Odejdete z USA s dětmi, nebo je tu necháte? Trump řeší další skandál s vyhoštěním migrantů

Autor: dj - 
4. 7. 2018
18:50

Zaměstnanci amerického Úřadu pro přistěhovalectví a výběr cel (ICE) dostali nový úkol. Od nelegálních imigrantů, kterým byly v rámci politiky nulové tolerance odebrány děti, zjišťují, zda Spojené státy opustí s nebo bez nich. Přestože prezident Donald Trump zastavil rozdělování rodin na hranicích a první várka dětí byla vrácena rodičům, stovky migrantů na své potomky ještě čekají, informoval deník Guardian.

Zadržení migranti si musí vybrat, zda se do své země vrátí sami, nebo zda počkají, až jim budou vráceny jejich děti. Stojí to na novém formuláři, který pro urychlení deportačního procesu vytvořil imigrační úřad. „Žádám, aby mi před repatriací do rodné země byly vráceny mé děti,“ zní jedna možnost. „Vědomě a dobrovolně žádám o repatriaci do rodné země i bez svých dětí, které zůstanou v péči Spojených států,“ vypadá druhá možnost.

Nedostatky deportačního formuláře

Novinářům se podařilo jeden formulář získat. Patří k němu hlavička, která říká, že pracovník úřadu musí zadrženým rodičům obsah přečíst a ujistit se, že mu porozuměli. Většina migrantů ze Střední Ameriky utíká před rostoucí kriminalitou v jejich zemi a v azylu v USA vidí jedinou možnost záchrany, vrátit domů se nechtějí.

Deportační formulář.Deportační formulář. | 

Imigrační právníci proti novému formuláři protestují a citují migrační zákon, který uprchlíkům dovoluje domáhat se nároku na azyl, i když jim byla nařízena deportace. Lee Gelernt z neziskové společnosti American Civil Liberties Union (ACLU) uvedl, že v dokumentu chybí možnost, která by imigrantům umožnila právně napadnout rozhodnutí o vyhoštění.

„Vláda klame rodiče a ti si potom myslí, že děti jim budou vráceny jen v případě, když budou souhlasit s deportací,“ sdělil Gelernt novinářům. ACLU má dokonce několik zpráv o migrantech, kteří byli z USA vyhoštěni nedobrovolně a bez dětí.

Dodrží Trumpova vláda termín sjednocování rodin?

Soud v kalifornském San Diegu navíc minulý týden stanovil deadline pro návrat dětí rodičům, rodiny musí být do 30 dnů sjednocené. „Nevím, jaký má vláda plán, jak sjednocování rodin proběhne. Obáváme se toho, že dojde k dalším komplikacím a děti rodinám v termínu vráceny nebudou,“ prohlásil Gelernt.

ACLU se snaží od vlády sehnat seznam všech rodičů, kterým byly na hranicích odebrány děti, a dohlédnout na to, že děti se vrátí ke svým rodičům. Minister zdravotnictví Alex Azar před Kongresem vypověděl, že sjednocování začalo a že prvních 500 dětí je už v péči svých rodičů. Ještě minulý týden jich v detenčních centrech zůstávalo přes 2 tisíce. Není ověřené, zda se jejich počet tento týden snížil.

 

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud