaji s americkým prezidentem vyhnout. Mimořádnou oblibu má návrh, aby se vymluvila na kostní výrůstky. Právě díky této diagnóze se Trump vyhnul vojenské službě ve Vietnamu, poznamenal list The Guardian.

Výmluvy pro Alžbětu II.

Mezi dalšími nápady je, aby se „královna prostě hodila marod“, nebo měla 30 minut zpoždění, tedy stejné, jaké měl Trump na summitu NATO, takže kvůli tomu přišel o setkání s nejméně dvěma představiteli cizích zemí. Královnu by podle představ vtipálků měla na poslední chvíli nahradit Meghan, manželka prince Harryho, takže prezident by se jí musel poklonit.

Malala proti Trumpovu postoji k migraci

Trump také vystoupil proti evropské migrační politice a nechal se slyšet, že Evropa kvůli migraci přijde o svou kulturu, pokud politici nějak nezakročí. „Podívejte se kolem sebe, ztrácíte svou osobitou kulturu,“ řekl během své návštěvy Británie. Dodal, že migrace Evropu změnila k horšímu, „už to nikdy nebude jako dřív“. „To je ostuda, co se děje v Evropě, neměli dovolit uprchlíkům vstup,“ řekl při rozhovoru pro The Sun.

Prohlásil, že miluje evropské země a že je „vlastně produktem Evropské unie“. Jeho matka je Skotka a otec má německé kořeny. Sám Trump v USA zpřísnil migrační zákony a nastolil politiku tzv. nulové tolerance vůči nelegálním uprchlíkům, která vedla k rozdělování rodin na americko-mexické hranici. Tato akce vzedmula vlnu kritiky nejen v USA, ale i v zahraničí.

Proti Trumpovým praktikám vystoupila také nemladší nositelka Nobelovy ceny míru a bojovnice za lidská práva Malala Júsufzajová, která včera oslavila své 21. narozeniny. „Tohle je prostě kruté, nespravedlivé a nelidské. Nechápu, jak to někdo může udělat,“ vyjádřila o rozdělování rodin. Júsufzajová je momentálně se svou kampaní na podporu práva dívek na vzdělání v Jižní Americe.Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

agfor ( 13. července 2018 12:27 )

Typický Amík - je zvyklý kecat jiným do věcí, do kterých mu nic není.

kukuku ( 13. července 2018 09:31 )

Trump svým chováním připomíná Leonida Iljiče Brežněva. Jenom se to nesmí nahlas říkat v režimu, který prý není totalitní.

Zobrazit celou diskusi