Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Americký radar znovu v ČR? Exvelitel armády USA chce druhou šanci

Video se připravuje ...
Autor: Zuzana Štíchová - 
11. července 2018
06:10

Česko neplní finanční závazek, který má vůči NATO. Armáda se ale postupně vylepšuje a země by mohla pomoci spojencům i vylepšením infrastruktury nebo umístěním v minulosti diskutovaných částí protiraketového deštníku. V rozhovoru pro Blesk Zprávy to řekl bývalý velitel pozemních sil USA v Evropě Ben Hodges. USA ze svého záměru o radaru couvly v roce 2009, poté, co se nepodařilo záměr prosadit ve Sněmovně a po řadě demonstrací. Hodges navštívil Česko v souvislosti se summitem NATO, který začne v Bruselu ve středu. Za Česko bude nejvyšším představitelem prezident Miloš Zeman.

Můžete vysvětlit, jaká je pozice a role České republiky v NATO v současnosti?

Česká republika je důležitým spojencem, přispívá jednotkami v Afghánistánu a i na dalších misích po světě má svou úlohu. S potěšením jsem se dozvěděl, že česká armáda se rozroste a zlepší svou bojeschopnost jako součást Sil rychlé reakce NATO.

Myslím, že Česká republika může hrát důležitou roli v systému protiraketové obrany. To už tady bylo, ale myslím, že to musí být přehodnoceno. Umístění je toho samozřejmě důležitou součástí.

Také pohyblivost armád je oblastí, kde by Česko mohlo skutečně pomoci. Vylepšit infrastrukturu – dálnice, mosty a železnice, které budou přínosem nejen pro domácí potřeby, ale umožní také rychlý přesun jednotek NATO, řekněme, z Německa nebo Polska dolů do oblasti Černého moře, nebo nahoru do Pobaltí. Američtí vojáci jsou například na základně v německém Vilsecku, však víte, s vozidly Stryker. Ti tudy vždy musejí projet. A tohle je podle mě oblast, kde Česko může vylepšit schopnost Spojenců se pohybovat rychleji napříč Českem do potenciálního místa krize.

NATO posílilo své síly na východě, u hranic s Ruskem, v Pobaltí. Bude to pokračovat? Budou vojáci v této oblasti přibývat, nebo ubývat v nejbližších letech?

Jsem si jist, že uvidíme dál tuhle situaci, která je nyní, tedy zvýšenou přítomnost jednotek v Estonsku, Litvě, Lotyšsku a Polsku. Vytvoření dvou nových velitelství – Společného podpůrného a pověřeného velitelství, které bude sídlit v německém Ulmu, a Transatlantické velitelství, které bude v Norfolku ve Virginii. Obě jsou určené ke zlepšení zastrašování.

Myslím, že uvidíte pokračující cvičení, které budeme dělat. Ta nejsou nezbytná k vylepšení vzájemné spolupráce spojenců. Ale i to je důležitou součástí zastrašování, abychom Rusku ukázali, že jsme připraveni a jednotní a že nechtějí udělat chybu či se přepočítat v tom, že připraveni nejsme a nebudeme reagovat. Všichni naši spojenci cítí tlak ze strany islámského terorismu, nelegální migrace, stejně jako potenciální ruské agrese.

Ben Hodges, bývalý velitel pozemních sil USA v Evropě, promluvil o úloze Česka v NATO. Pomoc tkví i v infrastruktuře Ben Hodges, bývalý velitel pozemních sil USA v Evropě, promluvil o úloze Česka v NATO. Pomoc tkví i v infrastruktuře | ČTK

Prezident Trump a summit NATO. Co se může při jednání amerického prezidenta s partnery pokazit?

Středobodem NATO, důvod, proč je Aliance tak úspěšná, je její soudržnost. Ať se dělo, co se dělo… Od krize v Suezském průplavu, Vietnamu nebo rozmístění systému raket Pershing II, po válku v Iráku… Vždy byl důraz na Alianci, že drží pohromadě. I v dobách těchto výzev, protože nakonec si vždycky uvědomíme, že jsme více v bezpečí a máme se lépe se silnou Aliancí. Americký prezident má obrovskou historickou zodpovědnost, aby tu jednotu zajistil. A samotný fakt, že se vůbec lidé obávají toho, co udělá, je znepokojivé. Už to je negativum. Ale tu debatu může ukončit tím, že dá jasně najevo americkou angažovanost v Alianci a že na nás mohou spojenci spoléhat. Na druhé straně musí také spojenci odpracovat svůj podíl.

Vy jste znepokojen? Ano, nebo ne?

Ano, samozřejmě, že jsem. Je nešťastné, že lidé, kteří se tomu věnují, jsou znepokojeni a jsou zvědaví, co prezident udělá. Tohle je příliš důležité. Ale vím, že má kolem sebe mnoho talentovaných lidí, kteří, tím jsem si jist, ho nabádají k tomu, aby byl ke spojencům tvrdý a nutil je odpracovat si své, ale ve finále soudržnost Aliance je nejdůležitější věcí na světě pro nás pro všechny.

salto ( 11. července 2018 08:59 )

Jéje, ono to vyhvědičkovalo: šp i čatým

salto ( 11. července 2018 08:56 )

Vážení USA "spojenci" - radar si laskavě strčte do (_!_). Jak? Doporučoval bych tím š***tým napřed.

santikxauz ( 11. července 2018 08:52 )

Už se těším na debilblok,jak budou dokola zvracet.

zada ( 11. července 2018 07:48 )

Amíci si nedaj pokoj a nedaj!!!! %ˇŽádný radar tady nebude. Už se nacpali na pardubický letiště, neboť místní hejtman za ČSSD tomu tleská!!! Mají tam "zázemí" pro bezpilotní letadla, to ví každý malý dítě, jen oni dělají že tam mají výuční středisko pro helikoptéry!!!! Ňaši zemi prošpikovávat nebudou!!!! Ať jdou amíci do kelou. Rusů jsme se zbavili a nacpem si sem další cizou armádu. Radar tady nechci!!! Takovbýho vlezlýho spojence co nás stále vydírá nechci!!!!! Ať si udělají amící pořádek doma, mají to tam hrozný - a o lidských právech u nich ani radši nemluvím!!!!! Radar amíků u nás? NIKDY!!!!!!!! Lidé bděte, jde o nás čechy - slovany nemjí tihle západáci rádi a mažou námn med kolem huby. Je to naše země, táhněte domů...vyprovodili jsem jedny a vyprovodíme i vás amíci!!!!

kamcerka ( 11. července 2018 07:27 )

Amici pokoj nedají. Budou neustále harašit zbraněmi a obklopovat Rusko. Radar tady rozhodně nechci, už těch militaristů mám plně zuby. Jejich priorita je strašit a potom nutit své zbraně. Chudáci lidé v Grónsku. Začala jim rozmrzat země, pod kterou je ohromné přírodní bohatství. Čekám, kdy bude nějaká záminka k napadnutí. A takového "spojence" podporujeme.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud