Trump se ostře pustil do Evropy: Proč ji máme chránit před Ruskem, když s ním kšeftuje?

Autor: ČTK, pk - 
11. 7. 2018
14:14

Donald Trump dnes v Bruselu ještě před zahájením summitu NATO opět kritizoval evropské země za podle něj nedostatečné výdaje na obranu. Ostře kritizoval Německo a Francii kvůli jejich dovozům zemního plynu z Ruska. Nejednoduchou diskusi čeká dnes na summitu Severoatlantické aliance v Bruselu německá kancléřka Angela Merkelová.

Evropští spojenci v NATO by podle amerického prezidenta Donalda Trumpa měli zvýšit své obranné výdaje okamžitě. Nynější stav, kdy USA brání Evropu před Ruskem a evropské země, například Německo, platí Rusku vysoké částky za zemní plyn, je podle Trumpa vůči Spojeným státům neférový.

Americký prezident Německo za jeho obchody s Ruskem ostře kritizoval při schůzce s generálním tajemníkem aliance Jensem Stoltenbergem před středečním summitem NATO v Bruselu. Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová se ohradila vůči kritice amerického prezidenta a uvedla, že na Trumpovu kritiku jsou již zvyklí.

Trump: Chráníme vás, a vy obchodujete Ruskem

„Chráníme Německo, chráníme Francii, chráníme všechny tyto země, a mnohé z nich uzavřou dohodu o plynovodu s Ruskem a platí miliardy dolarů do ruské pokladny. My je máme chránit proti Rusku, ale oni platí Rusku miliardy dolarů,“ prohlásil Trump.

S německou kancléřkou Angelou Merkelovou se americký prezident uvidí dnes na aliančním summitu, schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem má naplánovanou na pondělí do Helsinek.

Německo podle Trumpa bude ze 60 až 70 procent závislé na dovozu ruských energií. „To se nikdy nemělo stát, ale Německo je zcela závislé na Rusku,“ řekl americký prezident s tím, že je to pro NATO velmi špatná věc a je třeba o tom s Německem jednat.

„Platíte miliardy a miliardy zemi, proti které vás my máme chránit. Každý o tom mluví, po celém světě. My vás máme chránit před Ruskem, tak proč mu platíte miliardy za energii?“ ptal se na schůzce s někdejším norským premiérem Stoltenbergem Trump, který také připomněl, že bývalý německý kancléř Gerhard Schröder je ve vedení ruského Gazpromu.

Německo jako ruský zajatec?

Německo je podle Trumpa fakticky ruský „zajatec“, i kvůli tomu, že se rozhodlo zbavit jaderných energetických zdrojů. NATO by se mělo energetickou závislostí na Rusku podle Trumpa zabývat: „Máme chránit Německo, ale to získává svou energii z Ruska. To mi vysvětlete. Ale ono to nejde vysvětlit, víte?“

Generální tajemník NATO byl na druhé straně jednacího stolu Trumpovým ostrým výpadem zjevně překvapen. Obvykle stručné a dopředu připravené komentáře do kamer před začátkem samotného jednání nabraly pro alianční schůzky neobvyklý ráz přímé výměny názorů.

Stoltenberg: Společně jsme silnější

Stoltenberg Trumpovi připomněl, že v NATO je 29 spojenců, jsou mezi nimi někdy rozpory a plynovod Nord Stream z Ruska do Německa je jednou z nich. „Přes tyto rozpory jsme byli vždy schopni se spojit na klíčové věci, kterou je společná obrana. Silnější jsme společně než každý zvlášť,“ řekl.

„Ale jak můžete být společně, když země získávají energii od člověka, před kterým chcete chránit?“ reagoval Trump. „Protože chápeme, že při společném postupu jsme ve vztazích s Ruskem silnější,“ odpověděl generální tajemník aliance, jejíž vztahy s Moskvou jsou velmi chladné od ruské anexe Krymu a přístupu k ukrajinské krizi v roce 2014.

Trump opáčil, že evropský přístup jen umožňuje Rusku bohatnout. Státy EU i USA kvůli Ukrajině uvalily na Rusko určité hospodářské sankce. Stoltenberg v další výměně názorů argumentoval tím, že i za studené války západoevropské země obchodovaly s tehdejším Sovětským svazem. „Obchod je skvělý, ale myslím, že energetika je úplně jiný příběh než normální obchod. A máte země jako Polsko, které na to nepřistoupily, protože nechtějí být ruským zajatcem,“ reagoval Trump.

Nefér vůči USA

Prezident USA zopakoval též svou starší výhradu, že USA vynakládají na obranu daleko větší peníze než Německo, kde je to jen okolo jednoho procenta hrubého domácího produktu.

Ostrá slova amerického prezidenta přišla hned na úvod středeční série jednání s evropskými partnery na summitu, jehož cílem má být v první řadě demonstrovat trvající jednotu transatlantického obranného společenství.

 

Podle Trumpa Američané na společnou obranu doplácejí desetiletí a na věc upozorňovali už jeho předchůdci v prezidentské funkci. Nic se však nezměnilo. „Je to velmi nefér vůči naší zemi, je to velmi nefér vůči našim daňovým poplatníkům. Myslím, že tyto země musí přidat ne v desetiletém období, ale měly by přidat hned. Německo je bohatá země,“ prohlásil americký prezident s tím, že Berlín by své obranné výdaje mohl bez problémů okamžitě navýšit. USA se s nynějším stavem podle něj nesmíří.

Německou ministryni ani Merkelovou nepřekvapil

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová se ohradila vůči středeční kritice amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle von der Leyenové Německo zajatcem Ruska není, i když s ním má obchodní vztahy. Informovala o tom agentura Reuters.

„Nepochybně máme mnoho obchodních vazeb s Ruskem. Na druhou stranu je ale třeba udržovat komunikaci s různými zeměmi, i když s nimi ve všem nesouhlasíte,“ řekla ve středu před summitem NATO v Bruselu německá ministryně novinářům. Německá ministryně také podle agentury DPA řekla, že na Trumpovu kritiku už „jsme zvyklí“. „Nějak se s tím vyrovnáme,“ dodala.

Německá kancléřka Merkelová na Trumpova ranní slova o plynovodu Nord Stream přímo nereagovala. Poznamenala ale, že sama zažila, když byla někdejší Německá demokratická republika kontrolována Sovětským svazem. NATO podle ní přispělo ke sjednocení Německa jako svobodné země. „Jsem ráda, že... nyní můžeme dělat vlastní politiku a vlastní rozhodnutí,“ připomněla kancléřka.

Merkelová doplnila, že Německo „z vlastní vůle a ochotně“ přispívá výrazným způsobem do operace NATO v Afghánistánu, a pomáhá tak hájit také americké zájmy.

Doporučujeme
MarkusHermann ( 11. července 2018 17:18 )

Trumpe,Rusko Evropu neohrožuje,jediný kdo ohrožuje Evropu je rozpínavost USA a provokace NATO..

agfor ( 11. července 2018 16:28 )

Donald by nejradši, abychom ty miliardy, co platíme Rusku za suroviny cpali amíkům a pokud možno aspoň trojnásobek. Co se týká ochrany, měl by být celý svět chráněn hlavně před amíky.

kalina107 ( 11. července 2018 15:50 )

Já si nepřeju , aby mě amíci před čímkoliv chránili a nejméně před Ruskem .

illyria ( 11. července 2018 15:32 )

Tak nás nechraňte! Před Ruskem ochranu nepotřebujeme...

1912 ( 11. července 2018 15:01 )

 Zločineckou US armádu nebudeme podporovat -Táhněte s Europy jste největší zlo pro svět !!!Europu zničili těmi uprchlíky z těch států kde vtrhli na jejich uzemí a vyvolali války které tam vypukly jen díky těmto zločincům co ničí a drancují jejich země a porušují i nedodržují radu OSN !!Proto z ní vystoupili aby mohli dělat další zlo a válčit po světě a diktovatž a vnucovat tu jejich zločineckou demokracií plné dgog,korupce,lhaní ,chudoby,konspirací a nezaměstnanosti a hlavně zatahpovat nás do jejich zločineckých válek !! !!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud